Ropa kvůli vakcínám prudce zdražuje. Sílící koruna nepomůže

Názor
Cena ropy na světových trzích se žene vzhůru. Dojde proto k výraznějšímu zdražení pohonných hmot v ČR. Ty zdražovaly už v uplynulých sedmi dnech, a to po třech týdnech zlevňování. V uplynulých sedmi dnech zdražil jak benzín, tak nafta, i když zatím jen mírně. Průměrná cena benzínu Natural 95 se oproti situaci před týdnem zvýšila o tři haléře na litr a činí 27,77 koruny za litr. Nafta nyní stojí 27,08 haléře za litr, tedy o dva haléře více než před týdnem.   
Jen z malé části bude efekt zdražující ropy na růst cen pohonných hmot v ČR tlumit posilování koruny vůči dolaru. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V příštích sedmi dnech je třeba počítat s cenovým růstem pohonných hmot. Cena ropy Brent během listopadu zatím vzrostla o necelých 30 procent a poprvé od začátku letošního března v těchto dnech a hodinách atakuje úroveň 50 dolarů za barel. Vzpruhu cenám ropy poskytuje vyhlídka na brzký příchod koronavirové vakcíny.

V poslední době společnosti Pfizer a Moderna oznámily, že testují látky s účinností zhruba 95 procent. Nadějnou látku vyvíjí také společnost AstraZeneca. Trhy s ropou živí naděje, že by po plošnější aplikaci plně účinné vakcíny nastalo poměrně rychlé oživení například světové letecké dopravy nebo globálního turistického ruchu.

Třeba v Číně je nyní intenzita leteckého provozu už na 90 procentech obvyklé úrovně. Letos mezinárodní turistický ruch poklesne podle OECD o 80 procent.

PSALI JSME:
Spotřební daň z nafty se sníží, nafta citelně zlevní. Ale ne hned

Informace o vakcíně celkově vnáší na trhy, třeba i akciové, optimismus, který zlepšuje vyhlídky ohledně budoucího ekonomického výkonu globální ekonomiky, tedy i ohledně celosvětové poptávky po ropě. Související růst cen ropy se ještě teprve plně projeví v cenách pohonných hmot v ČR, takže ty právě v příštích sedmi dnech porostou, v rozsahu kolem deseti haléřů na litr.

Světové trhy také poměrně optimisticky vyhlíží pondělní jednání kartelu OPEC a dalších klíčových světových těžařů v čele s Ruskem. Trhy sází na to, že dojde k prodloužení platnosti letošních rozsáhlých škrtů v těžbě ropy i pro období prvního čtvrtletí 2021. Pokud by k tomuto nedošlo, trhy by byly zaskočeny a cena ropy by se výrazně propadla, ovšem i tak spíše jen přechodě.

Jen z malé části bude efekt zdražující ropy na růst cen pohonných hmot v ČR tlumit posilování koruny vůči dolaru.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Závod mezi počtem nakažených a vývojem vakcíny

×
  • Hmm kdyz zlevni ropa tak v cechach to trva mesic nez zlevni benzin a kdyz se jen o minimun zvedne cena ropy a okamzite se zdrazi.

 1. Zdravím pana PISÁLKA, teď jsem se díval na cenu ropy brent dnes tj. 27.11. 2020 a je to 48,1075 USD za jeden Barel !
  Tak nevím kde pan redaktor opět čte a píše tyto nesmysly NO ZA NĚJAKOU ČINNOST MUSÍ BÝT ZAPLACENÝ !!
  .Dnes tj. 27.11.2020 BENZINA EXPRES 24 HRADEC KRÁLOVÉ
  NAFTA = 25,10 A TAK ONO = 24,50

  Jaroslav

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v únoru mírně zklamal

Zahraniční obchod ČR se zbožím v únoru mírně zklamal. Podle údajů Českého statistického úřadu přebytek dosáhl hodnoty 22,5 miliardy korun, avšak trh předpokládal přebytek 26,2 miliardy. Navzdory mírného zklamání jde …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru