Deficit rozpočtu prohlubují kompenzace cen energií a valorizace důchodů

Názor
Podle údajů ministerstva financí zveřejněných v pondělí stát do konce letošního září hospodařil s deficitem ve výši 270,9 miliardy korun. Oproti loňskému rekordnímu roku je schodek nižší o 55,4 miliardy korun, což je dáno zejména vyššími daňovými příjmy. Schodek státního rozpočtu bude konce roku dále narůstat, avšak mohl by skončit pod 350 miliardami korun.
O téměř 50 miliard korun více bylo letos meziročně vynaloženo na sociální dávky. Největší položku z nich tvoří důchody, které byly letos již třikrát valorizovány. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Růst mezd, zaměstnanosti, ale i zvýšená inflace pomáhají rozpočtu k vyšším příjmům. Jejich celkový meziroční nárůst o 88,9 miliardy korun souvisel zejména s vyšším výběrem DPH, ale také inkasem příspěvků na sociální zabezpečení, DPPO, DPFO a spotřebních daní.

Z EU bylo sice do konce září vyčerpáno pouze 39,7 procenta celoročního plánu (loni to přitom touto dobou bylo 63,2 %, pozn. aut.), ministerstvo financí však sdělilo, že nerovnoměrný tok evropských peněz momentálně negativně zkresluje saldo státního rozpočtu (-14,1 mld. Kč) a ve výsledku by mělo působit neutrálně.

PSALI JSME:
Zadlužení veřejného sektoru dosáhlo úrovně 44 procent HDP

Zvýšení výdajů (meziročně o 33,5 mld. Kč) bylo spojeno především s nárůstem sociálních dávek, kapitálových výdajů, ale i zavedením úsporného tarifu na energie. O téměř 50 miliard korun více bylo meziročně vynaloženo na sociální dávky. Největší položku z nich tvoří důchody, které byly letos již třikrát valorizovány, a výdaje na ně tak vzrostly meziročně o 36,8 miliardy korun.

V sociální oblasti stejným směrem působilo rovněž navýšení dávek na bydlení a v hmotné nouzi, jednorázový příspěvek na dítě či humanitární pomoc. V září se do plnění rozpočtu již také projevilo zavedení tzv. úsporného tarifu, na který bylo vynaloženo 17,4 miliardy korun.

Výrazný byl také meziroční nárůst u kapitálových výdajů (+13,2 mld. Kč), kde hlavní roli sehrály vyšší transfery Státnímu fondu dopravní infrastruktury. Dodatečné výdaje naopak částečně kompenzovala absence pandemické pomoci, což se odrazilo na meziročně o 41,2 miliardy korun nižších transferech podnikatelům.

PSALI JSME:
Vývoj životní úrovně důchodců letos rekordně předčí vývoj životní úrovně pracujících

Schodek letošního státního rozpočtu by mohl skončit pod 350 miliardami korun. I tak by šlo o třetí nejhorší výsledek v historii. K prohlubování deficitu ve zbytku roku podle nás přispěje nástup recese, která do určité míry oslabí dynamiku daňových příjmů.

Zároveň budou dále narůstat výdaje související s kompenzací vysokých cen energií pro domácnosti, firmy a veřejné instituce. Pro příští rok vláda zatím plánuje deficit státního rozpočtu ve výši 295 miliard korun. Riziko je podle nás nicméně vychýleno směrem k ještě výraznějšímu schodku.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Letošní srpnový schodek státního rozpočtu zhruba odpovídá pandemickému roku 2020

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad Češi se začali více zajímat o hypotéky v eurech. Ty oproti korunové hypotéce nabízí výhodnější úrokovou sazbu, ale zdaleka nejsou tak výhodné, jak se na první pohled může …

Americký dolar výrazně oslabil

Americký dolar ve čtvrtek výrazně oslabil. K euru ztratil zhruba jedno procento své hodnoty a dostal se k 1,05 USD/EUR. Dolarové sazby svým poklesem reagovaly na rostoucí sázky finančních trhů na zvolnění tempa …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …