Robot se učí pomáhat vařit, pro vývojáře pořádný oříšek

Robotický tým Toyota Research Institute představil úklidového robota zavěšeného pod stropem a ukázal také novou laboratoř, která vypadá jako byt a kde se robot učí pomáhat vařit. Je to velká výzva. Robota totiž nejde naprogramovat na jasně předem definované úkony, jako třeba při výrobě automobilu.
Robotický tým Toyota Research Institute ukázal novou laboratoř, která vypadá jako byt a kde se robot učí pomáhat vařit. Foto: Toyota

V Kalifornii má tým laboratoř imitující byt, kde bude možné měnit uspořádání podlah a přesouvat objekty. Cílem je rozvoj dovedností robotů ještě před tím, než budou otestovány ve skutečných domech. V laboratoři se nachází kuchyň, jídelna a obývací pokoj zařízené jako v opravdovém domě.

„V Japonsku jsme navštívili domovy seniorů a pozorovali jejich každodenní život. Všimli jsme si, že vaření patří k oblíbeným činnostem řady starších lidí. Kdyby dostali jako pomocníka automatizovaného robota zaměřeného na vaření, mělo by to důsledky pro kvalitu jejich života po emocionální a sociální stránce,“ míní vedoucí týmu User Experience v Toyota Research Institute Steffi Paepcke.

Skutečnou výzvou je tedy porozumět situaci, vyvíjet roboty orientované na člověka a nezapomínat na to, že každý člověk je individualita. Cílem není dát lidem hračku, ale najít způsoby, které by jim umožnily vést šťastný, naplněný život, pro dobro celé společnosti.

PSALI JSME:
Kavárna budoucnosti? Místo servírek roboti…

Musí se vypořádat se změnami prostředí

Aby si domácí robot uměl poradit ve variabilním prostředí soukromého bytu plném překvapení, nelze ho prostě jen tak naprogramovat na určité úkoly. Práce robotů na výrobní lince je přesně definovaná a jednoznačně naprogramovaná, jejich prostředí je pak zcela kontrolované.

Naopak v bytech panuje chaos: Každý je jiný a stále se mění. Domácí robot se musí naučit pružně propojit to, co právě vidí, s činnostmi, které chápeme jako úklid. Situace může být pokaždé jiná, a tedy i scénář bude odlišný, ovšem efekt by měl zůstat stejný, a to uklizený dům.

Umět utírat linku v každé kuchyni

Roboti se od lidí učí jak v reálném prostoru, tak na simulátorech. Trenér pracuje s virtuální realitou, aby viděl totéž, co vidí robot, a vydává mu pokyny k provedení řady různých činností.

Foto: Toyota

Robotický tým vyvíjí zevšeobecnění učení tak, aby robot, který se naučí utírat linku v jedné kuchyni, byl schopen tentýž úkol splnit v jakékoli kuchyni. Získané dovednosti by měla sdílet celá flotila robotů daného druhu. Když se tedy naučí novou dovednost jeden robot, naučí se ji současně všichni ostatní.

Stropní robot a ten, který umí uchopit křehké předměty

Idea stropního robota představuje další efekt návštěvy inženýrů Toyoty v japonských domácnostech. Vědci si uvědomili, že malé byty a úzké průchody mohou roboty značně omezovat v činnosti a snižovat jejich prospěšnost pro domácnost. Přišli tedy s řešením v podobě robota, který se pohybuje po kolejnici namontované u stropu. V současné vývojové fázi je prototyp schopen čistit linky a vkládat nádobí do myčky.

Tým vypracoval i robota s měkkým drapákem využívajícího polštářky vyplněné vzduchem, jimiž umí uchopit různé předměty, jako třeba skleničky, a dále úklidového robota pohybujícího se po podlaze.

Foto: Toyota

Město budoucnosti nebo robot basketbalista

Japonský koncern investuje do robotiky a technologií ve službách ekologie a urbanistiky. Mezi vývojovými projekty Toyoty najdeme i tak rozsáhlé plány, jako je výstavba města budoucnosti Woven City v Japonsku, ale i menší, praktické či zábavní projekty, mezi něž se řadí třeba robot mimozemšťan Kirobo, robot basketbalista nebo série robotů pomáhajících při vedení domácnosti.

Toyota tak naplňuje svojí vizi, že nebude jen automobilkou, ale koncernem všeobecné mobility, kterou vyhlásila zhruba před pěti lety. Znamená to, že se zabývá multifunkčními dopravními prostředky, například pro pohyb ve městě, třeba pro zdravotně postižené.

PSALI JSME:
Auta ještě zdaleka neumí řídit sama, říká šéf Toyoty v ČR Martin Peleška

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Světový den hesel: Jak silná hesla používáte?

Na první čtvrtek měsíce května, tedy na dnešek, každoročně připadá Světový den hesel. Podle loňského průzkumu softwarové firmy Avast 95 procent Čechů používá velmi slabé heslo, skládající se pouze z několika čísel …

Češi počítačovým vyděračům neplatí

Pouze šest procent obětí ransomwaru v Česku loni zaplatilo internetovým vyděračům výkupné, zatímco ve světě za odšifrování dat zaplatila více než polovina napadených (56 %). Celým 17 procentům z nich však ani platba …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máte důchodový věk, ale stát vám odpírá penzi?

Poradna
O výši starobního důchodu si můžeme myslet, co chceme, ale nějaké přilepšení od státu to je. Někdo to má vypočítáno přesně, jiný spíše tuší, že k odchodu do starobního důvodu je nutné splnit dvě základní podmínky – věk a počet odpracovaných let. Ta první se dá uspíšit předčasným odchodem do penze, obejít druhou je však mnohem složitější.
Rolovat nahoru