Růst mezd ve třetím čtvrtletí zpomalil

Názor
Růst průměrné mzdy v ČR ve třetím čtvrtletí zpomalil v meziročním vyjádření z 11,4 procenta na 5,7 procenta. Hlavním důvodem je vyšší srovnávací základna loňského třetího čtvrtletí, kdy již ekonomika zaznamenala částečné oživení, a také odeznění vlivu druhého kola mimořádných odměn vyplacených v průběhu druhého čtvrtletí ve zdravotnictví a sociální péči.
Růst průměrné mzdy v ČR ve třetím čtvrtletí zpomalil v meziročním vyjádření z 11,4 procenta na 5,7 procenta. Ilustrační foto: FAEI.cz

Ze svižného růstu nominálních mezd ve třetím čtvrtletí však významně ukrajovala inflace a reálné mzdy tak vzrostly v průměru pouze o meziročních 1,5 procenta. Mzdy se tak ve třetím čtvrtletí vyvíjely zhruba v souladu s očekáváními. Tržní konsensus činil v případě meziročního růstu reálné mzdy 1,4 procenta, což byla zároveň i naše prognóza.

Tempo růstu reálné mzdy však mírně překvapilo centrální banku, která očekávala 0,5 procenta. Jde tak o další střípek do skládačky přetrvávajících inflačních tlaků, v tomto případě navíc čistě domácí povahy, který pravděpodobně přiměje Českou národní banku pokračovat se zvyšováním úrokových sazeb také v prosinci. My na tomto zasedání očekáváme zvýšení úrokových sazeb o dalšího půl procentního bodu.

Za celý letošní rok odhadujeme růst průměrné nominální mzdy o 5,7 procenta, v reálném vyjádření o 2,1 procenta. Pro příští rok čekáme obdobně solidní dynamiku v nominálním vyjádření (4,3 %), vlivem stále akcelerující inflace by však podle naší prognózy měly reálné mzdy v průměru klesnout o 0,5 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Berete plat, nebo mzdu? Anebo to neřešíte?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Oživení ve službách pomáhá snižovat nezaměstnanost

Ve druhém čtvrtletí letošního roku se nezaměstnanost počítaná na základě výběrových šetření snížila na 2,4 procenta, zatímco touto dobou dosahovala ještě tří procent. Toto číslo je jako tradičně nižší, než měsíční …

Platy státních zaměstnanců mají růst o 5 až 7 %

Mzdy v tuzemské ekonomice, jako celku, letos i příští rok porostou nejpravděpodobněji nominálně o sedm procent. Není tedy důvod, aby platy státních zaměstnanců rostly výrazněji, než nominálně o pět až sedm procent.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB