První povinné ručení pro elektrokoloběžky

Pillow pojišťovna informovala, že od čtvrtka 21. prosince spouští možnost povinného ručení pro koloběžky a další elektrovozítka na českém trhu. „Díky možnosti odloženého počátku až tři měsíce bude možné pojistit nové kategorie vozidel od okamžiku platnosti nového zákona,“ sdělil naší redakci Martin Podávka, produktový expert a spoluzakladatel pojišťovny.
Pojišťovna Pillow od čtvrtka 21. prosince spouští možnost povinného ručení pro koloběžky a další elektrovozítka na tuzemském trhu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Česko aktuálně implementuje nová celoevropská pravidla ohledně povinného ručení. Jedním z dopadů je i rozšíření povinností pojištění pro nové typy vozidel, nejčastěji jde o silnější elektrické koloběžky.

Nově bude muset mít povinné ručení každé vozidlo poháněné výhradně mechanickým pohonem jehož maximální konstrukční rychlost je vyšší než 25 km/h nebo jehož maximální konstrukční rychlost je vyšší než 14 km/h (až do 25 km/h) a zároveň jeho provozní hmotnost je vyšší než 25 kg.

„Pravidla po povinnost povinného ručení jsou odlišná od pravidel pro povinnost registrace vozidla,“ vysvětlil Martin Podávka. „Zatímco u evidence nebo požadavku na řidičské osvědčení rozhoduje rychlost a výkon, u povinného ručení je to rychlost a hmotnost.“

„U jednostopých vozidel je provozní hmotnost definována bez řidiče (resp. jezdce) a konstrukční rychlost znamená, že při dosažení dané hodnoty se elektromotor (např. koloběžky) vypne a dál jezdci nepomáhá,“ upřesnil Podávka.

Pokud vše půjde dle plánu a zákon bude schválen senátem, podepsán prezidentem, pak pravděpodobně v lednu vyjde ve Sbírce zákonů. Povinnost pojištění nových typů vozidel začne v takovém případě platit od 1. března 2024.

Majitelé elektrovozítek si ale budou moci u Pillow spočítat cenu pojištění nebo uzavřít pojištění s odloženým počátkem již od 21. prosince. „Proces uzavření je maximálně zjednodušen, cenu lze zjistit do minuty a pojištění uzavřít do pěti minut“, uvedl Marcel Beno, procesní architekt a spoluzakladatel Pillow.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Vr Vrána

    Zajímavé je, jaké blbosti naše vláda vymýšlí. Měla by se spíš zamyslet sama nad sebou ,kam to vede!! Kolik těch odborníků- ministrů na ministerstvech sedí v teplém křesle. Kolik lidí jí důvěřuje a jak jsou lidi v zemi spokojeni. Sliby se slibují, blbí se radují. Nejsem žádný komouš. Opak je pravdou, ale to, co se nyní děje v této zemi je nenormální ? Pana Kalouska nemusím, ale má v mnohých věcech pravdu.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB