Rozpočet (nejen) ve vleku vysoké inflace

Názor
Rozpočet by mohl hlásit splněno – tedy alespoň podle výše deficitu, který byl původně naplánovaný na letošní rok. Za prvních deset měsíců roku totiž jeho schodek dosáhl téměř -287 miliard korun, zatímco se původně počítalo s -280 miliardami za celý rok.
Několikerá valorizace penzí už vyčerpala o 35 miliard korun více, než bylo naplánováno pro prvních deset měsíců roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Do vývoje rozpočtu sice významným způsobem zasáhla energetická krize, respektive pomoc ve formě tzv. úsporného energetického tarifu vyplacená v září, nicméně z pohledu samotného schodku to až takový zásah nebyl (šlo o 17,4 mld. korun, pozn. aut.). Je proto evidentní, že problém je spíše někde jinde.

Z čeho vyplývají nepříznivé trendy v rozpočtovém hospodaření? Na příjmové straně vidíme velmi silné výběry některých daní – viz třeba DPH, které se letos jen do státního rozpočtu vybralo o skoro 45 miliard více, v celých veřejných rozpočtech dokonce o 69 miliard navíc. Je tedy zřejmé, že vysoká inflace dokonce navzdory slabším tržbám obchodníků státu pomáhá na příjmové straně při výběru právě této daně.

PSALI JSME:
Vládě výrazně pomáhá (a ještě pomůže) vysoká inflace

Na druhou stranu se ovšem inflace podepisuje na některých zásadních výdajích. Několikerá valorizace penzí už vyčerpala o 35 miliard korun více, než bylo naplánováno pro prvních deset měsíců roku.

Více peněz směřovalo i do zdravotnictví a v důsledku valorizace platů je třeba začít počítat i s vyššími náklady na mzdy ve veřejném sektoru či provozní náklady státu v důsledku dražších cen energií. Postupně se bude navíc dále i prodražovat obsluha státního dluhu nejenom z titulu jeho rychlého nárůstu, ale i požadovaných vyšších dluhopisových výnosů na trhu.

PSALI JSME:
Deficit rozpočtu prohlubují kompenzace cen energií a valorizace důchodů

Zatímco se daří zvyšovat daňové příjmy – nejenom DPH, ale i třeba daní z příjmu – za plánem výrazně zaostávají příjmy z EU. Takže minimálně zde snad existuje prostor pro nějaké pozitivní překvapení před koncem roku.

Trend rozpočtového hospodaření nelze považovat za nijak pozitivní. Rychlý nárůst mandatorních výdajů, kterému nestačí vývoj příjmů, si vyžádá další růst zadlužení státu i v následujícím roce. Vzhledem k tomu, že ekonomika zřejmě vstupuje do recese a inflace nepolevuje, bude tlak na výdaje pokračovat i nadále.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Státní rozpočet má letos našlápnuto ke druhému nejhoršímu výsledku v historii

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.