Rekonstrukce netáhnou. Lidé preferují novostavby

Počet stavebních povolení pro změnu dokončených staveb, kam lze řadit zejména rekonstrukce, v loňském roce klesl o devět procent. Podle dat Českého statistického úřadu bylo povolení vydáno necelých 24 tisíc, což je více než devítiprocentní pokles oproti roku 2017. Odborníci jako hlavní důvody uvádějí silný ekonomický cyklus, díky němuž Češi preferují novostavby před rekonstrukcemi.
Rekonstrukce netáhnou. Lidé preferují novostavby. Ilustrační foto: Pixabay

Loňské výsledky lze přitom chápat jako potvrzení dlouhodobého trendu. Vyjma let 2008, 2011 a 2016 totiž počet stavebních povolení pro změnu dokončených staveb od roku 2006 dlouhodobě klesá. Před 13 lety jich bylo vydáno téměř dvojnásobně více, než vloni – necelých 47 tisíc.

Zajímavým úkazem je přitom i hodnota vydaných stavebních povolení. Ta na rozdíl od jejich počtu v posledních třech letech pravidelně stoupala. V loňském roce však došlo k poklesu na 78,1 miliardy korun, což znamenalo pokles o zhruba pět procent, tedy zhruba na hodnotu z roku 2016 (pozn. red. – vůbec nejvyšší hodnota byla zaznamenána v roce 2009, kdy šlo o více než 90 miliard korun).

Nejnovější statistiky přitom ukazují, že dlouhodobý trend poklesu stavebních povolení pro změnu dokončených staveb by měl pokračovat i letos. Za první čtvrtletí letošního roku totiž dosáhl počtu 5360, v loňském roce to za stejné období bylo o 73 více. Z hlediska hodnoty by naopak mělo dojít k návratu k původnímu vývoji. V prvním kvartálu šlo totiž registrovat nárůst o necelá tři procenta na 19,3 miliardy korun.

Jedna z možných příčin výsledků z loňského roku je podle odborníků pokles boomu zateplování zejména obytných panelových objektů či novela zákona o územním plánování a stavebním řádu, která platí od roku 2018. Ta rozšiřuje počet případů, kdy pro stavbu stačí ohlášení namísto dříve vyžadovaného stavebního povolení.

Podle Štěpána Hájka, analytika společnosti Bossa, sehrál významnou roli i aktuální ekonomický cyklus: „Ekonomika se aktuálně nachází ve fázi, kdy rostou ceny, a na trhu práce není dostatek pracovníků. S tím rostou také požadavky dělníků na růst mezd a zdražuje se samotná práce. ČNB od roku 2017 několikrát zvýšila úrokové sazby a zdražila tak samotné úvěry, což v kombinaci s dražší prací snižuje poptávku spotřebitelů.“

Růstu stavebních povolení by podle něj pomohla změna legislativy, dotace vlády nebo snížení byrokracie. Ta podle Hájka stojí z velké části za extrémním růstem cen nemovitostí v Česku a mnohem nižším zájmem se do procesu žádosti o stavební povolení pouštět.

PSALI JSME:
Vloni vzniklo nejvíce bytů ve vestavbách za posledních šest let

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.