Region i euro posilují, dilema v ČNB

Rozhovor pro Seznam zprávy poskytl viceguvernér Jan Frait. Podle jeho slov v České národní bance (ČNB) zatím panuje dilema, kdy ke snížení sazeb přistoupit. Prosincové zasedání bude podle jeho vyjádření o tom, jak jednotliví centrální bankéři budou vnímat bilanci rizik a zda si budou jisti tím, že se nová prognóza centrální banky naplní.
Podle slov viceguvernér Jana Fraita v České národní bance zatím panuje dilema, kdy ke snížení sazeb přistoupit. Ilustrační foto: ČNB

ČNB zároveň zveřejnila termíny zasedání na příští rok. První velké zasedání (tedy včetně nové prognózy, pozn. aut.) se uskuteční 8. února, tedy ještě před zveřejněním lednové inflace (15. 2.). Na něm očekáváme první 50bodové snížení úrokových sazeb. Na prosincovém zasedání (21. 12.) změnu v nastavení měnové politiky neočekáváme.

V eurozóně byl v úterý zveřejněn zpřesněný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za třetí čtvrtletí. Ten byl potvrzen na úrovni flash odhadu, tedy -0,1 procenta mezikvartálně a +0,1 procenta meziročně. Struktura HDP bude známa až 7. prosince.

Podle našeho odhadu k mezičtvrtletní dynamice HDP pozitivně přispěly spotřeba, investice a čistý vývoz, a to shodně o 0,1 procentního bodu. To ale kompenzovala nižší tvorba zásob (-0,4 p. b.). Čekáme, že nevýrazný výkon ekonomiky eurozóny setrvá i nadále. Mezičtvrtletně by však již měla růst.

Dále byl v úterý zveřejněn německý ZEW index. Pozitivně překvapil ve výhledu na šest měsíců dopředu, ale zaostal za očekáváními ve složce hodnotící současnou situaci.

V odpoledních hodinách byla zveřejněna americká inflace. Skončila o jednu desetinu níže ve srovnání s očekáváními a potvrdila, že inflační tlaky v USA slábnou. Dolar reagoval oslabením o 1,2 procenta na úroveň 1,082 USD/EUR.

Společně s eurem pak posílily i regionální měny. Koruna o 0,5 procenta na 24,46 CZK/EUR, shodně zpevnil i polský zlotý na 4,41 PLN/EUR, maďarský forint pak posílil o 0,4 procenta na 375,9 HUF/EUR.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB