Růst spotřebitelských cen překonává úroveň tří procent, je nejvyšší od roku 2012

Názor
Prosincové maloobchodní tržby v ČR mírně zklamaly. Analytici ve střední hodnotě předpokládali meziroční růst 5,5 procenta, ve skutečnosti však vzestup činil jen 4,8 procenta. Ještě výrazněji za očekávání zaostal maloobchod zahrnující motoristický segment. To však nic nemění na tom, že maloobchod podal za celý loňský rok velice solidní výkon, na který letos již nedokáže plně navázat.
V prosinci dařilo také prodeji na trzích a na stáních. Foto: Depositphotos.com

Maloobchod bez zahrnutí motoristického segmentu za celý rok 2019 rostl tempem 4,8 procenta, jen nepatrně pomaleji než o rok dříve, roku 2018, kdy expandoval tempem 4,9 procenta. Při zahrnutí motoristického segmentu pak dokonce svoji růstovou dynamiku zrychlil, a to z 2,7 v roce 2019 na 3,5 procenta loni.

V letošním roce však růst maloobchodu citelněji zpomalí. Maloobchod bez zahrnutí motoristického segmentu poroste letos tempem 3,1 procenta. Důvodem bude zejména zpomalení růstu reálných mezd. Zatímco loni jejich růst podle všeho překonal čtyřprocentní hranici, letos skončí pod úrovní tří procent. Lidé se navíc loni v rekordní míře ve dvacetileté historii sledování obávali nástupu inflace.

Tyto jejich obavy letos jen tak nepoleví, neboť růst spotřebitelských cen nyní překonává úroveň tří procent a je nejvyšší od roku 2012. Poměrně vysoká inflace „ukusuje“ lidem z mezd, takže ponižuje jejich reálný výdělek, a tedy i ochotu utrácet.

PSALI JSME:
Inflace neplatí pro každého stejně

Při nižším než loňském předpokládaném růstu nominálních mezd tak inflace v letošním roce sníží ochotu utrácet výrazněji než loni.

V prosinci se vzhledem k celoročnímu průměru roku 2019 dařilo motoristickému segmentu, ale také maloobchodu prostřednictvím e-ehopů a konečně také prodeji na trzích a na stáních, což vzhledem k předvánočnímu adventnímu času nepřekvapí. V těchto oblastech maloobchodu prosincový meziroční růst poměrně citelně překonal příslušný celoroční průměr.

Za celoročním průměrem prosincový růst naopak citelně zaostal například v případě prodeje oděvů v kamenných obchodech. Je tedy zjevné, že online obchodům se loni v adventním čase dařilo oslovovat zákazníky dokonce ještě lépe než ve zbytku roku, tudíž jejich předvánoční a částečně povánoční slevové a další marketingové akce zjevně „zabraly“, ať už byly deklarované slevy skutečné či ne.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Na Čechy dolehlo lednové zdražování. Důvěra v českou ekonomiku je nejníže od léta 2014

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kam zmizelo 25 milionů od investorů? On-line hračkářství Bejbynet už vyšetřuje policie

Kauza
Otázkou, kam zmizelo 25 milionů korun od investorů do internetového hračkářství Bejbynet.cz, se už několik týdnů zabývá i Policie ČR. Vyplývá to ze zjištění portálu FAEI.cz. Na provozovatele e-shopu (a kamenné prodejny na Praze 3), společnost Midea, byl už koncem června prohlášen insolvenčním soudem konkurz s tím, že dlužník má pohledávky po lhůtě splatnosti ve výši téměř 68 milionů korun. Psali jsme zde.
Rolovat nahoru