Začali lidé utrácet? Tržby obchodníků poprvé po roce a půl vzrostly

Mohl to být jen výjimečný měsíc, ale také začátek nového trendu. Tržby v maloobchodě v Česku loni v listopadu poprvé po 18 měsících poklesu meziročně vzrostly. Vyplývá to z údajů, které FAEI.cz získal od Českého statistického úřadu (ČSÚ). Jak to komentují přední čeští analytici a ekonomové?
Maloobchodní tržby rostly také díky vyššímu prodeji pohonných hmot. Ilustrační foto: Pixabay.com

Tržby obchodníků se v listopadu meziročně zvýšily o 0,9 procenta. A oproti předchozímu měsíci byly vyšší o rovné procento. „Na zvýšení se podílel prodej nepotravinářského zboží a pohonných hmot. I nadále však pokračoval pokles tržeb za prodej potravin,“ uvedla Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

Podle Radomíra Jáče, hlavního ekonoma Generali Investments CEE, listopadová statistika příjemně překvapila. Upřesnil, že v listopadu se po velmi dlouhé době dostavil růst prodejů nepotravinářských výrobků, o 1,3 procenta a k růstu se vrátily rovněž prodeje pohonných hmot, a to o 3,7 procenta. V meziročním poklesu setrvaly s mínus 0,7 procenta potraviny.

Klíčový tahoun ekonomiky

U nepotravinářského zboží byly největším tahounem farmaceutické a zdravotnické zboží, když tržby vzrostly o bezmála desetinu. Tržby z prodeje kosmetických a toaletních potřeb poskočily o více než sedm procent a v případě počítačového a komunikačního zařízení to bylo 6,6 procenta. Naopak pokračoval pokles prodejů výrobků pro domácnost, a to o 6,5 procenta, a u prodejen s oděvy a obuví – o 6,2 procenta.

PSALI JSME:
Maloobchod o něco málo lepší, přesto stále v mínusu

„Samozřejmě nelze vyloučit, že například hned data za prosinec vykážou určitou korekci v podobě meziměsíčního poklesu maloobchodních tržeb, nicméně listopadová data potvrzují, že spotřeba domácností může v loňském závěrečném čtvrtletí vykázat mnohem lepší výsledek, než tomu bylo ve třetím čtvrtletí,“ uvedl Radomír Jáč pro FAEI.cz.

Dodal, že utrácení domácností by mohla podpořit klesající inflace. „Z průzkumů spotřebitelské důvěry jsou ale stále patrné obavy domácností ohledně výhledu jejich finanční situace, především v kontextu nejistot ohledně vývoje cen energií a potravin,“ upozornil Jáč.

I tak je ale pro letošní rok optimistou. „Předpokládáme, že se spotřeba domácností vydá k trvalejšímu růstu a stane se klíčovým tahounem růstu české ekonomiky jako celku právě díky nižší inflaci a obnovení růstu reálných mezd,“ dodal Radomír Jáč.

PSALI JSME:
Čeští zákazníci šetří. Odskákaly to i e-shopy nižšími tržbami

Nakupování na internetu

Podle Štěpána Křečka, hlavního ekonoma BH Securities, se tržby obchodníků dostaly po osmnácti měsících nepřetržitého poklesu tržeb do bodu zlomu. „K tomuto vývoji pomohla klesající inflace. Situace by se měla dále zlepšovat, protože bude docházet k růstu reálných mezd zaměstnanců,“ uvedl Křeček pro FAEI.cz.

Dodal, že lidé nakupují  i na internetu. „On-line obchody vykázaly růst tržeb o 5,6 procenta,“ poznamenal Křeček. „Celkově je zřejmé, že lidem postupně narůstá nákupní apetit. Situace by se měla dále zlepšovat, protože díky poklesu inflace budou narůstat reálné mzdy zaměstnanců.“

Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Trinity Bank, se Česká republika ze spotřebitelské recese začalo vymaňovat nečekaně brzy – právě už v listopadu, jak ukázala data ČSÚ o maloobchodních tržbách.

