Růst mezd zpomalil, reálně mzdy dále klesají

Názor
Průměrná mzda v Česku v druhém čtvrtletí letošního roku rostla nominálně o 7,7 procenta, což vzhledem k více než 11% inflaci odpovídá reálnému poklesu o 3,1 procenta. Výsledek je v souladu s naším odhadem, proti předpokladu trhu a České národní banky (ČNB) růst mezd mírně zaostal.
Z pohledu jednotlivých odvětví se inflaci podařilo v průměru porazit jen zaměstnancům v odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, spolu se zaměstnanci ve výrobě elektrických zařízení a ve výrobě motorových vozidel. Ilustrační foto: ČEZ

Okamžitá reakce na finančních trzích byla jen vlažná v podobě oslabení koruny o několik haléřů, kdy slabší růst mezd představuje argument pro množnou uvolněnější měnovou politiku ČNB. V následujících čtvrtletích by se nominální růst mezd měl srovnávat s mírou inflace a ve třetím čtvrtletí se reálný růst již těsně může dostat do kladných čísel.

V absolutních hodnotách vzrostla průměrná mzda ve druhém čtvrtletí na 43 193 korun. Při očištění o sezónní vlivy tak mzda rostla i na mezičtvrtletní bázi, o 1,5 procenta. Co se týká mediánové mzdy, ta setrvává hlouběji pod hranicí 40 tisíc, konkrétně ve druhém čtvrtletí dosáhla 36 816 korun.

Z pohledu jednotlivých odvětví se inflaci podařilo v průměru porazit jen zaměstnancům v odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (+13,7 %), spolu se zaměstnanci ve výrobě elektrických zařízení (+11,6 %) a ve výrobě motorových vozidel (+11,6 %).

U posledně jmenovaných se pozitivně projevilo mj. výrazné navýšení mezd ve společnosti Škoda Auto. Nejpomaleji naopak mzdy rostly v kulturních, zábavních a rekreačních činnostech (+3,8 %) spolu se sektorem vzdělávání (+4,3 %).

PSALI JSME:
Více než polovina Čechů má potíže vyjít se mzdou

Z pohledu regionů si proti loňskému roku nejvíce polepšily zaměstnanci ve Středočeském kraji (+8,5 %), nejpomaleji rostly mzdy opět v Praze (+6,4 %). V hlavním městě i nadále ale zůstává průměrná mzda přesahující 52 tisíc korun o více jak 40% vyšší než v Karlovarském kraji, kde se mzda pohybuje těsně nad úrovní 37 tisíc Kč.

Dnešní čísla potvrzují, že čeští zaměstnanci nedokáží naplno kapitalizovat napjatou situaci na trhu práce ve svůj prospěch, a růst mezd zůstává pomalejší, než jsme očekávali v našem dlouhodobém odhadu. Původně jsme pro celý rok 2023 předpokládali 10% růst nominálních mezd, současná čísla nahrávají spíše hodnotě blíže 8,5 procenta.

To vzhledem k vysoké inflaci, která se za celý letošní rok bude pohybovat v průměru okolo 11 %, znamená další relativně silný pokles reálné mzdy, což se bude odrážet i na pomalejším oživení spotřebitelské poptávky a v důsledku i na horším výsledku růstu hrubého domácího produktu (HDP).

Pro tuzemskou centrální banku jde o další signál jdoucí spíše ve směru více uvolněné nežli více utažené měnové politiky. Navzdory jestřábím vyjádřením z posledních zasedání tak i nadále očekáváme, že ČNB začne se snižováním sazeb v letošním roce.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čeští zaměstnanci se bojí říci si o přidání nejvíce na světě, „drží pusu a krok“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Home office? Změny spíše kosmetické

Poradna
Měly to být změny velké, snad až převratné. Novela zákoníku práce, jejíž některá ustanovení vstupují v platnost 1. října, měla mj. výrazně usnadnit používání tzv. práce na dálku (home office). Takové bylo očekávání, ale co novela skutečně přináší?