
Ani relativně vysoké odlovy ovšem zatím nedokážou v některých regionech snížit na únosnou míru stavy spárkaté zvěře, které podle studie Ústavu pro hospodářskou úpravu lesa dosahují několika miliard korun. Ostatně podle ČSÚ v posledním sledovaném období výrazně poklesl odstřel divočáků, kteří se na škodách na lesních a zemědělských porostech rovněž výrazně podílí.
„Zatímco u jelení a daňčí zvěře docházelo v posledním desetiletí téměř k plynulému navyšování odstřelu na nejvyšší hodnoty v historii, u černé zvěře se ve stejném období spíše střídaly rekordní úlovky a jejich následné propady,“ uvedl Josef Kahuda z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ.
Desítky tisíc odlovených zvířat
Statistici uvedli, že v posledním mysliveckém období 2022/2023 bylo odloveno 32 884 kusů jelení zvěře, což je nárůst o více než dva tisíce kusů. Daňčí zvěře bylo odstřeleno 38 653 kusů, tedy meziročně o bezmála 5,5 tisíce více. Také v tomto případě šlo o rekordní počet.
U mufloní zvěře se odstřel zvýšil jen relativně málo, a to o 226 kusů na konečných 10 245 zvířat. Byl to druhý nejvyšší úlovek v historii. Rekordní bylo myslivecké období 2020/2021 s více než 10,5 tisícem kusů. Mírně se zvýšil také odstřel srnčí zvěře na 114 100 kusů.
Už zmiňovaný odlov černé zvěře se propadl o více než 53 tisíc kusů a dosáhl výše 177 877 kusů. Naopak nadprůměrný byl počet odstřelených jelenů sika, což je v Česku nepůvodní druh. Odloveno bylo 19 720 kusů, což je opět historicky rekordní hodnota.
Statistická čísla také ukazují, že neustále ubývá lidí, kteří trvale vykonávají v honitbách právo myslivosti. Aktuálně jich jen necelých 88,5 tisíce, což je přes 300 méně než v minulém mysliveckém roce.
Novelizace mysliveckého zákona
Pro nového ministra zemědělství Marka Výborného je přemnožená zvěř v lesích, respektive novelizace mysliveckého zákona, který by měl tento problém řešit, jednou z priorit. „Současný myslivecký zákon tady máme dvacet let. Je to norma, která nebyla nikdy novelizována, je poplatná době svého vzniku,“ řekl ministr Výborný v nedávném rozhovoru pro MF Dnes.
Zákon je podle něho zapotřebí přizpůsobit současné situaci. Jeleni, daňci, srnci a další spárkaté zvěř totiž dokáže zlikvidovat nemalou část sazenic. Jen v uplynulém roce jich přitom bylo vysázeno zhruba 226 milionů.
„Výsadbovým plánem se přizpůsobujeme klimatické změně, dneska převažují listnáče nad jehličnany. Ale pokud spárkatá zvěř dokáže – ať už ihned, nebo do deseti let po výsadbě – zlikvidovat více než třetinu výsadby, tak jsou to velmi nehospodárně vynaložené peníze. A to jak státu, tak soukromých vlastníků, protože se to netýká pouze Lesů ČR,“ upozornil Výborný.