Vystřelíte si načerno a můžete jít sedět

Poradna
Nejlépe prý chutná zakázané ovoce, ale co když člověk dává přednost masu? Třeba z upytlačené divočiny nebo ryby načerno vytažené z rybníka. Od letošního října se takové choutky mohou výrazně prodražit, protože ministerstvo zemědělství navýšilo sazebníkovou cenu za nelegálně zabitou zvěř. Za pytláctví však hrozí nejen finanční pokuty, ale dokonce trest odnětí svobody až na pět let.
Při posuzování závažnosti neoprávněného lovu hraje důležitou roli nový sazebník s navýšenými cenami za nelegálně zabitou zvěř. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pytláctví může být posuzováno nejen jako přestupek, ale dokonce jako trestný čin při provozování myslivosti nebo lovu ryb. Děje se tak pro peníze nebo z vrozené náruživosti. Představa inspirovaná filmem Pytlákova schovanka, kde pytlák vezme flintu pod kabát a jde lovit na panské, je už překonaná. Pod pytláctví se schová nejen lov bez platné licence, ale také to, že není doba lovu pro danou zvěř, právo lovit zvěř má někdo jiný, nebo se loví na nehonební půdě, případně zapovězeným způsobem.

Mezi pytláky se někdy zařadí i samotní myslivci či majitelé rybářských revírů, když se zaměřují na chráněné druhy zvěře, které sami považují za škodnou, protože decimují populaci „jejich“ zvířat. Ignorování zákonů a vyhlášek o ochraně některých druhů zvířat je totiž rovněž pytláctví.

Až pět let vězení

V trestním zákoníku (40/2009 Sb.) je v paragrafu 304 jako pytlák charakterizován ten, „kdo neoprávněně loví zvěř nebo ryby v hodnotě nikoli nepatrné nebo ukryje, na sebe nebo jiného převede nebo přechovává neoprávněně ulovenou zvěř nebo ryby v hodnotě nikoli nepatrné“. Tomu hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta, zákaz činnosti nebo propadnutí věci.

Odnětím svobody na šest měsíců až pět let, peněžitým trestem nebo propadnutím věci bude podle stejného paragrafu potrestán pachatel, který se výše popsaných skutků dopustil jako „člen organizované skupiny, získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného větší prospěch, spáchá-li takový čin jako osoba, která má zvlášť uloženou povinnost chránit životní prostředí (např. lesní stráž), či ho spáchá zvlášť zavrženíhodným nebo hromadně účinným způsobem či v době hájení, nebo byl-li za takový čin v posledních třech letech odsouzen či potrestán“.

Hodnota nikoli nepatrná, o níž se v zákoně hovoří, znamená nad 10 000 Kč. Získání většího prospěchu se počítá od 100 000 Kč.

Účtuje se nejen maso

Při posuzování závažnosti neoprávněného lovu hraje důležitou roli nový sazebník s navýšenými cenami za nelegálně zabitou zvěř, který letos vydalo ministerstvo zemědělství ve spolupráci s policií a odbornými společnostmi.

PSALI JSME:
Stát se lovcem stojí čas i peníze

Sazba se mění u všech druhů lovné zvěře, včetně ptáků a ryb. Nové sazebníky platí od 5. října a zohledňují jednak inflaci, protože od poslední změny uběhlo již 11 let, a také rostoucí částky nutné k pořízení náhrady za neoprávněně ulovenou zvěř.

Taxy totiž zahrnují nejenom samotnou hodnotu upytlačené zvěře, ale také minimální náklady na vrácení jedince téhož druhu do honitby, tedy uvedení honitby do původního stavu.

U spárkaté zvěře nejsou do těchto nákladů zahrnuty částky odvíjející se od bodové hodnoty trofeje, které mohou hodnotu upytlačené zvěře dodatečně výrazně zvýšit. Ceny upytlačených ryb se odvíjejí podle druhu, věkové kategorie a skupiny ryb a sazebník slouží rovněž k vyplácení kompenzací za škody způsobené mimořádnými událostmi.

Vodítko pro policii

O jaké jde částky? Hodnota srnce se od října zvýšila o 12 100 Kč na 28 000 korun a jelena evropského o 4400 korun na 33 700 Kč. Náklady na vrácení dospělého muflona do přírody jsou 35 950 korun a daňka nebo siky japonského 30 700 Kč.

PSALI JSME:
Psi štěkají jinak na divočáka a jinak na králíka, ukázal výzkum

Když se připočte ocenění trofeje, vyjde to na trestný čin stejně, jako u divočáka s hodnotou 26 705 Kč. Sazebník totiž slouží jako vodítko pro policii při jejím rozhodování v případech pytláctví.

S trestem za „pouhý“ přestupek by pak pytlák mohl vyváznout, pokud neoprávněně uloví králíka divokého (6440 Kč), lišku obecnou (7490 Kč), jezevce lesního (7790 Kč), zajíce polního (7440 Kč), lovnou kachnu (6060 Kč) či husu (6290 Kč). Ocenění těchto zvířat je totiž pod deset tisíc korun, což je hranice pro hodnotu nikoli nepatrnou.

