Roste poptávka po rekreačních nemovitostech. Rostou i jejich ceny

Ceny chat a chalup v oblíbených rekreačních lokalitách vzrostly během let 2015 až 2018 až o polovinu. Nejdražší chaty a chalupy na prodej jsou v některých horských oblastech a také v nejoblíbenějších chatařských lokalitách s dobrou dostupností z Prahy. Vyplývá to ze statistik realitních kanceláří.
Lidé se nechtějí na chalupě předřít, takže volí objekty v dobrém technickém stavu. Foto: Pixabay

Jarní měsíce jsou pro prodej chaty či chalupy ideální dobou. V popředí zájmu potenciálních kupců jsou ale rekreační nemovitosti, které nabízejí celoroční vyžití, a to mimo jiné z toho důvodu, že se jde o zajímavou investiční příležitost. Chalupa, o kterou je mezi turisty zájem během léta i zimy, totiž dokáže prostřednictvím krátkodobých pronájmů zajistit svému majiteli větší výnos, než byt v Praze.

„Největší zájem je o lokality blízko větších měst, lidé z malých měst a vesnic většinou mají zahrádku u svých domů, případně si pronajímají zahrádky přímo v místě svého bydliště. Průměrná cena nemovitosti k rekreaci v roce 2017 v naší síti dosahovala 1 059 000,- Kč, v loňském roce to bylo 1 553 000,- Kč“ vypočítává Klára Kuťáková ze společnosti Century 21.

Silná poptávka ze strany pražské klientely přímo ovlivňuje ceny „víkendových“ nemovitostí v dobré dojezdové vzdálenosti od metropole. „Lidé z Prahy a blízkého okolí představují zhruba 80 % kupců rekreačních objektů ve Středočeském kraji,“ potvrzuje Jan Bareš ze společnosti M&M Reality. Podle něj mezi nejžádanější lokality patří okolí řek Vltavy, Sázavy a Berounky. Z obcí jsou to konkrétně Vrané nad Vltavou, Davle, Štěchovice, Slapy, Jílové u Prahy, Čerčany, Týnec nad Sázavou nebo Černošice.

Dobrá dopravní dostupnost

Mezi další požadavky patří například dobrá dopravní dostupnost. Lidé chtějí na chatu dojet ideálně pražským MHD nebo vlakem a nechodit příliš daleko pěšky. A samozřejmě se dostat pohodlně autem až k domu. „Lidé si i u chat a chalup začali uvědomovat cenu pozemku a místa. Soukromí, vzrostlá zahrada, pěkný výhled a okolí jsou jasná kritéria, která hodnotu nemovitosti zvyšují,“ doplňuje oblastní ředitel realitky pro Středočeský kraj.

Lásku ke konkrétním rekreačním lokalitám sice Češi dědí po svých předcích, ale v poslední době se ale mění jejich představy o tom, v jakém stavu má nemovitost být. Češi se podle Kuťákové nechtějí na chalupě předřít, takže volí objekty v dobrém technickém stavu. „Zřetelně stoupá poptávka po nemovitostech v pěkném stavu. Kupující chtějí relaxovat a užívat si volný čas, nikoliv jezdit na chatu či chalupu dřít,“ potvrzuje Bareš.

PSALI JSME:
Rekreační nemovitosti zdražují. Vzhůru letí i ceny opravených chat a chalup

Luxus na horách

Specifické jsou horské lokality, kde klienti vyhledávají vyloženě luxus. „Platí to zejména tam, kde jsou poblíž sjezdovky. Zároveň mezi kupci stoupají nároky na takové nemovitosti, které pak vybavením konkurují naprosto ve všech ohledech nejmodernějším domům,“ říká Bareš. Ceny horských nemovitostí, především pak těch luxusnějších, tlačí podle něj směrem vzhůru silná poptávka ze strany movité klientely.

Tedy cílové skupiny, která není limitována přísnějšími podmínkami ohledně poskytování hypotečních úvěrů platnými od začátku října 2018. Například ceny apartmánů ve Špindlerově Mlýně v současné době začínají na 100 tisících korunách za metr čtvereční. Nicméně u menších jednotek už padla i cena 200 tisíc korun za metr čtvereční, což odpovídá luxusním bytům v samém centru Prahy.

PSALI JSME:
Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Padl cenový rekord za dražbu videohry

Lidé se v dospělosti rádi vrací ke svým dětským zálibám. To se projevuje ve sběratelství, kde vznikají nové cenové rekordy za dobře zachovalé předměty z minulosti. Sbírat se přitom dají automobily, známky, mince, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru