Rodinné rozpočty se musí připravit na další zdražování potravin

Názor
Kombinace prudkého růstu cen zemědělských a energetických komodit vede k dalšímu zvyšování cen potravin. Rodinám, které žijí s napjatými rozpočty, hrozí, že před výplatou nebudou mít dostatek peněz na obstarání jídla.
Vysoké ceny zemědělských výrobců se budou přenášet do cen potravin. Nejvyšší zdražení nás pravděpodobně čeká u pekárenských výrobků. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V červnu došlo k dalšímu meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců. Tentokrát o pádivých 28,5 procenta. Nejvíce se zvýšily ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Prudký růst zaznamenaly i ceny elektřiny, plynu a páry či chemických látek.

Ještě hůře dopadly ceny zemědělských výrobců. Ty se meziročně zvýšily o astronomických 42,5 procenta. V rostlinné výrobě došlo k růstu cen o 58,2 procenta. Kritická je situace u obilovin, které zdražily o 68,5 procenta. Výrazný růst cen zaznamenaly i olejniny a brambory.

PSALI JSME:
Blbá nálada kvůli zdražování. Dvě třetiny Čechů se obávají chudoby

Vysoké ceny v rostlinné výrobě prodražují produkci krmiv, což se promítá do růstu cen v živočišné výrobě. Ta meziročně zdražila o 23,5 procenta, přičemž ceny skotu vzrostly o 32 procenta a ceny mléka o 24,8 procenta. Výrazné zvýšení zaznamenaly i ceny drůbeže, vajec a jatečných prasat.

Vysoké ceny zemědělských výrobců se budou přenášet do cen potravin. Nejvyšší zdražení nás pravděpodobně čeká u pekárenských výrobků, které jsou náročné na spotřebu obilovin a energií. Výrazně však budou zdražovat i další typy potravin, což silně zatíží rodinné rozpočty.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi letos chudnou nejvýrazněji od vzniku ČR. To nejhorší ale teprve přijde

Zavřít reklamu ×
  1. Dobrý den. Všude se poslední dobou píše o zdražování. Proč se za posledních 18 let nepsalo o zlevňování? Šlo ještě vyšším tempem, než zdražování! Prodávám plastová okna pro Vekru a ceny jsou i po zdražování tak na polovině cen roku 2004, kdy jsem nastoupil! Všichni by chtěli okna za 1 Kč a k tomu dům zdarma. To prostě nejde, logicky, matematicky. Takže žádné zdražování, ale vrácení cen do normálu, kompenzace nákladů a vyšších mezd. A to ve všech oborech, všichni chtějí vydělávat, firmy i jejich zaměstnanci. Proto se zvedají ceny. Není to covidem, ani válkou, trochu materiálem a hodně energiemi. Nevěříte nechápete? Váš problém, podívejte se zpět…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v eurozóně pravděpodobně za vrcholem

HICP inflace v eurozóně v listopadu poklesla z říjnových 10,6 procenta meziročně na rovných deset procent. Za tržním odhadem ve výši 10,4 procenta tak mírně zaostala. Zpomalení celkové inflace šlo hlavně na vrub …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB