Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce může číhat strašák, který na obrázcích na internetu vidět není. Sousedské vztahy. U pronájmu se může pokazit jen dovolená, u koupě chalupy se chvil pro vztek jen tak nezbavíte.
Obliba krátkodobých pronájmů chalup a chat v ČR rok do roku roste. Ilustrační foto: FAEI.cz

„Děláme to tak už řadu let. Na internetu si najdu nějaké pěkné místo, pěknou chalupu a v létě s přáteli vyrazíme. Za dva týdny pronájmu za to dáme i dvacet tisíc, ale při větším počtu lidí nás to pořád vyjde levněji, než kolik bychom dali za hotel nebo penzion. Až zatím to byla vždy paráda. Letos? První tři dny jsem to opravdu těžce rozdýchávala,“ vzpomíná paní Alena (45) na pobyt v chaloupce v jižních Čechách. Narazila totiž na souseda. „Starší chlápek, co žil sám. Samorost každým coulem,“ vysvětluje.

„Hned první den cirkulárka. Když jsme si sedli u chalupy na dvorek do jediného stínu, který tam byl, a pochvalovali si, jak jsme na to vedro vyzráli, soused nás zřejmě slyšel. Vzal si pilu a pustil se do keřů na své straně plotu, v jejichž stínu jsme seděli. Šla jsem ho poprosit, aby nám stín nebral, ale se zlou jsem se potázala. Až když mu to šel vysvětlit manžel, beze slova odešel,“ vzpomíná paní Alena.

„Mezikulturní“ rozdíly

Přece jenom se ale chce namítnout: Paní, vy jste z města, a ten pán co tam bydlí, je z vesnice. Vy jste si přijela odpočívat, ale on tam musí pracovat, připravit se na zimu, třeba proto ta cirkulárka…

„Mezikulturní rozdíly. Chápu, ale když pak na nás začal hlasitě pokřikovat, ať si táhneme do Prahy, že majitel chalupy z ní jen dojí peníze, ale nový plot nepostaví, tak mi bylo jasné, že jsme si prostě s pronájmem chalupy pronajali i ty jejich vskutku dobré vztahy,“ konstatuje ironicky paní Alena.

Podle provozního ředitele Fincentrum Reality Martina Fojtíka si starousedlíci nebo sousedé pronajatých chat a chalup stěžují často: „Majitelé, kteří chaty pronajímají, nejsou v okolí moc populární. Hosté totiž často v pronajatých chalupách dělají hluk. Nejžádanější jsou proto chaty, které jsou na samotě.“

Romantika, ale s mouchami

Také u krátkodobého pronájmu chalupy platí, že není důležité jen to, jak vypadá, ale také lokalita a hlavně kdo a co je kolem. Stoletá chalupa, může být sice oprýskaná, ale uvnitř suchá s romantikou původní pece, trámů – zkrátka atmosféra. Jenže vše poněkud bere za své, když přijdete na místo.

V tomto konkrétním případě jde o Sedlčansko (Sedlec-Prčice), turisticky vyhlášenou oblast s krásnou přírodou. Jenže tato chalupa je, jak se záhy ukáže, v dolíku u hlavní silnice a ještě v sousedství venkovského hospodářství, takže „vůně“ člověka z města k posezení na malé zahrádce zrovna nevybízí. V tomto případě se chalupa nepronajímá, ale prodává za necelý milion korun.

„Rovnou vám říkám, že stavení je historicky zajímavé, jsou tam originální prvky. Potřebuje ovšem rekonstrukci a není to chaloupka na samotě, kdy z jedné strany je les a z druhé potok. Zajímavá je pro toho, kdo má nějaký vztah k tomu místu a také svou cenou. Obdobné nabídky jsou minimálně o půl milionu vyšší,“ říká otevřeně rovnou realitní makléř, který nemovitost nabízí. Tak by to ale mělo být – jednat narovinu. Šetří to čas i nervy. Všem.

Vůně ze sousedního hospodářství k posezení na malé zahrádce zrovna nevybízí. Ilustrační foto: Pixabay

 

Z pěkné chaloupky pěkné výnosy

Každopádně pěkně udělané chalupy pro větší počet osob v žádaných lokalitách dokáží vydělávat více, než leckteré dlouhodobě pronajaté byty ve velkých městech.

Třeba chalupa pro šest osob nedaleko Lipna, v Chlumu na Šumavě, přijde v plné sezóně na 35 tisíc korun na týden, na Silvestra stojí padesát tisíc. Jeden apartmán tu vyjde na šest až dvanáct tisíc. Je ale nutno vzít v potaz, že nemovitost má asi všechno, co si jen může člověk přát: Dva plně vybavené apartmány se samostatným vchodem, které lze snadno propojit v jeden velký.

„Součástí chalupy je garáž, finská sauna, koupací jezírko, altánek, kamenný gril, ohniště, domeček pro děti plný hraček, vinotéka, výčepní zařízení. Je kompletně oplocená, proto je vhodná i pro majitele pejsků, kteří zde mají výběh. Parkovacích míst je zde dostatek. Zhruba 200 metrů od chaty začíná cyklostezka, po které se dostanete na Lipno, Medvědí stezku, Plešné jezero, Schwarzenberský kanál, Černý kříž, Stožec, Nové údolí, Jelení vrchy, České Žleby,“ vyjmenovává samá lákadla portál Českých a slovenských chalup přímo od majitelů.

Roste zájem, rostou ceny

To, že o chalupy k pronájmu či prodeji je zájem, svědčí, že právě na chalupy se zaměřuje hned několik specializovaných chalupářských portálů. Na největším tuzemském realitním serveru Sreality.cz se aktuálně v celé republice nabízejí k pronájmu na čtyři desítky chalup a usedlostí a přes 1 500 je jich na prodej. Podle realitních makléřů ceny v atraktivních lokalitách rostou až o pětinu ročně.

Vzrůstá ale i počet nespokojených klientů. „Pronajali jsme si chalupu v Beskydech. Kromě kuchyně tam být pět dalších místností, ale po příjezdu jsme napočítali jen čtyři. Týdenní pobyt deseti lidí s několika malými dětmi se nám tak docela zkomplikoval,“ líčí svůj letošní nepříjemný letní zážitek pan Jiří z Prahy. Bohužel i to je riziko výběru krátkodobých pronájmů přes internet.

Zavřít reklamu ×
  1. Tak my jsme na samotě a pohoda. Co já bych nesnesla a můj muž taky – to jsou uřvaný alkoholický párty 🙁 uřvaný lidi. A ne – na párty nechodíme. Jednou jsem tam s kamarádkou šla a po chvilce jsme odešly. Někdo na to neni, někdo zas jo 😉 Takže lesy, zvířátka a my s mužem. Pro nás ideál.

  2. Než bych si něco pronajala, tak bych se tam jela podívat.
    Pokud mi bude vadit normální život starousedlíků, chov domácích zvířat a hluk běžných každodenních prací, tak si to nepronajmu.
    A většinou se nepřijatelně chovají letní hosté.

  3. My byli v Jizerkách v Lučanech nad Nisou. Malá chaloupka na polosamotě. Fajn majitelé, pěkné prostředí a ceny jak z pohádky fakt levné. U dvou tetiček se to jmenovalo. Můžu jen doporučit.

  4. no jo, když ono je to těžký, když přijede řépák do prahy tak mu tam všichni nadávají že je naplavenina, zdržuje provoz a já nevím co ještě, a obráceně je to stejný, když člověk z města vyjede na venkov tak ho tam osočujou stejně, chtělo by to prostě trochu ohledu a pokory z obou stran

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.