Jde o vývoj, který český trh práce potřebuje. Z dlouhodobého hlediska si totiž Česko drží velmi nízkou míru nezaměstnanosti, která je na nezdravě nízké úrovni, a to navzdory tomu že v listopadu došlo k jejímu mírnému nárůstu na 3,9 procenta.
V meziročním srovnání byl tak podíl nezaměstnaných vyšší o 0,4 procentního bodu (v loňském roce činila nezaměstnanost 3,5 %, stejně tomu bylo v roce 2022, pozn. aut.). I přesto byla míra nezaměstnanosti v Česku opět nejnižší z celé EU, což značně limituje českou ekonomiku.
Český pracovní trh se bude do budoucna potýkat s demografickými problémy, proto je třeba, aby prošel jistými změnami. Zmiňovaná rekvalifikace a s ní nárůst kvalifikovaných zaměstnanců, po kterých bude poptávka stále vyšší, je jednou z možností, jak mu pomoci.
Důležité bude také zajištění flexibilních úvazků například pro matky s malými dětmi po mateřské dovolené, ale i podmínek pro zaměstnávání lidí starších 55 let. Ti při hledání zaměstnání ve svém věku cítí jistou neochotu ze strany zaměstnavatelů, navíc pro ně nejsou k dispozici žádné vhodné benefity, jako je podpora zdraví či vzdělávání.
V našem průzkumu přitom 28,6 procenta respondentů ve věku nad 55 let uvedlo, že by ocenilo podporu v oblasti zvládání nových technologií. Zájem ze strany zaměstnanců by tedy byl. Důležité ale je, aby se poptávce nyní přizpůsobila také nabídka.
Zaměstnanci ve věku nad 55 let totiž dokáží přinést svému zaměstnavateli roky praxe a zkušeností, jisté know-how, které za celé roky své kariéry získali. Osobně v nich proto vidím velký potenciál, který bychom neměli přehlížet.
Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)