Říjnové aukce na Aukru ovládly mince

V říjnových aukcích Aukra našli své poklady sběratelé různých zálib. Vedle cenných mincí se prodala například Jawa Villiers, Špindlovky, sbírka modelů vagonů a lokomotiv, předměty z pozůstalosti překladatele Jana Kantůrka, deska Divadla Spejbla a Hurvínka, či číslo 1 limitované edice projektu Tří sester a Synů výčepu s názvem František z Braníka.
Nového majitele našel na Aukru zlatý desetidukát Sv. Václava z roku 1932. Foto: Aukro

Na prvním místě žebříčku top aukcí největšího českého on-line tržiště Aukra za říjen se umístil jubilejní svatováclavský dukát s číslem 640. Mince z roku 1923, které bylo vyraženo jenom tisíc kusů, se prodala za 599 000 korun. I druhé místo žebříčku patřilo minci. Za 452 000 korun našel nového majitele zlatý desetidukát Sv. Václava z roku 1932.

„Zájem sběratelů o mince neslábne. Dokumentují to i první tři místa říjnového top ten aukcí na Aukru. Kromě dukátů se za 420 tisíc korun prodala i sada šesti zlatých mincí. Každá vážila troyskou unci, což je 31,1 g,“ informoval redakci FAEI.cz Pavel Krejčíř, expert na sběratelství a starožitnictví portálu Aukro. Aktuální cena jednoho uncového investičního zlatého svitku je zhruba 48 tisíc korun.

Jawa 175 Villiers, československý vzduchem chlazený jednoválcový motocykl, vyráběný v letech 1932-1933. Foto: Aukro

Za 310 tisíc korun se prodala Jawa 175 Villiers, československý vzduchem chlazený jednoválcový motocykl, vyráběný v letech 1932-1933 firmou Jawa. Sběratelskou raritou pak byla aukce celkem 285 modelů vagonů a 56 lokomotiv. Za rozsáhlou sbírku železničních modelů H0 byl nový majitel ochotný dát čtvrt milionu korun.

„Sbírka obsahovala i poměrně velké množství na zakázku vyráběných modelů lokomotiv a množství malosériových a na zakázku vyráběných vagonů,“ vysvětlil Krejčíř. Další příčku v top ten braly takzvané Špindlovky – kapesní hodinky doplněné opakovacím bicím mechanismem, které odbíjejí na požádání. Osmnáctikarátové hodinky z přelomu 18. a 19. století z Paříže si koupil sběratel za 155 000 korun.

Jiří Kulhánek je patrně nejprodávanějším současným domácím autorem žánru na pomezí science fiction a fantasy. Jeho honoráře jsou srovnatelné s úspěšnými autory mainstreamu. Za kompletní soubor jeho knih včetně ročníků Ikarie ‘94 a ´95, kde Kulhánkovy povídky také vyšly, dal nový majitel 80 000 korun.

Jinou lahůdkou pak byla kolekce aukcí pozůstalosti Jana Kantůrka, jehož překlad cyklu Zeměplocha od Terryho Pratcheta získal nejedno ocenění. Právě soubor těchto 40 knih se prodal za 38 333 Kč. Z pozůstalosti Jana Kantůrka se pak prodal ještě třeba komiks Kolosální Conan za 20 400 korun a mnoho další předmětů.

Na desce od Supraphonu z roku 1967 si nový majitel může vychutnat jednu z klasik Divadla Spejbla a Hurvínka. Foto: Aukro

Pro fanoušky kapely Tři sestry byla určena aukce limitované stokusové číslované edice projektu František z Braníka! František z Braníka je společné dílo Tří sester a Synů výčepu. Jde o původně skromný projekt, který se rozrostl tak, že nakonec vznikla kniha a album s osmadvaceti písničkami, jež vyvolávají ducha legendárního Františka Sahuly.

Balení edice s číslem 1 obsahující dvě elpíčka s průhlednými vinyly, knihu s CD, tričko a plakát, se prodalo za 33 935 korun. V neposlední řadě v říjnu proběhla také aukce za 20 200 korun EP desky s názvem Starosti před zájezdem. Na desce od Supraphonu z roku 1967 si tak nový majitel může vychutnat jednu z klasik Divadla Spejbla a Hurvínka.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena