
Přibližně za třetinou meziměsíčního zdražení stálo odvětví rafinérské, což souvisí s předchozím nárůstem ceny ropy. Za další třetinou pak opět bylo odvětví kovodělné. Do značné míry táhlo ceny vzhůru i zpracování dřeva, kde meziměsíční růst činil téměř osm procent a z části i odvětví dopravních prostředků a výroby plastů.
V meziročním srovnání se hlavním tahounem zdražení stalo odvětví kovodělné a odsunulo tak sektor rafinérský na pomyslné druhé místo. S ohledem na aktuální stabilizaci ceny ropy je pravděpodobné, že proinflační vliv ceny ropy bude slábnut. V ostatních sektorech panují stále potíže se subdodávkami a pravděpodobně tak uvidíme další zdražení, i když i zde by toto tempo mělo slábnout.
Nepřekvapí, že i v červenci se dál zvýšily ceny ve stavebnictví. Ceny stavebních prací se dle odhadů Českého statistického úřadu meziměsíčně zvýšily o jedno procento a ceny materiálů ve stavebnictví vzrostly o 2,9 procenta.
V meziročním srovnání tak ceny prací rostly již o 5,6 procenta a ceny stavebních materiálů o vysokých 12,8 procenta.
K cenovému poklesu naopak došlo v červenci v zemědělství a tržních službách, a to meziměsíčně o 1,8 procenta, respektive o 0,8 procenta. Pokles cen v zemědělství tak indikuje i pomalejší budoucí růst cen potravin.
V souhrnu ovšem data o vývoji cen výrobců překvapují vyšším růstem, což i v očích České národní banky představuje riziko přestřelení inflačního cíle. Na zářijovém zasedání tak lze počítat s dalším zvýšením úrokových sazeb o 25 bazických bodů, ale vážně se bude diskutovat o ještě rychlejším utahování měnové politiky.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)