„Tuzemský průmysl nadále stahuje dolů utlumený průmyslový výkon německé ekonomiky. Poměrně slabý je ale také objem domácích zakázek,“ sdělil Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Průmyslové podniky podle jeho názoru reagují na slabou poptávku omezením objemu produkce a snížením její ceny.
Firmy také částečně snižují stavy zaměstnanců, v říjnu meziročně o dvě procenta. „Na slabém objemu nových zakázek má lví podíl nepříznivá situace v Německu, ale také v automobilovém průmyslu. České průmyslníky však zatím nepřechází určitý optimismus ve výhledu do příštího roku, a to přesto, že nejnovější šetření jejich nálady proběhlo již po zvolení D. Trumpa americkým prezidentem,“ uvedl.
„Meziměsíční i meziroční pokles průmyslu odpovídá náladě, kterou vidíme na trhu,“ informoval faei.cz Petr Smutný, partner PwC pro restrukturalizace: „Českým firmám sice nyní pomáhá rostoucí domácí poptávka a po letech zvyšující se kupní síla, ale to nedokáže zachránit tuzemský průmysl od negativních vlivů přicházejících především ze zahraničí.“
Psali jsme
Český průmysl se dál topí, nálada se ještě zhoršila. Ani výhledy nejsou zrovna povzbudivé
Smutný připomněl, že z německé ekonomiky chodí stále horší a horší zprávy. „Česká ekonomika jejich dopad po novém roce pocítí ještě významně více formou omezování výroby a propouštění. Korelace mezi vývojem naší ekonomiky a tím, co se děje v Německu, je totiž cca 80 procent se zpožděním zhruba dvou až tří kvartálů,“ vysvětlil.
Podle Smutného se kvůli tomu a kvůli silnému zaměření české ekonomiky na automobilový průmysl ani příští rok nedočkáme rychlého růstu průmyslu a zůstaneme na před-covidové úrovni. Že se oživení průmyslové produkce v dalších měsících zdá nepravděpodobné a že její další vývoj zůstává nejistý vzhledem k pokračujícímu útlumu německé ekonomiky, si myslí Kevin Tran Nguyen, ekonom KB.
Ekonom faei.cz také sdělil, že „výrazné oživení tuzemského průmyslu ve zbytku letošního roku je nepravděpodobné.“ Průmyslová produkce se, jak uvedl, v říjnu dále snížila: „Navzdory relativně příznivým předstihovým indikátorům tuzemský průmysl vstoupil do letošního závěrečného čtvrtletí negativně. Hlubšímu poklesu v říjnu zabránil automobilový průmysl, kde výroba vzrostla o 3,1 %“.
„Meziroční pokles se v tuto chvíli týká většiny klíčových odvětví včetně strojírenství i segmentu automotive s výjimkou výrobců kovových konstrukcí. Některá odvětví (včetně těžby) začínají těžit z velmi nízké srovnávací základny z uplynulého roku. Těžko však očekávat, že by do budoucna táhla český průmysl,“ informoval redakci faei.cz Jan Bureš, hlavní ekonom společnosti Patria Finance.
Podle něj se na průmyslu projevuje opatrnost domácích investorů a slabá zahraniční poptávka. „Zejména investice do strojů a technologií v posledních kvartálech klesaly, což odráželo rostoucí nejistotu v evropském průmyslu. Vidina nárůstu globálního obchodního napětí a slabý index evropských nákupních manažerů nevěští ohledně oživení zahraniční poptávky v nic dobrého,“ dodal.
„Směrem k roku 2025 sice stále sázíme na pozitivní efekt nižších zahraničních úrokových sazeb, rychlejšího čerpání evropských fondů a zastavení post-covidového trendu vyskladňování. Rizika jsou však vzhledem k rostoucímu obchodnímu napětí a prohlubujícím se strukturálním problémům Německa vychýlena směrem dolů,“ domnívá se Jan Bureš.
Říjnový pokles průmyslové výroby byl podle Martina Krona, analytika Raiffeisenbank, do značné části dán i vyšší srovnávací základnou v některých významných odvětvích zpracovatelského průmyslu. „Jde především o oblasti výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení a výroby motorových vozidel. Pozitivní vliv měla odvětví výroby kovových konstrukcí a kovodělných výrobků,“ uvedl v komentáři pro faei.cz.
„Lze zopakovat konstatování, že situace v tuzemském průmyslu je vratká, klíčový pro další vývoj bude výkon průmyslu našich hlavních partnerů v čele s Německem a obecně situace na našich klíčových exportních trzích,“ sdělil faei.cz Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE, s tím, že slabá zůstává letos průmyslová aktivita jak v eurozóně, tak ve střední Evropě, tedy v Maďarsku a Polsku.
Připomněl, že od počátku letošního roku klesla tuzemská průmyslová výroba meziročně o 1,1 procenta. „Pokles o více než jedno procento lze čekat i za celý rok 2024. Tuzemská průmyslová výroba vykázala celoroční pokles již loni, v roce 2023, a to o 0,8 procenta, a letos má tedy výroba nakročeno k tomu, aby se její celoroční pokles prohloubil,“ dodal Jáč.