Retenční nádrže na vodu budou od příštího roku povinností

Zadržování vody v retenčních nádržích je jedním z důležitých opatření ve vztahu k zadržování vody v krajině. Tyto nádrže by se tedy měly stát součástí každého rodinného domu, od příštího roku budou dokonce povinnou výbavou novostaveb.
Retenční nádrže na vodu budou od příštího roku povinností. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Retenční nádrže se vyrábějí v různých velikostech. Potřebná velikost pro nemovitost se odvíjí především od dvou faktorů. Prvním faktorem je velikost plochy střechy, tedy celková odvodňovací plocha, ze které bude dešťová voda sváděna.

U ploch střech do sto metrů čtverečních se volí nádrž do tří tisíc litrů. Druhým podstatným parametrem je, jaká je vydatnost srážek v dané lokalitě.

Pokud jde o materiál retenčních nádrží, vyrábějí se betonové, svařované, sklolaminátové a plastové nádrže. V poměru cena/výkon jsou nejvýhodnější plastové skořepinové nádrže, které jsou na rozdíl od betonových lehčí a levnější, co se týče dopravy i instalace.

V případě, že se dešťová voda využívá i v domácnosti, je třeba dodržovat některá pravidla. Teplota skladované vody by neměla přesahovat 16 °C. U vyšší teploty hrozí množení bakterií. Ideální je proto zakopat nádrž pod zem, aby půda požadovanou teplotu zajistila. Důležitá je také filtrace vody.

Odborníci doporučují minimálně tři filtry. První je možné umístit přímo tam, kde se napojuje svod ze střechy do trubky vedoucí k nádrži. Ten zachytí největší nečistoty, jako je listí, větve a další velké nečistoty ze střechy. Další filtr by mě být ještě před nádrží, aby byl schopen zachytit drobné nečistoty, jako jsou malé kamínky, drobný písek a podobně. Třetí by měl být na nasávání do čerpadla.

PSALI JSME:
Nádrž na dešťovku zvažuje pořídit skoro každý druhý zahrádkář

Zavřít reklamu ×
 1. No nevím, ale kompresor se na čerpání vody z retenční nádrže určitě nepoužívá. Autor se projevil jako ozajstný odborník…

  • to víš že jo … já si vezmu dotaci pár tisícovek a jakmile budou o tobě vědět, už se chystají daně… to je totiž předehra pro vodné a stočné, tam kde voda ( vrt a studna) nebo kanalizace není …

  • Ona se voda čerpá kompresorem? Leda tak u madurity v Praze. Všichni ostatní k tomu používáme čerpadlo. Já už to mám hotové, ale stát dá peníze těm druhým. To je mi socanská spravedlnost.

 2. Proč musíte být jako bulvár? Titulek na vystrašení čtenářů skvělý. Proč se hned neřekne v titulku, že se jedná o novostavby. Jak pak se bude dělat taková nádrž u panelového domu?

 3. možná dobra věc,ale obsah nevím někdy zaprší a jen zvlhne střecha a někdy jako naposledy z 200 m2 plochy střechy nalelo za 20 minut 5 kubikovou nadobu a zbytek tekl ven

  • Bude zřízena instituce, něco jako neziskovka a ta bude vodu vykupovat. Vy ji musíte ale přefiltrovat,chemicky upravit proti parazitům a řasám. Pro vlastní potřebu vám bude určen limit. V žádném případě ji nebude smět použít na mytí auta a nebo do svého bazénu.

 4. Nechápu, že stát může nařizovat co si majitel domu má k baráku dát, popřípadě jak a co stavět. Co tohle je za nesmysly !!! Tyhle věci mají být na zvážení každého kdo má, či chce postavit barák. Proč mi má stát nařizovat co musím ikdyž to tak nechci !!!

  • A co byste čekal v neosocialistické zemi ?
   Vždyt to pořád řídí komunistický myslitele ( a jejich detičky )

  • Pokud je začne vyrábět Babiš v Agrofertu tak budou povinné jako desinfekce z řepky ostatní ji nesměli vyrábět pro daňové úniky a nepřiznanou licenci

  • Je správné, že se má využívat dešťová voda, protože zabíráme čím dál víc půdy, která by normálně srážky zadržela. Není správné, že autor uvádí, že dostanete dotaci na nádrž jen na zalévání – to platí jen u starých domů. U nových dostanete dotaci jen v případě, že dešťovku využíváte i na splachování.

  • Jojo akorat ja jim nerikám stát jsou to jen lidi kteri si hrajou na vladce planety.ty nadrze se maj pouzivat pak na splachovani zachodu ale jeste to reši.brzo bude faze novodobejch komousu.je fuk ze vetsina zakonu nedavaji smysl hlavne ze jim to vynasi prachy.

  • Dalsi vec mluvi se o spravedlnosti proc to musi mět novostavba a nenařídi se to i starejm barakum?proc se plati nekolikrat daně?proc chodily do duchodu v 57letech a ja treba 63?kdo me to doplati?to si berou do huby slovo ktere nikde a nikdy neexistovalo.

 5. tak a kdopak z vlády začal vyrábět retenční nádrže ??? Zase vláda využila jednodušší řešení jako vždy . místo toho aby stát to řešil koncepčně a efektivně tak to převede na lidi a pritom je jedno jestli voda která naprší se uchová v plastu nebo se zadrží a donutí se vsáknout a poté se „čistá “ vyčerpá ale to je pro stát náročnější .jen bude jeden vrt místo u každého domu zakopané 4 až 5 nadrží ale co chtít když raději dostavíme dukovany místo toho aby se ty samé prostředky využily k zelenější energii

  • Můj táta měl v padesátých letech na dešťovku sudy, ze kterých se zalívalo, bez dotace. Dnes se dá dotace i na vytření zadku.

 6. Tak mě to tak připadá, jakoby někomu leželo vlastnictví rodinných domů v žaludku. Jakoby fungovala nefalšovaná česká závist. Hlavně RD bude muset mít retenční nádrž a ne jen ledajakou. Nejlepší je ta nejdražší. Řekl bych polibte si pr… tedy záda v místech kde strácejí své poctivé jméno. Na co budu mít to budu mít a na co mít nebudu to si nepořídím. I kdyby se celá byrokratická sešlos na ucho měla postavit.

 7. Aneb příkazy k nové radostné multikulturní rozvinuté společnosti
  Proč se zamýšlet nad skladbou krajiny když lze proste tem ovcím nadiktovat další podmínky a vydat sazebník pokut

 8. Máme sice zahradu,ale jen trávu a stromy. Nic během roku nezaléváme. Těm, kteří budou mít novostavbu a nejsou zahradníci jako my, se stavba akorát prodraží

  • Ta dešťová voda co že zadrží v nádrži není u novostaveb primárně určena k zalévání zahrady. Nádrž je v domě napojena na samostatný okruh určený ke splachování toalet. Ve výsledku se tím ušetří stále dražší pitná voda.

   • Nemáte tak úplně pravdu. Primárně má retence vody sloužit pro zbrzdění odtoku vody při dešti tak, aby nedocházelo k záplavám při každém deštíku, při tolika zpevněných a zastavěných plochách. Proto by také měla být doplněna vsakováním odtoku z retenční nádrže.

 9. Psali u RD, ale to je fuck, zajímalo by mě spíš jak to udělají u 95% domů který stojí a jsou zkolaudovaný. Asi lidi donutí rozkopat baráky aby položily přívody a odvody z retence, aby vymyslely kam retence zakopou, no a prostě ty stavební srandičky co stavebníci zažívají. Já nepotřeboval nařízení od nikoho, s retencí sem počítal. Dříve byla voda pitá a užitková. To byly dvoje rozvody i v bytovkách. Přišel bolševik, a začaly se hovna splachovat pitnou vodou… Jooooo myšlení to je vzácná věc, to každému souzeno není. Zvlášť u národa bez mozků, protože kam vítr, tam plášť. JJ a díky soudruzi za komentáře, zkuste to vysvětlit 😀 čest

 10. A taky bude muset být náhradní,ekologická kadibudka,s recyklovatelným hajzlpapírem a požárním čidlem ve výši zadku uživatele !!!!

 11. Retenční nádrž je dobrá věc, ale ne nařízená příkazem. EU je totalitní zřízení. Spějeme pod jejím vedením k ekonomické katastrofě. My můžeme jen závidět Britům, že se rozhodli odejít a těm, kteří se zdrželi a do tohoto zrádného spolku nevstoupili.

  • Je spousta věcí, které jsou dobré, ale bez příkazu nedonutíte lidi, aby je používali A taky spousta pitomostí, které nemají vůbec smysl, například povinnost mít panely na střeše nebo tepelné čerpadlo, i když máte nízkoenergetický dům.

 12. Bože, to je blábol! Bulvarizace všech medií v přímém přenosu. Mimochodem, zajímalo by mě odůvodnění kompresoru ve vodním hospodářství, buď pachatel nerozlišuje mezi kompresorem a čerpadlem nebo to krapet přehnal s básnickou zkratkou.

 13. A co takhle napsat, že pro dotaci jsou určené jen nádrže do země? Že ani na jen zalévání není možné dostat dotaci například na kubíkové nádrže. Prý nejsou tak velké aby vyhovovaly účelu. Až na to, že když dám 3 a více a pospojuji je, tak jsem na velikostech tech podzemních. Ale asi tlačenka od jistých výrobců podzemních nádrží, že?

 14. Tak ona se teď voda, místo čerpadlem, čerpá kompresorem? Větší hov.d.nu jsem v životě neslyšel.
  Svařované? Ono plastové jsou také svařovné. Takže místo „svařované“ snad kovové, nemyslíte? Ze střechy? Ne náhodou „se střechy“? Inu, není nad vzdělaného redaktora…
  Pane Erbene, styďte se a opravte si to.

 15. Ano zadržte všechnu vodu ! Do země se nebude nic vsakovat , hlavně že výrobci nádrží a jímek si namastí kapsu a úředníci získají další byrokratický bič .

 16. Bratranec si také chtěl vyřídit dotaci na nádrž na dešťovku s použitím na zalévání + WC. A celkem náhodou zjistil, že by sice dotaci dostal, ale zároveň by k běžnému stočnému platil navíc také paušál za stočné 32 kubíků na osobu a rok. Při třech (zatím) členech domácnosti dost masakr. Takže nádrž má bez dotací a jen na zahradu.

 17. Autor je vocas. U novostaveb je povinnost vsakování na pozemku stavebníka, případně pozdržení srážkových vod v retenční nádrži před odtokem do dešťové kanalizace, už pěknejch pár let. To jenom nějakej ňouma objevil Ameriku. (nebo stavěl barák a nevěděl o tom)

  • Ano, stavební povolení jsme dostali v roce 2012 a tato podmínka už byla. Vodu máme na zalévání, na WC a na praní.

 18. Kdo má zahrádku u baráku má dávno nádrže,protože na zálivku je deštovka to nejlepší,k tomu nepotřebují lidé úřední befel, zdá se,že úředník opět chrápe a neví která bije.Mám žádost o deštovku a pokud se ptám na další partyzánští úředníci na MŽP mlčí ,,nezradí a neprojdou,,jsou jako pohraničníci.Asi jsou pod velení komouše Filipa.Lepší by bylo pružněji reagovat na požadavky mám bazen starý na vodu,ideální na deštovku 64 m obsah a kluci z MPŽ nic.Tak nedávejte befely na kraviny,lidé nejsou dementní Otíci.

 19. To jste tedy hrdinové, místo argumentů raději smažete komentář. Hlavně jestli jste si schovali ten email která je třeba vyplnit.

  • Tak se omlouvám, najednou se objevil i ten původní komentář, oba s poznámkou Komentář čeká na schválení.

 20. Až dají krajinu do slušného stavu/šílené lány/pak tyhle nádrže nebudou třeba.Můžou se inspirovat třeba v Rakousku.

 21. To mě by spíše zajímalo, co poteče v potocích, u nás, i dalších obcích šla dešťovka do potoka, teď půjde všechna jinam (i čistička teče jinam). Že by jsme ty vyschlé potoky doplňovali z vodovodu?

 22. blbouni vymysleli trakař já už 20 let jedu na dešťovku ,koupelna pračka wc zalívání .a nejsem sama tohle se dělalo na vesnici vždy

 23. U novostaveb už to dávno povinností je a je to vodoprávními úřady uplatňováno v rámci nakládání s dešťovými vodami. Co je tohle zase za šaškárnu. Politici potřebují nahonit body.

 24. Bože to je kravina! Zloději ve vládě potřebují zase rozkrást nějaké miliardy, tak budou buzerovat lidi s nesmyslnýma nádržema. Přitom prší každý den a je problém vodu z pozemků odvádět. To je na defenestraci!

 25. Zase to vymyslel blbec,který má kamaráda a ten vyrábí tyto nádrže.Navrhni to a nakapsujeme se oba.Stejné jako s autolékárnou,všichni si ji museli zakoupit a byla nakonec nevhodná.Proč u obrovských hal,kterých je nepočítaně, nejsou rybníčky?

 26. Z hlediska přírodního má logicky smysl používání dešťovky pouze na zalávání zahrady, stromů, trávníku. Vše ostatní je nesmysl, protože takto jinak než na zalévání použitá vody stejně skončí v kanalizaci a nakonec někde v řece. Takže o to míň se dostane srážkové vody do podzemního půdního profilu v daném místě krajiny čili o to více v ní ubyde podzemní vody jako takové. Takže celý ten zákon je klůasická úřednická blbost.

 27. Kdysi jsem žádal o dotaci na nádrž na vodu, pouze pro zavlažovaní. Bylo mi řečeno, že mám malou plochu střechy / 130 m2/

 28. No dobře, stlačíme ji kompresorem (!!?), aby se jí tam více vešlo, no ale co s ní potom?? Zadržíme, vypustíme do kanálu Za takové …. je pisálek placen?

 29. uz nevite co byste lidem naridily,,za nejakou dobu budeme muset davat rozbor s ho,,,vna co zerem,,,na prdel katalizator kvuli plinum,,,co jeste vymyslite,,,,

 30. A to my máme sousedy-inženýry- a ti mají závlahu na trávník-není nad to mít zalitý trávník, že ? 😀 – která jim pravidelně stříká i když venku lije, tak jim to stříká i ze země, to jsou mistři inženýrští, co, když si to neumí ani nastavit.. Takovým plýtvačům bych vodu zdražila o 1000% !! A o tom, že mají bazén také jistě nepochybujete, že ? No jasně že mají !! 😀 Plýtvači, no. 😮 A to žádnou nádrž nemají.

 31. Retenčí nádrž povinně. Ad1) Dobře, takže budete-li mít pozemek nula nula, budete si muset odlévat vodu do kanálu v pravidelných frekvencích. Zejména RD s vybetonovaným pozemkem pro firemní použití. Ad2) Až 1,5 milionu majitelů RD stáhne vodu z krajiny, k tomu dvě přehrady, zdechne tu všechno. 1 Teorie říká, zadržujte vody, co to dá. Ti podpořili svedení dešťovky do kanálu a teď tohle. 2.Teorie říká, nechme vodu v krajině, vraťme meandry a plodiny zadržující vodu. Nestavme v přirozených záplavových územích.

 32. A proč vlastně retenční?Existuje nějaká nádrž která není retenční.Lépe snad ,,cisterna,,což je označením pro nádrž na srážkovou vodu. Byly budovány v místech, kde byl jiné pitné či užitkové vody nedostatek. Pro tyto účely byly cisterny budovány již od starověku. Retenční je patrně sám autor.

 33. Co budu dělat když se mi nádrž naplní a stále bude pršet jsem se v tomto moudrém článku nedozvěděl .

 34. Je nařizují, ale aby udělali něco s krajinou, to se jim nechce. Kolem domů jezdí kamiony, domy praskají, kdo jim bude hradit opravy?

 35. A to je teprve začátek nakonec to dopadne tak, že budeme muset mít na střeše fotovoltaiku anebo tep. výměníky.Kupa lidí bude možná schopna za 5 let našetřit na novej kotel či krbovky a rozvody s topením k tomu.A oni budou vymýšlet další hověziny z EU.Tvl ještě-že jsem prodal barák a bydlím v paneláku.Hovada.

 36. Mám už asi 5 let všechny okapy svedeny na zahradu a do vsakovací jímky poblíž mé studny.Z té vodu využívám jako užitkovou,s měřením odběru ze studny.Pitnou mám od vodárny.Doufám,že toto bude uznáno jako ,,retenční nádoba,,.
  Výhodou je,že mio je jedno zda naprší hodně či málo.
  Jímka podezmí pobere vše a studna vsakem přefitlrovanou vodu taky.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Co zdražuje nové byty v Praze?

Ceny nových bytů v Praze neustále rostou a v poslední době se dostaly tak vysoko, že jsou pro většinu domácností nedostupné. Výjimky v podobě levnějších projektů se sice čas od času najdou, jde ale jen o výjimky …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru