Rozhodnutí ČNB a další vývoj koruny a eura

Názor
V minulém týdnu došlo k prvnímu razantnějšímu uvolnění domácí měnové politiky. Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,25 procenta. To bylo o 25 bazických bodů více, než očekávali analytici.
V příštím roce ČNB očekává mírné posílení koruny na průměrný kurz 24,30 CZK/EUR, což může být stále ještě relativně dost optimistický scénář. Ilustrační foto: FAEI.cz

Rozhodnutí se ve světle mimořádně slabých hospodářských výsledků domácí ekonomiky zdá poměrně logické. Trochu jinak situace vypadá z pohledu měnového kurzu. Na páru s EUR/CZK dochází již od dubna 2023 k setrvalému oslabování domácí měny. Od rekordních hodnot 23 korun CZK/EUR se kurz posunul již znatelně nad 25 korun. A jaký je současný výhled pro ekonomiku a měnový kurz?

Čteme to prakticky ve všech médiích, hospodářství u nás prochází trvalejším útlumem či spíše delší stagnací. Spotřeba domácnosti vzrostla teprve v posledním čtvrtletí loňského roku. Pomyslný bod zlomu nastal v listopadu loňského roku, kdy po roce a půl začaly tržby konečně růst.

PSALI JSME:
Centrální bankéři zrychlili tempo snižování sazeb, slabší koruna „nehrála zásadnější roli“

Průmyslová výroba pohledem na PMI (Index nákupních manažerů, kde 43,5 bodu znamená silný pokles odvětví, pozn. aut.) dále převážně klesá, nezaměstnanost se vyhoupla na čtyři z přechozích 3,7 procenta. To je mimochodem nejvyšší úroveň od dubna roku 2021. To vše vytváří tlak na další snížení úrokových sazeb a výraznější stimulaci ekonomiky ze strany měnové autority.

I podle samotné centrální banky zůstane růst hospodářství velmi nízký.  V nové makroekonomické prognóze ČNB zhoršila výhled vývoje tuzemské ekonomiky, když pro letošek očekává, že hrubý domácí produkt (HDP) vzroste o 0,6 procenta, zatímco listopadová prognóza centrální banky čekala růst 1,2 procenta. Průměrná inflace by pak za letošní rok měla dosáhnout 2,6 procenta.

Otázkou je nyní vývoj na kurzu EUR/CZK, který stojí za většinou importovaného zboží a hraje tedy roli v inflačních očekáváních v ekonomice. Předpokládám, že domácí měna zůstane pod tlakem minimálně celé první čtvrtletí roku 2024.

PSALI JSME:
Naplní se v březnu scénář dalšího výraznějšího snížení sazeb ČNB?

Dokud totiž nezačne výraznější trajektorie snižování sazeb ze strany Evropské centrální banky a Fedu (centrální banka USA, pozn. red.), nemá kam domácí měna posilovat. Následně po obratu měnové politiky těchto bank by mohlo dojít k stabilizace tzv. úrokového diferenciálu, který je sice stále ve prospěch „koruny“, ale znatelně méně, než tomu bylo dříve.

V příštím roce pak očekává ČNB mírné posílení koruny na průměrný kurz 24,30 CZK/EUR, což může být stále ještě relativně dost optimistický scénář. Zejména ve světle možného scénáře „vyšší sazby po delší dobu“ významnějších centrálních bank v zahraničí. V případě, že by kurz koruny oslabil dále výrazně nad 25 CZK/EUR, tak by to mohlo přibrzdit snižování sazeb, nebo pokles sazeb přechodně úplně zastavit.

Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hampl: „Inflace vylila stojatou vodu. Zbourala bariéry, které trhu bránily ve zvyšování cen“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB