Růst cen výrobců konečně alespoň zpomaluje

I v červenci se ceny průmyslových výrobců podle údajů Českého statistického úřadu dále zvýšily, avšak díky zlevňování ropy a jejích derivátů se tempo zdražování v tuzemském průmyslu zpomalilo. Viditelný je také efekt zlevnění kovů, který následuje po zklidnění situace na komoditních trzích.
Zdražování nejvíce zasáhlo odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů či chemických látek a výrobků. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Při meziročním srovnání začíná konečně fungovat i efekt vysoké srovnávací základny, a tak jsou nyní ceny průmyslových výrobců vyšší už „jen“ o 26,8 procenta, zatímco před měsícem rostly ještě o 28,5 procenta,“ sdělil redakci FAEI.cz Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas.

V červenci došlo k meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců o 26,8 procenta. Zdražování nejvíce zasáhlo odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů či chemických látek a výrobků. Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu vzrostly o 49,8 procenta.

Ceny zemědělských výrobců se meziročně zvýšily o 39,8 procenta. V rostlinné výrobě došlo k růstu cen o 51 procent, přičemž zdražování zasáhlo hlavně obiloviny, olejniny a brambory. V živočišné výrobě došlo ke zvýšení cen o 25,8 procenta. Rostly hlavně ceny drůbeže, vajec, skotu a mléka.

„Přestože z meziročního pohledu se ceny výrobců výrazně zvýšily, tempu zdražování dochází dech. Jedná se o pozitivní zprávu, která předznamenává, že boj s inflací začíná být účinný,“ informoval naši redakci Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities.

PSALI JSME:
Ceny většiny tuzemských výrobců dále rostou, ve službách ale stagnují

Podle jeho názoru se situace ve stavebnictví začíná stabilizovat: „Ceny stavebních prací meziročně vzrostly o 13 procent. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví pak zdražily o 21,7 procenta, přičemž prodejci na některé typy stavebních produktů začínají dávat slevy. I po zlevnění jsou však ceny většinou vyšší, než v loňském roce.“

Martin Gürtler, ekonom Komerční banky, naší redakci sdělil, že meziměsíční růst cen tuzemských průmyslových výrobců v červenci výrazně zpomalil a nacházel se pod odhady analytiků. Silné závěry o odeznívání cenových tlaků ale podle něj zatím dělat nelze.

„Zatímco ceny komodit klesají a logicky by s nimi zlevňovat i průmyslové výrobky, v protisměru stále více působí drahé energie. Ať už jde o elektřinu nebo o plyn, důsledků drahých energií se tuzemský průmysl jen stěží vyhne. Proto to zatím nebude nejspíš nijak žhavé ani s korekcí cen ani v dalších měsících,“ konstatoval Petr Dufek z Banky Creditas.

Zatímco situace na surovinových trzích se zklidňuje, náklady na energie ve firmách dál prudce narůstají. „To není vývoj, který už by indikoval konec současné inflační epizody. Zvlášť, když aktuální zmírnění výrobní inflace jde vlastně na vrub jen pozitivnějšímu vývoji v rafinérském průmyslu,“ uvedl Dufek.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Ceny potravin se stávají významnou inflační položkou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB