První zvýšení úrokových sazeb možná už ve třetím čtvrtletí

Názor
Podle dnes zveřejněných „minutes“ z posledního jednání bankovní rady České národní banky (ČNB) se okamžik prvního zvýšení úrokových sazeb významně přiblížil. Centrální bankéři minulý čtvrtek diskutovali především rizika a nejistoty spojené se současným vývojem.
Rizika prognózy, která bankovní rada diskutovala, jsou hlavně proinflačního charakteru. Ilustrační foto: ČNB

Shoda přitom panovala na tom, že oproti minulým zasedáním se nejistota ohledně dalšího vývoje pandemie významně snížila, a to především s ohledem na probíhající očkování populace a plánované dodávky nových vakcín. Výskyt další vlny pandemie však podle bankovní rady nebude možné nikdy úplně vyloučit, především v důsledku vzniku nových mutací viru, vůči kterým mohou být současné vakcíny méně účinné.

Podle centrálních bankéřů by však tato skutečnost neměla být překážkou zvyšování sazeb, a to především s ohledem na rychlý růst spotřebitelských cen. Ten současná prognóza ČNB po celý letošní rok očekává poblíž horní hranice tolerančního pásma cíle. Bankovní rada se tak obává, že mírné překvapení ve směru vyšší inflace přesahující tři procenta by mohlo vést k nižší ukotvenosti inflačních očekávání.

PSALI JSME:
Inflace drtí Čechy. Citelně zdražuje pivo, zelenina, benzín, alkohol, tabák i auta

Rizika prognózy, která bankovní rada diskutovala, jsou přitom hlavně proinflačního charakteru. Mírně vyšší než centrální banka čekala, byla již dubnová inflace (3,1 % versus 2,9 %) a podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu se v prvním čtvrtletí lépe dařilo také reálné ekonomice. Sami centrální bankéři tak považují současnou prognózu ČNB hovořící o růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce pouze o 1,2 procenta za pesimistickou.

V souhrnu tak zasedání ČNB v minulém týdnu i dnešní „minutes“ ukazují na dřívější zvýšení úrokových sazeb, než s jakým počítá naše prognóza. Ta zahrnuje první zvýšení repo sazby v letošním listopadu, podle posledních informací o rychlosti rozvolňování protiepidemických opatření, odolnosti ekonomiky a rozpoložení bankovní rady ČNB to však vypadá, že prvnímu zvýšení sazeb by mohlo dojít již ve třetím čtvrtletí. Zvýšení repo sazby již na červnovém zasedání však i nadále považujeme za nepravděpodobné.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB je výrazně pesimističtější než trh. V pomalejší vakcinaci vidí pětkrát větší problém

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru