Růst mezd zpomalil, reálně mzdy dále klesají

Názor
Průměrná mzda v Česku v druhém čtvrtletí letošního roku rostla nominálně o 7,7 procenta, což vzhledem k více než 11% inflaci odpovídá reálnému poklesu o 3,1 procenta. Výsledek je v souladu s naším odhadem, proti předpokladu trhu a České národní banky (ČNB) růst mezd mírně zaostal.
Z pohledu jednotlivých odvětví se inflaci podařilo v průměru porazit jen zaměstnancům v odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, spolu se zaměstnanci ve výrobě elektrických zařízení a ve výrobě motorových vozidel. Ilustrační foto: ČEZ

Okamžitá reakce na finančních trzích byla jen vlažná v podobě oslabení koruny o několik haléřů, kdy slabší růst mezd představuje argument pro množnou uvolněnější měnovou politiku ČNB. V následujících čtvrtletích by se nominální růst mezd měl srovnávat s mírou inflace a ve třetím čtvrtletí se reálný růst již těsně může dostat do kladných čísel.

V absolutních hodnotách vzrostla průměrná mzda ve druhém čtvrtletí na 43 193 korun. Při očištění o sezónní vlivy tak mzda rostla i na mezičtvrtletní bázi, o 1,5 procenta. Co se týká mediánové mzdy, ta setrvává hlouběji pod hranicí 40 tisíc, konkrétně ve druhém čtvrtletí dosáhla 36 816 korun.

Z pohledu jednotlivých odvětví se inflaci podařilo v průměru porazit jen zaměstnancům v odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (+13,7 %), spolu se zaměstnanci ve výrobě elektrických zařízení (+11,6 %) a ve výrobě motorových vozidel (+11,6 %).

U posledně jmenovaných se pozitivně projevilo mj. výrazné navýšení mezd ve společnosti Škoda Auto. Nejpomaleji naopak mzdy rostly v kulturních, zábavních a rekreačních činnostech (+3,8 %) spolu se sektorem vzdělávání (+4,3 %).

PSALI JSME:
Více než polovina Čechů má potíže vyjít se mzdou

Z pohledu regionů si proti loňskému roku nejvíce polepšily zaměstnanci ve Středočeském kraji (+8,5 %), nejpomaleji rostly mzdy opět v Praze (+6,4 %). V hlavním městě i nadále ale zůstává průměrná mzda přesahující 52 tisíc korun o více jak 40% vyšší než v Karlovarském kraji, kde se mzda pohybuje těsně nad úrovní 37 tisíc Kč.

Dnešní čísla potvrzují, že čeští zaměstnanci nedokáží naplno kapitalizovat napjatou situaci na trhu práce ve svůj prospěch, a růst mezd zůstává pomalejší, než jsme očekávali v našem dlouhodobém odhadu. Původně jsme pro celý rok 2023 předpokládali 10% růst nominálních mezd, současná čísla nahrávají spíše hodnotě blíže 8,5 procenta.

To vzhledem k vysoké inflaci, která se za celý letošní rok bude pohybovat v průměru okolo 11 %, znamená další relativně silný pokles reálné mzdy, což se bude odrážet i na pomalejším oživení spotřebitelské poptávky a v důsledku i na horším výsledku růstu hrubého domácího produktu (HDP).

Pro tuzemskou centrální banku jde o další signál jdoucí spíše ve směru více uvolněné nežli více utažené měnové politiky. Navzdory jestřábím vyjádřením z posledních zasedání tak i nadále očekáváme, že ČNB začne se snižováním sazeb v letošním roce.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čeští zaměstnanci se bojí říci si o přidání nejvíce na světě, „drží pusu a krok“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Pro které firmy v Česku se nejvíc vyplatí pracovat?

Nejlepší zaměstnavatel v České republice vyrábí cigarety, je jím společnost JTI, Japan Tobacco International. Ukázala to právě tento týden zveřejněná česká část celosvětového žebříčku Top Employer 2024, kterou má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.