Rozdíl mezi povolenými a prodanými byty v Praze je stále propastný

Názor
V posledním čtvrtletí loňského roku se v Praze prodalo 2050 nových bytů, což je vůbec nejvyšší čtvrtletní číslo za celou dobu, co trh sledujeme. V letošním roce zatím prodejní jízda pokračuje. Zaznamenali jsme vůbec nejlepší start do nového roku za posledních minimálně deset let a podobně se vyjadřují i jiní hráči na trhu.
Rozdíl mezi povolenými a prodanými byty v Praze je stále propastný. Ilustrační foto: Pixabay.com

Rekordní úvod roku za sebou mají podle statistik také hypotéky. A letošní leden byl nadprůměrný, i pokud jde o povolování nových bytů. V Praze se jich v bytových domech povolilo 440, což je o třetinu více, než před rokem.

Stejným tempem by se za celý rok dosáhlo okolo pěti tisíc nově povolených bytů, což by znamenalo bydlení pro cca jedenáct tisíc lidí. To je ale stále jen polovina počtu nových bytů, které Praha každý rok potřebuje.

I přes mírné zlepšení se stále ukazuje, že současná legislativa je největší brzdou nové výstavby (a to nejen té bytové – pozn. aut.) a přijetí nového stavebního zákona proto není možné dále odkládat.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V loňském roce se povolilo o 40 procent méně bytů, než v roce 2019

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Boom domácích elektráren v Česku pokračuje

Rostoucí počet fotovoltaických elektráren v Česku nezastavila ani pandemie. Domácnosti si je pořizují jak kvůli životnímu prostředí, tak úsporám za energie. Na zájem domácností o jejich financování reagují banky i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru