Rozpočet (nejen) ve vleku vysoké inflace

Názor
Rozpočet by mohl hlásit splněno – tedy alespoň podle výše deficitu, který byl původně naplánovaný na letošní rok. Za prvních deset měsíců roku totiž jeho schodek dosáhl téměř -287 miliard korun, zatímco se původně počítalo s -280 miliardami za celý rok.
Několikerá valorizace penzí už vyčerpala o 35 miliard korun více, než bylo naplánováno pro prvních deset měsíců roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Do vývoje rozpočtu sice významným způsobem zasáhla energetická krize, respektive pomoc ve formě tzv. úsporného energetického tarifu vyplacená v září, nicméně z pohledu samotného schodku to až takový zásah nebyl (šlo o 17,4 mld. korun, pozn. aut.). Je proto evidentní, že problém je spíše někde jinde.

Z čeho vyplývají nepříznivé trendy v rozpočtovém hospodaření? Na příjmové straně vidíme velmi silné výběry některých daní – viz třeba DPH, které se letos jen do státního rozpočtu vybralo o skoro 45 miliard více, v celých veřejných rozpočtech dokonce o 69 miliard navíc. Je tedy zřejmé, že vysoká inflace dokonce navzdory slabším tržbám obchodníků státu pomáhá na příjmové straně při výběru právě této daně.

PSALI JSME:
Vládě výrazně pomáhá (a ještě pomůže) vysoká inflace

Na druhou stranu se ovšem inflace podepisuje na některých zásadních výdajích. Několikerá valorizace penzí už vyčerpala o 35 miliard korun více, než bylo naplánováno pro prvních deset měsíců roku.

Více peněz směřovalo i do zdravotnictví a v důsledku valorizace platů je třeba začít počítat i s vyššími náklady na mzdy ve veřejném sektoru či provozní náklady státu v důsledku dražších cen energií. Postupně se bude navíc dále i prodražovat obsluha státního dluhu nejenom z titulu jeho rychlého nárůstu, ale i požadovaných vyšších dluhopisových výnosů na trhu.

PSALI JSME:
Deficit rozpočtu prohlubují kompenzace cen energií a valorizace důchodů

Zatímco se daří zvyšovat daňové příjmy – nejenom DPH, ale i třeba daní z příjmu – za plánem výrazně zaostávají příjmy z EU. Takže minimálně zde snad existuje prostor pro nějaké pozitivní překvapení před koncem roku.

Trend rozpočtového hospodaření nelze považovat za nijak pozitivní. Rychlý nárůst mandatorních výdajů, kterému nestačí vývoj příjmů, si vyžádá další růst zadlužení státu i v následujícím roce. Vzhledem k tomu, že ekonomika zřejmě vstupuje do recese a inflace nepolevuje, bude tlak na výdaje pokračovat i nadále.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Státní rozpočet má letos našlápnuto ke druhému nejhoršímu výsledku v historii

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad Češi se začali více zajímat o hypotéky v eurech. Ty oproti korunové hypotéce nabízí výhodnější úrokovou sazbu, ale zdaleka nejsou tak výhodné, jak se na první pohled může …

Americký dolar výrazně oslabil

Americký dolar ve čtvrtek výrazně oslabil. K euru ztratil zhruba jedno procento své hodnoty a dostal se k 1,05 USD/EUR. Dolarové sazby svým poklesem reagovaly na rostoucí sázky finančních trhů na zvolnění tempa …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …