Růst cen v Česku zmírňuje, zejména díky zlevnění elektřiny a plynu

Názor
Míra inflace v měsíci říjnu klesla podle našeho předpokladu na 2,9 procenta v meziročním vyjádření, a to ze zářijové úrovně 3,2 procenta. Za zvolněním tempa inflace stojí zejména pokles cen energií.
Plyn u společnosti ČEZ od října zlevnil o sedmnáct procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

ČEZ od října zlevnil elektřinu v průměru o devět procent a plyn dokonce o sedmnáct procent, zatímco společnost Innogy od stejného měsíce zlevnila cenu dodávaného plynu o pět procent.

Zdražení pohonných hmot, k němuž během října došlo, nebylo tak výrazné, aby vykompenzovalo pokles cen elektřiny a plynu ze strany klíčových tuzemských dodavatelů. Ke zvolnění tempa inflace navíc přispěly i její jádrové složky, tedy ty, které nekolísají tolik jako ceny potravin, které v říjnu pokračovaly v mírném zlevňování, či právě energií.

Zvolnění inflace však bylo v případě jádrových složek poměrně mírné. Nadále se totiž do značné míry udržoval trend charakterizující první vlnu pandemie koronaviru a její následný dozvuk, spočívající v určité obdobě stagflace.

PSALI JSME:
Česká ekonomika brzdí a míří vstříc obávané stagflaci

Citelný útlum ekonomické aktivity během první vlny pandemie vyvolal jen nečekaně slabé protiinflační tlaky. A to z důvodu předpandemického přehřátí ekonomiky, které po propuknutí koronavirové krize bylo ještě s to tlumit dezinflační a deflační tendence. Navíc tyto tendence tlumily také rozsáhlé vládní programy na podporu ekonomiky, poptávky i zaměstnanosti.

Druhá vlna pandemie už se však propojuje silnějšími dezinflačními a deflačními tlaky, neboť schopnost již mezitím ochlazené ekonomiky je tlumit již je oslabená a vládní programy už nejsou tak razantní, jako během první vlny.

Míra inflace proto bude postupně zvolňovat k úrovni inflačního cíle České národní banky ve výši dvou procent, přičemž se v příštím roce dostane i mírně pod tuto úroveň.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Meziroční růst spotřebitelských cen přibrzdí pod tři procenta

Zavřít reklamu ×
  1. Ceny všeho jsou v ČR hodně přemrštěné.Známý pracuje od roku 2000 v Norsku.Byl tu omrknout situaci že by se vrátil na trvalo do Čech.Jak viděl tu drahotu a platy žebračenky tak se rychle vrátil a o návratu už neuvažuje!Taková je pravda.Jen politici a ekonomové budou pořád lhát jak se máme v ČR zlatě…….

  2. Tak v porovnání se na severu asi opravdu budou mít lépe než tady, ale ono to zas podle mýho bude něco za něco, nemůžu soudit, zatím jsem v těch krajích nebyl. Tady energie klesly už na jaře, ale dodavatelé s nimi hýbly až nyní, což taky něco vypovídá. Já mám u Bohemia en. dynamickou cenu, co se mi mění s trhem, takže jsem měl nižší ceny jak to začalo padat, takže z ekonomického pohledu to pro mě byl dobrý krok jít na tenhle způsob účtování.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Vyšší schodek veřejných financí než v roce 2022

Hospodaření veřejných rozpočtů za rok 2023, které v pondělí představil statistický úřad, nevypadá příliš povzbudivě. Za loňský rok se deficit hospodaření celých financí zvýšil, a to jak nominálně, tak dokonce i …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.