PSALI JSME:
Češi jsou při nakupování stále obezřetní

„Přitom se obecně čekal jejich další propad – v konsensu expertů oslovených agenturou Bloomberg měl činit mínus 1,6 procenta. Jde o další příznak toho, že mimořádně vysoká inflace v Česku je na ústupu a s ní i nechuť Čechů utrácet víc. Otázkou je, jak rychlý bude ústup spotřebitelské ‚blbé nálady‘,“ poznamenal Kovanda v komentáři pro FAEI.cz.

Propad spotřebitelské důvěry

A upozornil, že prosincová data mohou příznivý listopadový obrázek zase zatemnit. „Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku totiž v prosinci 2023 klesla nejníže od začátku loňského roku. Propadla se poměrně výrazně na 84,9 bodu, a to z listopadové úrovně 90,7 bodu,“ uvedl Kovanda.

Znamená to, že důvěra spotřebitelů v ekonomiku byla loni v prosinci nyní na úrovni necelých 85 procent dlouhodobého průměru období let 2003 až 2022.

PSALI JSME:
Levnější potraviny? Supermarkety bojují o svou pověst, ale i zisk

„Na spotřebitele v prosinci 2023 nepříznivě dolehla zejména debata o zdražování regulované složky cen energií od ledna 2024. Řada domácností si pod tíhou této debaty v prosinci plně uvědomila, že ceny energií se nebudou v roce 2024 vyvíjet tak příznivě, jak se čekalo,“ sdělil Kovanda.

Zároveň se podle něj mezi spotřebiteli v prosinci vystupňovala též obava z dopadů konsolidačního balíčku, jehož podstatná část nabyla účinnosti od ledna 2024. „V prosinci 2023 tak už bylo zřejmé, že se na něm nic zásadního nezmění a že vláda jeho podobu tedy ani nezměkčí,“ poznamenal Kovanda.

V porovnání s listopadem 2023 se tak v prosinci 2023 zvýšil podle ČSÚ počet obyvatel, kteří v následujících dvanácti měsících očekávají zhoršení celkové ekonomické situace. Také se zvýšil počet těch, kteří očekávají zhoršení své vlastní finanční situace.

PSALI JSME:
Spotřebu Čechů nadále drtí mimořádná inflace

„Přibližně třetina domácností – tedy přibližně 1,6 milionu domácností – pak rovněž uvádí, že sotva vyjde se svými příjmy. Dopady konsolidačního balíčku a pokračujících poměrně vysokých cen energií v příštím roce mohou tento podíl ještě navýšit,“ konstatoval Kovanda.

Dopad konsolidačního balíčku

Vzhledem ke klesající inflaci, která by se letos měla v průměru pohybovat okolo tří procent, by po dlouhé době měly také o několik procent vzrůst reálné mzdy. A to by mělo mít příznivý vliv na důvěru spotřebitelů v ekonomiku.

„Otázkou ale, zda jim ji neseberou dopady konsolidačního balíčku v podobě daňových a odvodových zatížení,“ upozornil Lukáš Kovanda z Trinity Bank, podle něhož by domácnosti měly v průměru přijít o 3,5 procenta hrubé mzdy, což odpovídá zvýšení reálné mzdy. „Takže fakticky by si běžná domácnost stran svého reálného disponibilního příjmu nepolepšila,“ dodal.

PSALI JSME:
Luxus jde na dračku. Tržby jsou dokonce vyšší než před pandemií

Zavřít reklamu ×
  1. Vzhledem ke končícímu benzínu N95 jsem se předzásobil na celý rok 2024. Několik kamarádů udělalo to samé. Nový benzín s 10% biosložky škodí motorům a jeho skladovatelnost je pouhé 4 týdny……Od roku 2025 už bude auto na LPG.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB