Inflaci ženou vzhůru vysoké náklady na bydlení

Názor
Vysoké náklady na bydlení způsobené výrazným zdražením energií pomohly vyhnat inflaci na nejvyšší hodnotu od prosince 1993. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) dosáhl v dubnu meziroční růst spotřebitelských cen, tedy inflace, 14,2 procenta.
Náklady na bydlení zvyšoval především růst cen energií. Ceny elektřiny pro domácnosti podle ČSÚ v dubnu vzrostly meziročně o 30,1 procenta, zemního plynu o 44,2 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Největší vliv na nárůst inflace měly podle statistiků ceny v oblasti bydlení, kde kromě vlastnického bydlení, které zdražilo o 17,7 procenta, rostly také ceny nájemného z bytu (+ 4,5 procenta), vodného (+ 5,3 procenta) a stočného (+ 6,4 procenta).

Mnohem více náklady na bydlení zvyšoval růst cen energií. Ceny elektřiny pro domácnosti podle ČSÚ v dubnu vzrostly meziročně o 30,1 procenta, zemního plynu o 44,2 procenta, tuhých paliv o 24,1 procenta a tepla a teplé vody o 17,5 procenta. Bydlení tak z rodinných rozpočtů ukrajuje stále větší podíl, bez ohledu na to, zda rodina bydlí ve vlastním nebo v nájmu.

PSALI JSME:
Česko zasáhla pravá inflační smršť, inflace je nejvyšší od roku 1993

Mnohem více ostatně zaplatí i za ostatní zboží a služby. Zásadní je zdražení pohonných hmot (+ 41,5 procenta) a také základních potravin. Například mouka podle v dubnu meziročně zdražila o více než polovinu (+ 52,3 procenta).

Polotučné trvanlivé mléko zdražilo o třetinu (31,3 procenta), dražší je ale také máslo (+ 31,6 procenta), cukr (+ 25,5 procenta), chleba (+ 20,3 procenta), vejce (+ 14,2 procenta) či maso (+ 11 procent). Ceny zboží letos v dubnu v porovnání se stejným měsícem loňského roku podle ČSÚ úhrnem vzrostly o 15,3 procenta, služby zdražily o 12,1 procenta.

Obávám se, že zdražování ani zdaleka nekončí. Naopak je velmi pravděpodobné, že už hodně brzo inflace překoná patnáctiprocentní hranici. Bohužel vývoj ekonomiky a válečné situace na Ukrajině moc důvodu k optimismu nedává.

PSALI JSME:
Inflace opět překvapila výraznějším růstem

Na trhu bude stále více chybět materiál a základní potraviny z Ukrajiny, která před válkou patřila k jedněm z největších světových pěstitelů obilí i dalších zemědělských produktů. Ve vzduchu navíc stále zůstává hrozba náhlého uzavření plynových i ropných ventilů ze strany Ruska, což by způsobilo velký nedostatek pohonných hmot i zemního plynu a jejich ceny by to katapultovalo ještě mnohem výše.

Domácnosti i firmy čekají těžké časy. Pokud se na ně nepřipravily už dříve, není na co čekat. Mít dostatečné rezervy na vyšší výdaje je naprosto nutné pro přečkání následujícího těžkého období.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace pokořila hranici 14 %

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB