Problémy automobilek se v srpnu na průmyslu příliš neprojevily

Názor
Průmyslová produkce se v srpnu meziročně snížila o 1,7 procenta, ale tento pokles je výrazně nižší, než očekávala naše i tržní prognóza především ve spojitosti s dodavatelskými problémy našich největších automobilek. V případě bilance zahraničního obchodu bylo zaznamenáno druhý měsíc v řadě záporné saldo, tentokrát ve výši -3,8 miliardy korun.
I přes dodavatelské problémy v automotive byl tento sektor v srpnu opět hlavní tažnou silou průmyslové produkce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Struktura výsledků průmyslové produkce se velmi podobá červencovým výsledkům, kdy je naprostá většina odvětví stále v meziročním poklesu a v tom největším se aktuálně nachází oblast výroby elektřiny a plynu i vzhledem k vyšší srovnávací základně z loňského roku. I přes zmíněné dodavatelské problémy v automotive byl právě tento sektor opět hlavní tažnou silou průmyslové produkce.

Hodnota nových zakázek v meziročním srovnání klesla čtvrtý měsíc v řadě, když v srpnu bylo evidováno jejich snížení o 4,2 procenta. Za snížením hodnoty stojí jak tuzemské zakázky (-5,5 %) tak zahraniční (-3,4 %). S téměř 20% snížením hodnoty jejich zakázek se potýkají odvětví výroby základních kovů, hutnictví a slevárenství a výroba chemických látek a přípravků.

PSALI JSME:
Průmysl v Česku si v srpnu vedl lépe, než se čekalo

V případě prvně jmenovaného to lze vysvětlit tím, že jako energeticky velmi náročné odvětví zde byly do cen zakalkulovány enormně rostoucí ceny elektrické energie a plynu. Nyní došlo ke stabilizaci cen zmíněných komodit, proto již tyto náklady nebyly zahrnuty v takové výši do konečné ceny, což se projevilo na její hodnotě. Co se týká automobilového průmyslu, tak tam se hodnota nových zakázek pohybuje na podobné úrovni jako vloni.

Po půl roce kladných výsledků bilance zahraničního obchodu skončila druhý měsíc v řadě v deficitu, nyní ve výši (-3,8 mld. Kč). Vzhledem k nerostnému bohatství České republiky není překvapivé, že za deficitem stojí především schodek obchodu s ropou a zemním plynem, ale je výrazně nižší než v minulém roce, kdy ceny na světových trzích atakovaly svá maxima.

PSALI JSME:
Český průmysl ani zdaleka není z nejhoršího venku

Aktuální výsledky tak podávají relativně smíšený obrázek, kdy na jedné straně průmyslová výroba klesla, ale očekával se horší výsledek vzhledem k dodavatelským problémům, se kterými se potýkal automobilový průmysl. Ukazuje se tak, že je stále ve slušné kondici, ale na druhé straně většina dalších sektorů zůstává v červených číslech, což pozorujeme po celý letošní rok.

V případě zahraničního obchodu po deficitu v červenci jsme očekávali další a silnější pokles zejména ve spojitosti s akcelerující cenou ropy na světových trzích, ale celkový dovoz poklesl nakonec silněji, což mělo pozitivní vliv na celkovou bilanci. I přes dva poslední deficity očekáváme, že zahraniční obchod i ve druhé polovině roku bude kladně ovlivňovat výkon české ekonomiky, zvláště v případě klidnější situace na světových trzích.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Zahraniční obchod letos poprvé v deficitu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ještě výraznější propad české ekonomiky

Česká ekonomika dle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) poklesla mezikvartálně o 0,5 procenta a meziročně o 0,7 procenta. Byl tak překonán jak prvotní odhad, tak očekávání trhu. Tuzemské …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Novinky v osobních financích: Desetina Čechů se zadlužuje vysoce rizikově

Průzkum
V tomto týdnu nás v redakci ze světa osobních financí zaujal průzkum agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Podle jeho výsledků se v posledním roce při půjčování peněz 11 procent lidí chovalo vysoce rizikově. Výrazně ale přibylo těch, kteří se rizikově nechovají vůbec. Jejich počet stoupl z 33 na 42 procenta. Češi si podle průzkumu nejčastěji půjčují od bank.