Průmysl v květnu velmi pozitivně překvapil

Názor
Tuzemská průmyslová produkce v květnu vzrostla meziměsíčně o 2,4 procenta po předchozím poklesu o 0,7 procenta. Meziročně byla produkce po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dní (o jeden pracovní den více, pozn. aut.) vyšší o 3,3 procenta, bez očištění pak o 6,3 procenta.
Produkce automobilů se podle statistik ČSÚ po sezónním očištění meziměsíčně zvýšila o 13,1 procenta. Ilustrační foto: Škoda Auto

To předčilo i náš na trhu nejoptimističtější odhad. Ten počítal s růstem 4,3 procenta (NSA), zatímco tržní konsensus činil pouze 1,6 procenta. K vyšší průmyslové výrobě pomohlo částečné uvolnění dodavatelských řetězců.

To se v souladu s našimi očekáváními projevilo ve výrazném nárůstu produkce automobilů. Ta se podle statistik Českého statistického úřadu zvýšila po sezónním očištění meziměsíčně o 13,1 procenta, po dubnovém růstu o 3,3 procenta. Dařilo se i elektrotechnickému průmyslu, který mimo jiného zahrnuje i subdodavatele pro automobilový průmysl.

Zde se výroba zvýšila meziměsíčně o 4,8 procenta. Velmi rychlý meziměsíční růst (o 15,6 %) pak vykázal také farmaceutický průmysl. Podle květnových statistik nevypadala situace v průmyslu jako celku vůbec špatně. Z 23 sledovaných odvětví zpracovatelského průmyslu došlo k meziměsíčnímu poklesu pouze u sedmi z nich.

PSALI JSME:
Výsledky tuzemského průmyslu za květen je dobré brát rezervou

Globální poptávka v poslední době sice slábne, zásobárna nevyřízených zakázek z předchozích měsíců by mohla negativní trend v tuzemském průmyslu zbrzdit. Pomoci by k tomu mělo pokračující zmírňování problémů v dodavatelských řetězcích. Hodnota nových zakázek po dubnovém poklesu o 1,9 procenta navíc v květnu vzrostla o výrazných 5,4 procenta (sezonně očištěno, pozn. aut.).

Nárůst hodnoty zakázek se týkal většiny odvětví, včetně automobilového průmyslu, kde došlo k růstu o sedm procent. Na druhou stranu, PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) za červen se poprvé po zhruba dvou letech dostal pod hranici 50 bodů, což může být varování před vznikem recese.

To jen dokládá smíšený a nejasný obrázek ohledně dalšího vývoje v průmyslu. Mimo globálního poklesu poptávky je pro průmysl rizikem také případná nedostupnost energií či jejich vysoká cena.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dovozy nafukuje dovoz drahých komodit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika míří do mělké recese

Tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) za třetí čtvrtletí letošního roku byl v pátek zhruba v souladu s naším očekáváním revidován výše, konkrétně na -0,2 procenta mezikvartálně a 1,7 meziročně. Ze struktury je patrné, …

Češi se bojí utrácet. Ale ne až tak, jak se čekalo

Český statistický úřad v pátek zpřesnil svůj předběžný odhad výkonu české ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí. Ta podle něj meziročně rostla o 1,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně ztratila 0,2 procenta. Jde tedy o …

Tuzemská ekonomika v útlumu

Podle výsledků statistického úřadu zveřejněných v pátek česká ekonomika ve třetím kvartále poklesla o 0,2 procenta, což je lepší výsledek oproti předběžnému odhadu. Asi nepřekvapí další pokles spotřeby domácností, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …