Ranou péči v ČR využívá téměř šest tisíc dětí, ne všichni na odborné služby dosáhnou

Odborníci na ranou péči uspořádali v pražském hotelu Diplomat mezinárodní konferenci Eurlyaid. Hlavním tématem byla dostupnost rané péče pro děti s handicapem a mezioborová výměna zkušeností. Akci uspořádala organizace Společnost pro ranou péči ve spolupráci s Evropskou asociací rané péče Eurlyaid a zúčastnilo se ji přes 500 zdravotníků, pracovníků v sociálních službách, poskytovatelů péče či zástupců neziskových organizací.
Konferenci zahájila manželka prezidenta Eva Pavlová. Foto: Společnost pro ranou péči

Aktuálně ranou péči v Česku využívá 5 943 dětí. Rodiny dětí se speciálními potřebami ji hodnotí jako nesmírně přínosnou jak pro dítě, tak i pro rodiče, kterým pomáhá překonat krizi po zjištění závažné diagnózy dítěte. „Bohužel tato služba se stále nedostane ke všem dětem, které na ni mají nárok. Cílem je na nedostupnost této odborné pomoci upozornit a změnit nevhodný systém financování,“ říká Irena Jelínková ze Společnosti pro ranou péči.

Podle závěrů konference už tak náročnou situaci rodičů zhoršuje dlouhé čekání na ranou péči a nedostatek informací, které přicházejí pozdě. „Ačkoliv u nejmenších dětí jde při jejich vývoji doslova o každý den, rodiče v řadě regionů musí na službu rané péče čekat až 434 dnů. Pořadníky na službu rané péče aktuálně vede 61 procent poskytovatelů této služby,“ dodává Jelínková. Problémem také je, že se informace o existenci rané péče dostává k rodičům příliš pozdě. Podle statistik se od pediatra o rané péči dozvídá jen cca 11 procent rodičů.

Konferenci zahájila manželka prezidenta Eva Pavlová. Její setkání s českými i zahraničními odborníky i rodiči dětí s postižením potvrdilo, že podpora rodin, které se po narození dítěte s postižením či vážným onemocněním ocitají v nesmírně náročné životní situaci, patří k tématům, kterým se chce během svého působení v roli první dámy věnovat.

Klinika Sarema otvírá pobočku v Praze

Jedním z poskytovatelů služeb dětem se speciálními potřebami je i neurorehabilitační klinika Sarema. Dle slov fyzioterapeutky Ireny Liscové se účastníci konference zajímali o ukázku terapeutických pomůcek – stimulační chodník, pomůcky pro rozvoj prostorové orientace, jemné motoriky, paměti nebo zrakového či sluchového vnímání. Zaujaly i speciální oblečky, které se využívají při terapiích. Klinika Sarema zároveň oznámila otevření nové pobočky v Praze.

„Od září otevřeme novou pobočku na Zbraslavi, kde budeme poskytovat ambulantní neurorehabilitační služby pro děti,“ říká Jan Lorenc, generální ředitel center Sarema. Nová pobočka se bude nacházet v magistrátní budově ‚Charlotta‘, kde působí Centrum služeb pro rodinu a dítě a dětský domov. Centrum Sarema má své pobočky v Liberci, v Brně a ve Zlíně.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB