Rozdíl mezi povolenými a prodanými byty v Praze je stále propastný

Názor
V posledním čtvrtletí loňského roku se v Praze prodalo 2050 nových bytů, což je vůbec nejvyšší čtvrtletní číslo za celou dobu, co trh sledujeme. V letošním roce zatím prodejní jízda pokračuje. Zaznamenali jsme vůbec nejlepší start do nového roku za posledních minimálně deset let a podobně se vyjadřují i jiní hráči na trhu.
Rozdíl mezi povolenými a prodanými byty v Praze je stále propastný. Ilustrační foto: Pixabay.com

Rekordní úvod roku za sebou mají podle statistik také hypotéky. A letošní leden byl nadprůměrný, i pokud jde o povolování nových bytů. V Praze se jich v bytových domech povolilo 440, což je o třetinu více, než před rokem.

Stejným tempem by se za celý rok dosáhlo okolo pěti tisíc nově povolených bytů, což by znamenalo bydlení pro cca jedenáct tisíc lidí. To je ale stále jen polovina počtu nových bytů, které Praha každý rok potřebuje.

I přes mírné zlepšení se stále ukazuje, že současná legislativa je největší brzdou nové výstavby (a to nejen té bytové – pozn. aut.) a přijetí nového stavebního zákona proto není možné dále odkládat.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V loňském roce se povolilo o 40 procent méně bytů, než v roce 2019

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Co zdražuje nové byty v Praze?

Ceny nových bytů v Praze neustále rostou a v poslední době se dostaly tak vysoko, že jsou pro většinu domácností nedostupné. Výjimky v podobě levnějších projektů se sice čas od času najdou, jde ale jen o výjimky …

ČSSD chce po volbách lidi pokutovat za volné byty

Dnes představené priority volebního programu ČSSD zřetelně dokumentují, že vládní strana po volbách bude usilovat o to, aby prudce rostoucí veřejný dluh spláceli zejména ti nejmajetnější. V tomto smyslu program …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru