Region i euro posilují, dilema v ČNB

Názor
Rozhovor pro Seznam zprávy poskytl viceguvernér Jan Frait. Podle jeho slov v České národní bance (ČNB) zatím panuje dilema, kdy ke snížení sazeb přistoupit. Prosincové zasedání bude podle jeho vyjádření o tom, jak jednotliví centrální bankéři budou vnímat bilanci rizik a zda si budou jisti tím, že se nová prognóza centrální banky naplní.
Podle slov viceguvernér Jana Fraita v České národní bance zatím panuje dilema, kdy ke snížení sazeb přistoupit. Ilustrační foto: ČNB

ČNB zároveň zveřejnila termíny zasedání na příští rok. První velké zasedání (tedy včetně nové prognózy, pozn. aut.) se uskuteční 8. února, tedy ještě před zveřejněním lednové inflace (15. 2.). Na něm očekáváme první 50bodové snížení úrokových sazeb. Na prosincovém zasedání (21. 12.) změnu v nastavení měnové politiky neočekáváme.

V eurozóně byl v úterý zveřejněn zpřesněný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za třetí čtvrtletí. Ten byl potvrzen na úrovni flash odhadu, tedy -0,1 procenta mezikvartálně a +0,1 procenta meziročně. Struktura HDP bude známa až 7. prosince.

Podle našeho odhadu k mezičtvrtletní dynamice HDP pozitivně přispěly spotřeba, investice a čistý vývoz, a to shodně o 0,1 procentního bodu. To ale kompenzovala nižší tvorba zásob (-0,4 p. b.). Čekáme, že nevýrazný výkon ekonomiky eurozóny setrvá i nadále. Mezičtvrtletně by však již měla růst.

PSALI JSME:
Německá průmyslová produkce a čínský vývoz zklamaly

Dále byl v úterý zveřejněn německý ZEW index. Pozitivně překvapil ve výhledu na šest měsíců dopředu, ale zaostal za očekáváními ve složce hodnotící současnou situaci.

V odpoledních hodinách byla zveřejněna americká inflace. Skončila o jednu desetinu níže ve srovnání s očekáváními a potvrdila, že inflační tlaky v USA slábnou. Dolar reagoval oslabením o 1,2 procenta na úroveň 1,082 USD/EUR.

Společně s eurem pak posílily i regionální měny. Koruna o 0,5 procenta na 24,46 CZK/EUR, shodně zpevnil i polský zlotý na 4,41 PLN/EUR, maďarský forint pak posílil o 0,4 procenta na 375,9 HUF/EUR.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Sazby ČNB do konce roku zřejmě neklesnou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky zakončí rok nad šestiprocentní hranicí

Hypoteční sazby ani na konci letošního roku neprolomí šestiprocentní hranici a zůstanou těsně nad ní. Průměrná nabídková úroková sazba se podle Swiss Life Hypoindexu na začátku prosince dostala na 6,02 procenta, což …

Meziroční inflace v eurozóně výrazněji klesla

Meziroční inflace v eurozóně klesla výrazněji, než očekával trh (2,7 %), když z říjnových 2,9 procenta zpomalila na 2,4 procenta v listopadu. Rovněž jádrová inflace značně zpomalila (o 0,6 p. b. na 3,6 procenta …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.