Loňské výsledky lze přitom chápat jako potvrzení dlouhodobého trendu. Vyjma let 2008, 2011 a 2016 totiž počet stavebních povolení pro změnu dokončených staveb od roku 2006 dlouhodobě klesá. Před 13 lety jich bylo vydáno téměř dvojnásobně více, než vloni – necelých 47 tisíc.
Zajímavým úkazem je přitom i hodnota vydaných stavebních povolení. Ta na rozdíl od jejich počtu v posledních třech letech pravidelně stoupala. V loňském roce však došlo k poklesu na 78,1 miliardy korun, což znamenalo pokles o zhruba pět procent, tedy zhruba na hodnotu z roku 2016 (pozn. red. – vůbec nejvyšší hodnota byla zaznamenána v roce 2009, kdy šlo o více než 90 miliard korun).
Nejnovější statistiky přitom ukazují, že dlouhodobý trend poklesu stavebních povolení pro změnu dokončených staveb by měl pokračovat i letos. Za první čtvrtletí letošního roku totiž dosáhl počtu 5360, v loňském roce to za stejné období bylo o 73 více. Z hlediska hodnoty by naopak mělo dojít k návratu k původnímu vývoji. V prvním kvartálu šlo totiž registrovat nárůst o necelá tři procenta na 19,3 miliardy korun.
Jedna z možných příčin výsledků z loňského roku je podle odborníků pokles boomu zateplování zejména obytných panelových objektů či novela zákona o územním plánování a stavebním řádu, která platí od roku 2018. Ta rozšiřuje počet případů, kdy pro stavbu stačí ohlášení namísto dříve vyžadovaného stavebního povolení.
Podle Štěpána Hájka, analytika společnosti Bossa, sehrál významnou roli i aktuální ekonomický cyklus: „Ekonomika se aktuálně nachází ve fázi, kdy rostou ceny, a na trhu práce není dostatek pracovníků. S tím rostou také požadavky dělníků na růst mezd a zdražuje se samotná práce. ČNB od roku 2017 několikrát zvýšila úrokové sazby a zdražila tak samotné úvěry, což v kombinaci s dražší prací snižuje poptávku spotřebitelů.“
Růstu stavebních povolení by podle něj pomohla změna legislativy, dotace vlády nebo snížení byrokracie. Ta podle Hájka stojí z velké části za extrémním růstem cen nemovitostí v Česku a mnohem nižším zájmem se do procesu žádosti o stavební povolení pouštět.