
Pohledem na jednotlivá odvětví je zřejmé, že za celkovým propadem stojí zejména automobilový průmysl, kde došlo k meziročnímu poklesu ve výši sedm procent, což výkon průmyslu jako celku snížilo o 1,41 procentního bodu.
Je však nutné poznamenat, že za opticky horším výsledkem zde stojí i vysoká srovnávací základna minulého roku, přičemž za celé období leden-květen je automotive meziročně jen o 0,5 procenta horší.
V případě výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení je květnový pokles také významný (-25,4 % r/r), což celý průmysl snížilo o 0,54 procentního bodu, kumulativně od začátku roku přitom tato oblast stále hlásí meziroční zvýšení o 2,7 procenta.
K propadům však došlo i v dalších oblastech, zejména jde o výrobu strojů a zařízení, která je meziročně nižší o 16,6 procenta a celkový průmysl ponížila o 1,38 procentního bodu. Naopak pozitivně se projevila výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu.
Zde došlo k meziročnímu růstu o sedm procent, což do celkového rozkladu vývoje průmyslu přispělo ve výši 0,46 procentního bodu. Rovněž se dařilo výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (+8,6 % r/r), a to navzdory pasivnímu saldu této položky v bilanci zahraničního obchodu.
Zvýšila se také výroba potravinářských výrobků (+4,4 % r/r) a letos poprvé došlo ke zlepšení v těžařství, když odvětví těžby a dobývání meziročně mírně vyrostlo o 0,3 procenta, ačkoli kumulativní výkon od začátku roku je stále o více než deset procent meziročně horší.
Z pohledu nových zakázek jsou vyhlídky na zlepšení omezené, když poptávka zůstává utlumená a meziročně se zvýšila jen o 0,8 procenta. Určitou dávku optimismu však nabízí opět automobilový průmysl, kde dochází meziročně k růstu nových zakázek o 3,5 procenta, v případě výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení jde o meziroční růst ve výši čtyř procent.
Další růst by mohl pokračovat i ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení, kde zakázky v květnu dokonce rostly meziročním tempem 24,8 procenta. Vysoké tempo růstu opět vykázala poptávka ve farmaceutickém průmyslu prostřednictvím výroby základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků (+6 % r/r).
A také výroba chemických látek a chemických přípravků (+9,7 % r/r). K výrazným poklesům poptávky však dále dochází v hutnictví a slévárenství, když výroba základních kovů, hutní zpracování kovů a slévárenství hlásí meziroční pokles zakázek o 8,5 procenta, přičemž saldo zahraničního obchodu je v této oblasti negativní.
Oslabení průmyslu se projevuje i na trhu práce, když opět dochází k meziročnímu snížení zaměstnanosti v průmyslu o dvě procenta. Měsíční mzdy v průmyslu však v průměru nadále rostou (+7,9 % r/r).
Průmyslový sektor se nadále potýká s problémy, pokračující útlum v hutnictví a slévárenství tentokrát nevyvážil ani automobilový průmysl, na což upozorňoval i náš odhad květnového výsledku.
Negativně se navíc projevuje i horší, než očekává situace v zahraničí, když v květnu nečekaně oslabil i průmysl v Německu. Mnoho optimismu nedodávají ani předstihové ukazatele, a tak oživení v průmyslu zřejmě bude trvat déle, než jsme očekávali.
Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)