Státní rozpočet má letos našlápnuto ke druhému nejhoršímu výsledku v historii

Názor
Podle údajů ministerstva financí, které byly zveřejněny v úterý, stát do konce letošního října hospodařil s deficitem ve výši 286,7 miliardy korun. Oproti loňskému rekordnímu roku je schodek nižší o 48,2 miliardy korun, což je dáno zejména vyššími daňovými příjmy. Deficit státního rozpočtu bude do konce roku dále narůstat, pravděpodobně až ke schváleným 375 miliard korun.
Schodek státního rozpočtu má letos nakročeno k druhému nejhoršímu výsledku v historii. Ilustrační foto: Ministerstvo financí

Růst mezd, zaměstnanosti, ale i zvýšená inflace pomáhají rozpočtu k vyšším příjmům. Jejich celkový meziroční nárůst o 94 miliardy korun souvisel zejména s vyšším výběrem DPH, ale také inkasem příspěvků na sociální zabezpečení, daní právnických a fyzických osob a spotřebních daní.

Z EU bylo sice do konce října vyčerpáno pouze 43,4 procenta celoročního plánu (loni touto dobou to bylo 70,9 %, pozn. aut.), MF však zopakovalo, že nerovnoměrný tok evropských peněz momentálně negativně zkresluje saldo státního rozpočtu (-25,2 mld. Kč) a ve výsledku by mělo působit neutrálně.

Zvýšení výdajů (meziročně o 45,7 mld. Kč) bylo spojeno především s nárůstem sociálních dávek, kapitálových výdajů, ale i zavedením úsporného tarifu na energie. O 58 miliard korun více bylo meziročně vynaloženo na sociální dávky. Největší položku z nich tvoří důchody, které byly letos již třikrát valorizovány, a výdaje na ně tak vzrostly meziročně o 42,9 miliardy korun.

PSALI JSME:
Poslanci rozhodnou, zda letos bude schodek 375 miliard

V sociální oblasti stejným směrem působilo rovněž navýšení dávek na bydlení a v hmotné nouzi, jednorázový příspěvek na dítě či humanitární pomoc. Do plnění rozpočtu se projevilo i zavedení tzv. úsporného tarifu, na který bylo v září vyplaceno 17,4 miliardy korun.

Výrazný byl také meziroční nárůst u kapitálových výdajů (+14,5 mld. Kč), kde hlavní roli sehrály vyšší transfery Státnímu fondu dopravní infrastruktury. Dodatečné výdaje naopak částečně kompenzovala absence pandemické pomoci, což se odrazilo na meziročně o 43,9 miliardy korun nižších transferech podnikatelům.

Schodek státního rozpočtu má letos nakročeno k druhému nejhoršímu výsledku v historii. Deficit státního rozpočtu ke konci letošního roku by podle nás mohl dosáhnout schválených 375 miliard korun. Kromě tradičního sezónního nárůstu výdajů k prohlubování deficitu ve zbytku roku podle nás přispěje nástup recese, která do určité míry oslabí dynamiku daňových příjmů.

Předpokládáme, že pozvolná konsolidace veřejných financí by měla v prostředí hrozby zhoršení ratingu a rostoucích výdajů na obsluhu státního dluhu pokračovat i v příštím roce. Vláda zatím plánuje pro rok 2023 deficit státního rozpočtu ve výši 295 miliard korun.

PSALI JSME:
Deficit rozpočtu prohlubují kompenzace cen energií a valorizace důchodů

Námi odhadované daňové inkaso v kombinaci s ministerstvem očekávanými výdaji však v příštím roce ukazuje spíše na schodek okolo 315 miliard korun. Nad rámec toho navíc identifikujeme riziko, že se veškeré výdaje v souvislosti s kompenzacemi zvýšených nákladů na energie nepodaří plně pokrýt dodatečnými daňovými příjmy.

Celkově podle nás dojde v příštím roce ke snížení schodku veřejných financí na 3,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP) po letošních 5,2 procenta. Nominální dluh veřejného sektoru v poměru k HDP v období 2022-2026 by tak měl růst v průměru o 0,9 procentního bodu ročně, aby v roce 2026 dosáhl 46,3 procenta HDP.

Do budoucna však bude zapotřebí výrazné reformy na příjmové i výdajové straně. V tuzemských veřejných financích totiž nadále přetrvává vysoký strukturální deficit, který by bez dalších změn měl tendenci ve 30. letech neudržitelně narůstat v souvislosti se stárnutím populace.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fialova vláda může díky inflaci stabilizovat veřejné finance, aniž by zvyšovala daně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Zklidnění na devizových trzích

Po předchozích volatilních týdnech byl tento ve znamení zklidnění situace na globálním devizovém trhu. Dolar si v podstatě držel vůči euru relativně silné úrovně v blízkosti hladiny 1,06 USD/EUR.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.