Ready-made firmy: Co se změnilo za 20 let?

Ready-made společnosti, nebo také „firmy na klíč“, představovaly nejprve reakci trhu na zkostnatělou legislativu a byrokracii, která založení a zprovoznění společnosti protahovala na týdny a nezřídka i měsíce. „Dnes je situace odlišná,“ říká Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies.
Podle odhadů ready-made firmy v České republice v současné době nabízí zhruba 150 podnikatelských subjektů, včetně fyzických osob a advokátů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na počátku, v době před dvaceti roky, byla podle něj poptávka po firmách již zapsaných v obchodním rejstříku, se splaceným základním kapitálem, připravené k podnikání, bezdlužné, bez ekonomické historie a založené výhradně za účelem prodeje konečnému zákazníkovi.

„To je produkt ve světě běžný, který se stále ve velkém nabízí i v České republice,“ vysvětluje Dobrovolný.

„Dnes ale klienti nezbytně potřebují odborný full service. Nálož administrativy, legislativních povinností a odpovědnosti je obrovská a bez odborného backgroundu by pro laika řešení firmy svépomocí bylo snad až nezodpovědné,“ argumentuje.

Chcete ušetřit? Můžete prodělat

Podle odhadů společnosti Bisnode ready-made firmy v České republice v současné době nabízí zhruba 150 podnikatelských subjektů, včetně fyzických osob a advokátů.

PSALI JSME:
Tisíce akciovek čekají zásadní změny a milionové výdaje

„Na volbě poradce se samozřejmě dají ušetřit tisíce, ale také prodělat. Oprava amatérsky zpackaných případů bývá výrazně nákladnější než pořízení firmy, je-li vůbec možná,“ připomíná Josef Jaroš, většinový vlastník poradenské skupiny Apogeo, do které Smart Office & Companies patří.

K zásadnímu zlepšení situace v oblasti zakládání firem došlo spolu s příchodem nové legislativy až v roce 2014 (občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích – pozn. red.). Založení firmy se o něco zjednodušilo, nová legislativa se stala „atraktivnější“ i v očích zahraničních investorů a soudní poplatky zdražily.

Postupem času přišla i dílčí zlevnění – například v polovině roku 2016, kdy začala platit novela zákona o soudních poplatcích a novela notářského tarifu a s nimi možnost zakládat „eseróčka“ levněji.

Nyní, v roce 2021, se podnikatelé dočkali další administrativy a povinností, a to v podobě povinnosti zápisu do tzv. evidence skutečných majitelů a s tím souvisejících nákladů. Naproti tomu mají nově menší firmy možnost splacení základního kapitálu do 20 000 Kč při založení i bez bankovního účtu a nově je také možné zakládat akciovky s jednočlennou správní radou.

PSALI JSME:
Registr skutečných vlastníků: Strašák, na kterého se dá vyzrát

Zárukou čistoty je audit

Ready-made firma na klíč musí být také naprosto „čistá“ a je dobré se o tom důkladně přesvědčit. Firmami na klíč se nezabývají bohužel jen odborní poradci, kteří již od začátku odborně řeší nastavení společnosti podle očekávání klienta, ale i různí „prodavači“.

„Řada poskytovatelů ready-made společností totiž jejich bezdlužnost pouze různě garantuje či deklaruje. Výrazně hodnotnějším argumentem může být prohlášení auditora, které má poněkud relevantnější vypovídací hodnotu,“ vysvětluje Jaromír Chaloupka, manažer společnosti Apogeo Audit z poradenské skupiny Apogeo.

Zřízení firmy formou „ready-made“ i v současné době představuje především rychlé řešení založené na profesionální a správné dokumentaci, s dokumenty na míru potřeb klienta a komfortem v podobě vyřízení všech úřadů (finanční, živnostenský) i rejstříkového soudu a zápisu do evidence skutečných majitelů. Špičkoví poskytovatelé navíc dokážou expedovat firmu i do 60 minut a zapsat změny do rejstříku v témže dni, nebo vyřídit různé koncese, licence atd.

„Pokud letos plánujete založení firmy, pospěšte si, náklady se brzy o tisíce zvýší, a to v souvislosti s povinností zápisu skutečných majitelů do příslušné evidence,“ dodává Michael Dobrovolný.

PSALI JSME:
Hitem mezi podnikateli se stávají s.r.o. s kmenovými listy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.