Rekonstrukce netáhnou. Lidé preferují novostavby

Počet stavebních povolení pro změnu dokončených staveb, kam lze řadit zejména rekonstrukce, v loňském roce klesl o devět procent. Podle dat Českého statistického úřadu bylo povolení vydáno necelých 24 tisíc, což je více než devítiprocentní pokles oproti roku 2017. Odborníci jako hlavní důvody uvádějí silný ekonomický cyklus, díky němuž Češi preferují novostavby před rekonstrukcemi.
Rekonstrukce netáhnou. Lidé preferují novostavby. Ilustrační foto: Pixabay

Loňské výsledky lze přitom chápat jako potvrzení dlouhodobého trendu. Vyjma let 2008, 2011 a 2016 totiž počet stavebních povolení pro změnu dokončených staveb od roku 2006 dlouhodobě klesá. Před 13 lety jich bylo vydáno téměř dvojnásobně více, než vloni – necelých 47 tisíc.

Zajímavým úkazem je přitom i hodnota vydaných stavebních povolení. Ta na rozdíl od jejich počtu v posledních třech letech pravidelně stoupala. V loňském roce však došlo k poklesu na 78,1 miliardy korun, což znamenalo pokles o zhruba pět procent, tedy zhruba na hodnotu z roku 2016 (pozn. red. – vůbec nejvyšší hodnota byla zaznamenána v roce 2009, kdy šlo o více než 90 miliard korun).

Nejnovější statistiky přitom ukazují, že dlouhodobý trend poklesu stavebních povolení pro změnu dokončených staveb by měl pokračovat i letos. Za první čtvrtletí letošního roku totiž dosáhl počtu 5360, v loňském roce to za stejné období bylo o 73 více. Z hlediska hodnoty by naopak mělo dojít k návratu k původnímu vývoji. V prvním kvartálu šlo totiž registrovat nárůst o necelá tři procenta na 19,3 miliardy korun.

Jedna z možných příčin výsledků z loňského roku je podle odborníků pokles boomu zateplování zejména obytných panelových objektů či novela zákona o územním plánování a stavebním řádu, která platí od roku 2018. Ta rozšiřuje počet případů, kdy pro stavbu stačí ohlášení namísto dříve vyžadovaného stavebního povolení.

Podle Štěpána Hájka, analytika společnosti Bossa, sehrál významnou roli i aktuální ekonomický cyklus: „Ekonomika se aktuálně nachází ve fázi, kdy rostou ceny, a na trhu práce není dostatek pracovníků. S tím rostou také požadavky dělníků na růst mezd a zdražuje se samotná práce. ČNB od roku 2017 několikrát zvýšila úrokové sazby a zdražila tak samotné úvěry, což v kombinaci s dražší prací snižuje poptávku spotřebitelů.“

Růstu stavebních povolení by podle něj pomohla změna legislativy, dotace vlády nebo snížení byrokracie. Ta podle Hájka stojí z velké části za extrémním růstem cen nemovitostí v Česku a mnohem nižším zájmem se do procesu žádosti o stavební povolení pouštět.

PSALI JSME:
Vloni vzniklo nejvíce bytů ve vestavbách za posledních šest let

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Satelitní městečka jsou jako malé hřbitovy

Už dávno neplatí, že by architektura měla svůj jednotný styl. „Trendem je možná nikam nezapadat,“ říká v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI.cz) úspěšný architekt Jaroslav Mach ml. Kriticky se dívá …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru