Ruské investice v Česku byly bez významu už před válkou

Názor
Česká republika není ani v nejmenším závislá na ruských investicích, těch je v Česku minimálně. Jedním z důvodů je, že Rusko má stále rozvíjející se ekonomiku, ne vyspělou a rozvinutou. Česko chce dlouhodobě přilákat firmy, které mohou nabídnout vyspělé investice do výroby s  přesahem do výzkumu a vývoje, vyspělé sdílené služby apod.
Ruské investice v Česku byly bez významu už před válkou, tvrdí Kamil Blažek, předseda Sdružení pro zahraniční investice. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ruské firmy však tento typ investic většinou nenabízejí, nejsou na tento rozvoj zatím ekonomicky připraveny. Kde určitě zaznamenáme dopad, bude za prvé v dovozu surovin – ropy a zemního plynu. Za druhé v  exportu a za třetí v zastavení spolupráce českých firem na ruských projektech. Ve druhé a třetí oblasti dopad nebude masivní, dovoz energetických surovin bude rána, kterou musíme nějak přežít – i z toho ale vyjdeme silnější.

Stručně – ruské investice u nás nejsou významné, zatímco vývoz a dovoz zboží významný je –, jako dovoz plynu, ropy nebo vzácných kovů. Rusko je, nebo spíše bylo pro Česko zajímavé například pro odbyt lokomotiv, obráběcí stroje, stavbu elektráren, či pro trh finančních služeb, jako jsou třeba splátkové firmy, které na ruském trhu dříve neexistovaly.

PSALI JSME:
Česko mělo loni poprvé kladnou bilanci obchodu s Ruskem. Vzájemné ekonomické vztahy se teď patrně zhorší

Ruská ekonomika má některé specifické sektory velmi pokročilé, ale celkově ve většině své struktury neodpovídá moderním standardům a spíše zaostává. Ve větší části průmyslových odvětví není na takové úrovní, jako český průmysl.

Je to dáno mj. tradicí a pracovními návyky, jako je dodržování výrobních postupů, osobní zodpovědnosti za výsledky práce apod. Tyto návyky pořád ruské ekonomice běžné nejsou – s výjimkou určitých oborů, jako je například kosmický nebo zbrojní průmysl. V oblasti investic z Ruska do České republiky tedy není riziko, že bychom přišli o nějaké významné investice.

Autor je předseda Sdružení pro zahraniční investice – AFI
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rusy už česká lázeňská města nebaví, jejich předražené byty ale nikdo nechce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silné inflační tlaky v Evropě přetrvávají

Tento týden zveřejněné ekonomické indikátory potvrdily přetrvávající silné inflační tlaky, zároveň ale i pokračující růst ekonomik v průběhu prvního letošního čtvrtletí. Ceny průmyslových výrobců jak v ČR, tak i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.