
Veřejný sektor se na něm podílel z jedné čtvrtiny. Zbytek připadá na soukromý sektor, především pak na oblast služeb a vzdělávání. Zde je patrný příznivý vliv rozvolněných protiepidemických restrikcí a návratu ekonomiky k normálu. To potvrzuje i středeční ISM index aktivity z oblasti služeb, který za červenec dosáhl historicky nejvyšší hodnoty.
Směrem vzhůru byl zároveň revidován údaj o počtu nových pracovních míst za červen, a to z 850 na 938 tisíc. Pozitivně překvapila i americká míra nezaměstnanosti, která v červenci klesla z 5,9 na 5,4 procenta. Trh sice pokles očekával, avšak pouze na 5,7 procenta.
Celkově lze tak hodnotit červencové údaje z amerického trhu práce velmi pozitivně a jeho oživení, zdá se, stojí na stále silnějších základech.
To může být důležitý signál pro představitele Fedu (americké centrální banky, pozn. red.), kteří uvádějí, že ke snižování objemu nákupů aktiv přistoupí až ve chvíli, kdy trh práce bude vykazovat dostatečné pokroky v návratu k plné zaměstnanosti.
Cesta k tomu bude sice ještě dlouhá, když oproti předkrizovému období chybělo v červenci v USA stále ještě 5,7 milionu pracovních míst, ovšem pokroky už začínají být čím dál tím víc zjevné.
Na pozitivně vyhlížející čísla z trhu práce USA zareagoval i americký dolar, který vůči euru posílil o přibližně 0,5 procenta. Výnos amerického desetiletého dluhopisu se dostal mírně pod 1,30 procenta, zatímco ještě ve středu se nacházel místy i poblíž 1,15 procenta.