Raiffeisenbank kupuje Equa bank

Raiffeisenbank International (RBI), druhá největší rakouská banka, která působí ve 13 zemích střední a východní Evropy, včera oznámila, že podepsala dohodu o koupi 100 procent akcií Equa bank od soukromé kapitálové společnosti AnaCap Financial Partners, a to prostřednictvím tuzemské Raiffeisenbank, která se řadí mezi pět největších bank na tuzemském trhu. Cena transakce nebyla zveřejněna.
Raiffeisenbank International, druhá největší rakouská banka podepsala dohodu o koupi 100 procent akcií Equa bank. Foto: Equa Bank

Dokončení transakce je plánováno na konec druhého kvartálu tohoto roku v závislosti na schválení ze strany regulačních orgánů. V případě úspěšného dokončení transakce se plánuje sloučení Equa bank s Raiffeisenbank, které umožní naplnění společného obchodního potenciálu obou bank. Finální kapitálový dopad bude znám v době poslední účetní uzávěrky.

„Raiffeisenbank má ambice dále růst, a to jak organicky, tak prostřednictvím akvizic. Koupě Equa bank je plně v souladu s naší strategií,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Raiffeisenbank Igor Vida. Česká republika je podle něj jedním z klíčových trhů, kde je RBI rozhodnutá dále růst.

Equa bank se kromě jiného zaměřuje na spotřebitelské úvěry a obsluhuje téměř 480 000 zákazníků.

Přestože je Equa bank podle objemu aktiv výrazně menší než Raiffeisenbank, vysoká míra spokojenosti zákazníků banky a její působivý růst v oblasti půjček z ní dělá atraktivní akvizici. Ke konci roku 2021 byla celková aktiva Equa bank ve výši 2,8 miliardy eur. Za stejné období vykázala Raiffeisenbank celková aktiva 15,7 mld. eur.

Podle předběžných neauditovaných výsledků za rok 2020 se vloni Equa bank meziročně propadl o 55 procent. O pokles se postaralo jak úvěrové moratorium, tak zhoršený výhled ekonomiky. Ty si totiž vyžádaly zvýšenou tvorbou opravných položek k možným budoucím ztrátám z úvěrů. Zisk banky za loňský rok tak byl ovlivněn především tvorbou rezerv na půjčky z úvěrového moratoria.

Také tuzemské Raiffeisenbank loni kvůli pandemii koronaviru klesl čistý zisk meziročně o 49 procent na 2,14 miliardy korun.

PSALI JSME:
Equa bank se vloni propadl zisk více než o polovinu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru