První známky obratu v maloobchodu?

V minulém týdnu zveřejněné výsledky maloobchodních tržeb za listopad vyznívají vzhledem k situaci velmi pozitivně. Meziměsíčně se tržby reálně zvýšily o jedno procento a o téměř jedno procento i meziročně. V tomto srovnání jsou vlastně v plusu poprvé za 19 měsíců.
Obchody s oblečením a obuví za poslední čtyři roky zdražily své zboží o téměř polovinu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pozitivní zprávou je i to, že nárůst tržeb zaznamenaly oproti předchozímu měsíci všechny segmenty obchodu s výjimkou domácích potřeb. Zvýšený zájem přitom zaznamenaly díky nižším cenám prodejci pohonných hmot, dařilo se i obchodům zaměřeným na potraviny, elektroniku a farmacii.

Jestli už jde o dlouho vyhlížený obrat nebo jen uspíšení vánočních nákupů motivované slevami ukážou až prosincová čísla. V každém případě do normálu se začne nákupní chování spotřebitelů vracet nejpozději na začátku příštího roku.

Oproti roku 2019 stále maloobchod zaostává, a sice reálně o čtyři procenta. S koncem inflační vlny se však tento skluz začne postupně umazávat. Nejdále od svých reálných předcovidových výsledků jsou obchody s oblečením a obuví, které si ovšem v tržbách v mezičase vypomohly výrazným zdražením. Za poslední čtyři roky zdražily své zboží o téměř polovinu.

Je pravděpodobné, že co do prodejů se maloobchod dostane na úroveň posledního předcovidového roku nejpozději na začátku roku 2025. Jak rychlý bude tento trend návratu do normálu, spolurozhodnou i prodejci svými novými ceníky.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB