Rekordní inflaci ženou nahoru hlavně ceny energií. Může být ještě hůř?

Názor
Míra inflace v zemích eurozóny, potažmo i dalších evropských zemích včetně ČR, je na nejvyšších hodnotách od 70. let minulého století. Podle analýzy pojišťovny Allianz Trade se na růstu cen budou téměř ze dvou třetin podílet rostoucí ceny energií a potravin. Cenové tlaky ještě nedosáhly vrcholu, ten pojišťovna očekává během druhého čtvrtletí.
Rekordní inflaci ženou nahoru hlavně ceny energií. Ilustrační foto: Pixabay.com

Celková inflace v zemích eurozóny dosáhla v dubnu meziroční hodnoty 7,5 procenta, podle našich analytiků lze za prudkým nárůstem cen hledat kombinaci několika faktorů – silné ekonomiky a jejího opětovného otevření po pandemii, ale i problémy v pružnosti dodavatelských řetězců, kdy stále křehký globální systém výroby a distribuce nezvládal držet krok s poptávkou po pandemii.

Ruská agrese na Ukrajině pak tlak na růst cen ještě dále zvýšila – především v segmentu komodit, nejvíce pak energií. S tím, jak se konflikt na Ukrajině prodlužuje, a v Číně se objevují nová ohniska nákazy covid-19, jsou důsledky rostoucích životních nákladů dalekosáhlé a vyvolávají závažné otázky o vhodnosti běžně používaných inflačních modelů a z nich odvozených politických rozhodnutí.

PSALI JSME:
Eurozóna: ECB letos zvedne sazby dvakrát

Přestože se analýza věnovala eurozóně, inflační dynamika je podobná i v těch zemích Evropské unie, které zatím společnou měnu nepoužívají, včetně České republiky. Podle dat Českého statistického úřadu inflace v dubnu meziročně vzrostla o 14,2 procenta; ve srovnání s předchozím měsícem ceny stouply o 1,8 procenta.

Navíc se dá očekávat, že inflační vrchol je stále teprve před námi. Na základě našich základních prognóz vývoje, bez embarga EU na dovoz ruské ropy a plynu, očekáváme, že celková inflace dosáhne vrcholu ve druhém čtvrtletí roku 2022. Tento výsledek by platil i v případě, že by ceny energií zůstaly na současné zvýšené úrovni až do konce příštího roku.

PSALI JSME:
Za inflaci mohou „autisté“. Návody, které píší centrálním bankéřům, jsou odtržené od reality

V případě nepříznivého scénáře v podobě embarga EU na ruský vývoz energií, které by dále zvýšilo ceny, by se vrchol celkové inflace posunul až na konec roku. Naši analytici očekávají, že se inflace v eurozóně v letošním roce stabilizuje na úrovni 6,5 procenta a v příštím roce na 2,5 procenta. Jádrová inflace by nicméně měla zůstat neobvykle vysoká – meziročně v průměru 2,5 procenta.

To je více, než dvojnásobek v desetiletí před pandemií covid-19. Jádrová inflace se na růstu spotřebitelských cen v letech 2001-2021 podílela 55 procenta. Naši odborníci však odhadují, že v roce 2022 bude pouze 35 procent celkové inflace připadat na jádrovou inflaci a zbytek na rostoucí ceny potravin (17 %) a energií (48 %).

Autorka je ředitelka Allianz Trade pro ČR
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflaci ženou vzhůru vysoké náklady na bydlení

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Zklidnění na devizových trzích

Po předchozích volatilních týdnech byl tento ve znamení zklidnění situace na globálním devizovém trhu. Dolar si v podstatě držel vůči euru relativně silné úrovně v blízkosti hladiny 1,06 USD/EUR.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.