Musí se ulovit

Oproti původnímu znění trestního zákoníku, kdy pytlákem byl už ten, kdo „jenom“ lovil, je nyní k trestněprávnímu postihu vyžadováno ulovení zvěře. Neznamená to však, že kdo by nyní v lese načerno střílel a měl štěstí, že netrefil, tak by mu nehrozil postih. Podle zákona o myslivosti je přestupkem i pokus o ulovení bez platného povolení.

Za něj hrozí při opakovaném pokusu pokuta až 60 000 Kč a náhrada škody vzniklá uživateli honitby, u myslivců a rybářů navíc zákaz činnosti až na dva roky a odebrání loveckého lístku.

PSALI JSME:
Česko má plán, jak na vlka. Nechránit, ale ani neomezovat

Zavřít reklamu ×
  1. Nejsem pytlák, nesouhlasím s pytláctvím. Ale jsem řidič a vůbec se mi nelíbí, jakým způsobem se „majitel“ zvěře chová k řidičům, kterým vběhne volně pobíhající zvěř do cesty na veřejné komunikaci a způsobí mu, v lepším případě, hmotnou škodu. Řidiči mají řadu povinností, které musí dodržovat, musí platit pojištění, platí spotřební daň v ceně pohonných hmot atd. Pokud dojde ke sražení zvěře je povinen tuto uhynulou odevzdat mysliveckému svazu. Škodu na vlastním vozidle, pokud nemá havarijní pojištění, nebo připojištění, platí ze svého. „Majitel“ zvěře, chráněn zákonem, nemusí nic. Neměl by vlastník zvěře mít tuto zvěř pojištěnou? Pokud můj pes způsobí někomu škodu, ručím za ni a to je povětšinou veden na vodítku. Zvěř nechá „majitel“ volně pohybovat, bez jakékoliv zodpovědnosti. Nesouhlasím s pytláctvím, ale pokud stát takto chrání „majitele“ zvěře, měl by rovněž zajistit, aby „majitel“ za svou zvěř platil škody, třeba formou pojištění.

    • Zvěř je státu. Nájemce s ní pouze hospodaří, jak mu stát povoluje a nájemce platí nájem majitelům pozemků, tj. většinou soukromníkům. Takže ač s vámi soucítím, bohužel musíte jezdit tak jak říká zákon o provozu na dopravních komunikacích, musíte předvídat.

  2. Problém je v tom, že majitelem zvěře není nikdo. A to až do ulovení, nebo sražení s autem. Pak mají myslivci že zákona povinnosti se o mrtvou zvěř postarat. Není kdo by platil.

  3. Taktéž nesouhlasím s pytláctvím, ale pokud mě „státní“ zvěř vběhne pod auto a rozbije mě ho, kde mám uplatňovat škodu? Argument, že mám mít havarijní pojištění je naprostá blbost, protože pojišťovat havarijně 20 let staré auto je holý nesmysl. Majitel, v tomto případě stát je přece vlastník A tento mě způsobil škodu! Takže to není pachatel neznámý. V tom případě přece musí vlastník každé věci, kterou vlastní tuto zabezpečit tak, aby k tomuto nedošlo. Pokud toto nezabezpečí, měl by bez mluvení tuto vzniklou škodu nahradit…,Pokud tomu takto není, tak v Českých zákonech funguje PERPETUM MOBILE….

  4. Pokud dojde ke škodám na majetku, třeba sežráním nebo uválením úrody, platí je pronajímatel – tedy myslivecké sdružení. Logicky by tedy mělo platit i škody způsobené pobíháním jejich zvěře po vozovce.

  5. Nejsem pytlák, ale z principu nechápu platbu za navrácení zvěře do honitby, kde je tato zvěř přemnožená

  6. Vůbec nechápu, co u nás v lese dělá nějaká sika japonská. Tuhle jsem to málem sundal kousek od Prahy. Přerostlej srnec a nebo malej jelen, je to jerdno, ale pořád to sem nějak nezapadá……

  7. Přemnožení divočáci jsou jednoznačně škodná, škodí přírodě i lidem. Myslivci nejsou schopni je dostatečně regulovat. Tak proč trestat ty, kteří je zabíjejí?

  8. Náklady na vrácení siky, muflona nebo daňka do honitby?? Kde žijeme, tyhle cizokrajné potvory do naší přírody vůbec nepatří! Kolik asi stojí navrácení divočáka, když se přemnožil a každý zabitý kus je přínosem a nikoliv ztrátou? Co si o sobě ta myslivecká panská věrchuška myslí?? Za zabití zvláště chráněných druhů nejsou zdaleka tak vysoké pokuty a navíc, na rozdíl od myslivců a rybářů, ochrana přírody nemá žádnou funkční stráž! To jsme to dopracovali!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Osud židovské dívky ze zápasnického rodu Frištenských v Terezíně vypátral až po mnoha letech její syn,“ říká publicista Pavel Baroch

Rozhovor
„Pátrali jsme o osudu maminky, která o svém pobytu v Terezíně svým dětem nikdy nic neřekla. Tím, kdo objevil až neuvěřitelné okolnosti jejího života, je její nejstarší syn, Čechoameričan Frank Frištenský, ze slavného zápasnického rodu, do něhož se Hana po válce přivdala. „S Frankem jsme knihu napsali společně,“ říká v rozhovoru pro portál Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) spoluautor knihy, publicita …