Reálná finanční situace tuzemských domácností se pomalu zlepšuje

V pátek zveřejněné zpřesněné a doplňující informace statistického úřadu ukazují, že se reálné příjmy tuzemských domácností konečně pozvolna zvyšují.
Reálná finanční situace tuzemských domácností se podle údajů Českého statistického úřadu pomalu zlepšuje. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V prvním čtvrtletí letošního roku se i díky prudkému poklesu inflace začala finanční situace domácností celkově zlepšovat. Reálné příjmy i výdaje domácností pozvolna narůstají a současně i klesá míra úspor.

I když pokles míry úspor o zhruba dva procentní body vypadá jako výrazný, domácnosti stále odkládají stranou větší část svých příjmů než třeba před covidem. Jde samozřejmě o souhrnná data za celý sektor, takže vývoj v jednotlivých skupinách domácností může být rozdílný.

Navíc zde zřejmě platí, že s rostoucím příjmem se zvyšuje i sklon k úsporám, takže úspory vytvářejí spíše bohatší část populace, která je automaticky neutrácí. Na aktuálně zveřejněných výsledcích je vidět hned několik zajímavých momentů. Kromě nižší míry úspor, která odráží i pokles míry nejistoty v ekonomice, jsou to slabé investice firem i domácností.

U firem došlo k poklesu míry investic na téměř historické minimum (23,6 %). Jestli je to jen výkyv způsobený cyklem nebo nový trend, se však zatím hodnotit nedá. Argumenty najdeme snadno pro obě vysvětlení.

Firmy mohou méně investovat, protože cena peněz zůstává nadprůměrná nebo třeba rizika na komerčním realitním trhu považují za vyšší než obvyklá. V horším případě může jít o rozhodnutí, že Česká republika začíná být investičně nezajímavá.

Mírný odklon od investic je ovšem vidět i u domácností. Ty obvykle investují především do bydlení a zde došlo v prvním čtvrtletí k viditelnějšímu ochlazení zájmu, když se míra investic domácností snížila pod deset procent. Nejspíše jen dočasně, protože to spíše vypadá na korekci poměrně vysokého výsledku z konce roku.

Dalším zajímavým momentem je pokles míry ziskovosti firem pod 44 procent. Je to stále v evropském měřítku číslo docela vysoké, ale je vidět, že se situace ve firmám v prvním čtvrtletí zhoršila. Reálná přidaná hodnota reálně klesala v meziročním i mezikvartálním srovnání, zatímco mzdové náklady rostly.

V pátek zveřejněné doplňující údaje z národních účtů potvrzují zlepšující se finanční situaci domácností, které jsou nyní ochotnější reálně více utrácet za spotřebu. A právě spotřeba bude letos zřejmě tím hlavním motorem růstu české ekonomiky.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Petr Dufek

Reálná finanční situace tuzemských domácností se podle údajů Českého statistického úřadu pomalu zlepšuje. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB