Rusové a Bělorusové mohou dokončit své žádosti o český pobyt

Vláda České republiky se minulý týden rozhodla zmírnit opatření směrem k Ruským a Běloruským občanům. Ti, kteří měli už před válkou zažádáno o povolení k dlouhodobému pobytu, mohou nově své žádosti dokončit a zůstat v Česku. Diskriminační opatření se ale netýká stovek lidí a jejich rodin, kteří z Ruska a Běloruska odešli právě kvůli nesouhlasu s ruskou válečnou politikou.
Rozhodnutí vlády umožňuje všem, kdo měli zažádáno o povolení k dlouhodobému pobytu v Česku a kdo si již vyzvedli vstupní vízum, dokončit proces získání pobytového oprávnění. Ilustrační foto: Pixabay.com

Z válkou zmítané Ukrajiny už dosud uprchly přibližně čtyři miliony lidí a toto číslo každým dnem roste. Ukrajinským migrantům, kteří se snaží dostat ze spárů ruské invaze, se v evropských státech dostává vstřícné pomoci, ubytování a množství pracovních nabídek k zapojení se do plynulého chodu společnosti.

Kompletně jiný přístup ale zažívali až do minulého týdne Rusové, upozornila poradenská firma Petyovský & Partners. A to dokonce i ti, kteří do Česka přijeli už před ruskou invazí na Ukrajinu a kteří se od režimu prezidenta Putina otevřeně distancují. Právě ten byl v mnoha případech hlavním důvodem, proč se Rusko rozhodli opustit.

PSALI JSME:
Rusy už česká lázeňská města nebaví, jejich předražené byty ale nikdo nechce

„V podobné situaci jsou stovky lidí s jejich rodinami. Do Ruska se vracet nechtějí, protože nehodlají podporovat Putinův režim. Už jen samotnými daněmi, které by museli platit, by se spolupodíleli na financování války. Návrat do Ruska je navíc složitý už jen tím, že ruské aerolinky nesmí létat do EU,“ informoval naši redakci expert na pracovní migraci a relokační služby Miroslav Mejtský.

Rusy v Česku zasáhlo především to, že česká vláda na svém jednání mimořádném dne 25. února rozhodla o zastavení vydávání víz a povolení k dlouhodobým pobytům lidem s ruským a běloruským občanstvím. Ten, kdo v Česku bydlel a pracoval již před začátkem invaze, pouze čekal na výdej povolení k dlouhodobému pobytu, by se ho kvůli tehdejšímu rozhodnutí nedočkal.

PSALI JSME:
Central Group a Ekospol podmiňují prodej svých bytů Rusům odsouzením agrese

Nové rozhodnutí vlády ČR umožňuje všem, kdo měli zažádáno o povolení k dlouhodobému pobytu a kdo si již vyzvedli tzv. vstupní vízum, dokončit proces získání pobytového oprávnění. To znamená, že tito lidé nemusejí mít strach z nuceného „odcestování“ do Ruska.

Česká vláda podle Mejtského přehodnotila situaci a umožnila všem lidem z Ruska a Běloruska, kteří u nás byli už před válkou na Ukrajině, dokončit proces získávání pracovních pobytových povolení: „Viděli jsme jejich bezmoc z první ruky. Například čerstvě přistěhovaný IT specialista z Ruska tam prodal všechen svůj majetek, s rodinou se přestěhoval k nám a byl nucen se vrátit zpět.“

PSALI JSME:
Lex Ukrajina: Válka v Evropě a nová česká legislativa

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.