Šokující předpovědi 2023: Válečná ekonomika

Téma týdne
Ole Hansen, uznávaný komoditní stratég dánské Saxo Bank, se nebojí šokujících předpovědí. Pochopitelně, ne všechny se naplní. Některé jen z části. Ale jak se letos ukázalo, z desítky loňských předpovědí kompletně selhaly jen dvě.
Šokující předpovědi pro rok 2023 se točí kolem toho, jak toto úsilí zemí o sebeprosazení ovlivní globální ekonomiky a politické agendy, říká uznávaný komoditní stratég dánské Saxo Bank Ole Hansen. Foto: Saxo Bank

Lidský věk se neprodloužil o 25 let a ženské hnutí nezruinovalo akciové společnosti ovládané muži. Zájem o to, co se stane letos, nejen loni přitáhl obrovské množství čtenářů. Redakce portálu FAEI.cz se proto rozhodla pokračovat tradici.

Šokující předpovědi Saxo Bank pro rok 2023 nepotěší francouzského prezidenta Macrona, příznivce brexitu, centrální banky, milovníky masa ani evropské anti-federalisty. Potěší však vyznavače zlata, zbrojařské firmy a inteligentní energetické firmy. Klíčová témata, od nichž se odvine většina ostatních, budou tři: Válečná ekonomika, inflace v plamenech a globální recese.

„Podle letošních Šokujících předpovědí je jakákoli naděje na návrat dezinflační předpandemické dynamiky marná, protože celý svět najíždí na válečnou ekonomiku a všechny velmoci se ze všech sil snaží zajistit národní bezpečnost na všech frontách.

Ať už ve vojenském slova smyslu nebo v oblasti dodavatelských řetězců, energetiky či dokonce financí, jejichž slabiny odhalila pandemie a ruská invaze na Ukrajinu,“ říká Steen Jakobsen, šéf investic Saxo Bank.

Zejména invaze na Ukrajinu otřásla tím, co svět do té doby považoval za jisté. Pryč jsou časy, kdy jsme si díky nízkým úrokovým sazbám mohli hýčkat sny o harmonickém světě vybudovaném na energiích z obnovitelných zdrojů, na rovnosti a nezávislých centrálních bank.

V roce 2023 se však světová ekonomika posune do režimu válečného hospodářství, v němž zájmy jednotlivých zemí a snahy o soběstačnost trumfnou globalizaci.

Šokující předpovědi představují myšlenkový experiment, který zvažuje plný rozsah toho, co je možné, i když ne vždy pravděpodobné. Na druhé straně, není to tak dlouho, co Saxo Bank publikovala seznam pravdivých Šokujících předpovědí, kam patřilo mimo jiné i vystoupení Velké Británie z Evropské unie.

PSALI JSME:
Šokující předpovědi pro rok 2022: Přichází revoluce!

Nejde však o oficiální predikce Saxo Bank. Všechny významné změny na trhu jsou ovšem způsobeny něčím šokujícím, protože aby na trhu došlo k opravdovému posunu, je nutné skutečně velké překvapení. Co není, může být. Ve světě, kde centrální banky a vlády prohrávají boj s inflací, existuje nemalé riziko, že v roce 2023 bude na trzích docházet k větším šokům než kdy dřív.

„Mentalita příštího roku bude válečná,“ říká Hansen. „To nejhorší ale přijde, až si trhy uvědomí, že globální inflace i přes zpřísnění měnové politiky zůstane vysoká.“ Hansen sice každý rok opakuje, že jeho komentáře jsou spíš myšlenkovým experimentem než prognózou, ale nemyslím, že bychom se měli jen tak pousmát.

Už proto, že z desítky loňských předpovědí kompletně selhaly jen dvě. Tak na viděnou zítra.

PSALI JSME:
Šokující předpovědi Saxo Bank pro rok 2021: Dokážeme zvrátit fragmentaci světa?

Zavřít reklamu ×
  1. Jo,jo…Válečná ekonomika je akorát tady v ČR a v Maďarsku.Všude v Evropě jsou ceny úplně někde jinde. Např. Slovensko má cenu elektřiny stejnou jako za doby Covidu a plyn má o 15% dražší. Je to neuvěřitelné pro hloupé čecháčky….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?