Oživení ve stavebnictví nemělo dlouhého trvání

Červenec nebyl slabým měsícem jen pro průmysl, ale i pro stavebnictví. Stavební výroba reálně propadla jak v meziměsíčním, tak meziročním vyjádření. Ostatně dosavadní zprávy o stavu komerční výstavby spadající pod pozemní výstavbu tomu už dříve napovídaly.
Lepší čísla ze stavebnictví nejspíš neudíme ani v dalších měsících. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Slabší výsledky stavebnictví nejsou s ohledem na ekonomický cyklus až takovým překvapením. V důsledku přehodnocování investic firem i domácností leží hlavní tíha dalšího vývoje ve stavebnictví na veřejném sektoru, který svými zakázkami zásobuje především inženýrskou výstavbu.

Možná trochu překvapivě tentokrát dopadla bytová výstavba, která z pohledu počtu nově stavěných bytů vzrostla o téměř devět procent díky rozjezdu nových projektů ve středních a jižních Čechách a v Pardubickém kraji.

S ohledem na velmi slabý základ z loňského července nemá ovšem smysl toto jedno číslo nějak přeceňovat.

Problémem stavebnictví zůstávají nízké zakázky, za nimiž můžeme vidět nejenom tlak na omezování, respektive přesměrování investic, ale i vysoké ceny stavebních materiálů.

Ty sice na první pohled už nerostou, avšak zůstávají vysoké ve srovnání s dobou, ve které byly dříve dohadované zakázky naplánované. Ostatně slabší zájem stavět se jasně zrcadlí ve výsledcích producentů stavebních materiálů.

Lepší čísla ze stavebnictví nejspíš neudíme ani v dalších měsících. Nadějí, ke které se mohou někteří stavebníci mohou upínat, jsou nové dotace. V každém případě stavebnictví vykáže za letošní rok pokles.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Zručák Karel

    Na rozhýbání stavebnictví byste potřebovali komunisty, pro ně to byla priorita, dnes má stát jiné zájmy…

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB