S autem si v cizině půjčujete i starosti

Poradna
Nikdy to nebylo za hubičku, ale letos se připravte na průvan na platební kartě. Řeč je o vypůjčení auta na zahraniční dovolené, když si odpočinek chcete zpestřit neorganizovanými výlety.
V některých zemích je určitá míra alkoholu za volantem tolerována. Ale tolerance funguje jen do doby, než se něco stane. Ilustrační foto: Depositphotos.com

O zdražení se postaral covid, během něhož se řada půjčoven položila, nebo zredukovala vozový park, takže se konkurence i nabídka zmenšily a vyhnaly ceny vzhůru. Dražší jsou pojistky a samozřejmě také pohonné hmoty.

„Než se vydáte do půjčovny, nebo si auto rezervujete předem on-line, vyplatí se seznámit s různými pravidly i podmínkami, které by vás na místě, ale hlavně při placení, mohly zaskočit,“ říká Eva Svobodová, tisková mluvčí Uniqa pojišťovny.

Rezervaci vozidla je nutné provést včas, protože jinak hrozí, že hlavně v sezóně budou vozidla už vypůjčená, případně budou k dispozici jen auta drahá, nebo např. pro naplánovanou jízdu nevhodná.

Většina pojišťoven požaduje za jízdu po nezpevněných komunikacích příplatek.

Stejná karta doma i na místě

Rezervace na internetu se vyplatí i finančně. Na druhou stranu po vás budou chtít zaplatit s předstihem celou částku (dejte si pozor na podmínky vracení peněz při zrušení rezervace, pozn. aut.), karta je obvykle vyžadována kreditní, nikoli debetní, a stejná, jakou pak použijete na pobočce při převzetí auta.

Na kartě musí být dostatečně velký povolený limit, který si pojišťovna blokuje jako kauci. Někdy kauci supluje vyšší pojištění. Také předem sjednané pojištění bývá levnější než pojistka nabízená v půjčovně, různé bonusy nabízejí např. letecké společnosti při zakoupení letenky a pronájmu auta.

Z nabízených služeb je důležitá full to full, tedy odjet a přijet s plnou nádrží. Musíte si jen pohlídat, že při vracení vozu bude nádrž opravdu plná, abyste se vyhnuli poplatku za dotankování, které bývá výrazně dražší než to, které zvládnete na pumpě sami.

PSALI JSME:
Jaké triky letos zkoušejí řečtí obchodníci?

Na výběr půjčovny si najít čas

„Hledání nejlepší půjčovny věnujte trochu víc času,“ radí Eva Svobodová z Uniqa a dodává: „Zdá-li se vám cena výhodná, zkontrolujte si, zda obsahuje i pojištění a jaká je spoluúčast. Rovněž počítejte s tím, že např. autosedačku a navigaci budete platit zvlášť.“

A dále doporučuje: „Pozor i na úhradu místních daní, dálniční známky a dobu vrácení. Můžete se zpozdit třeba jen o hodinu, ale pojišťovna někdy napočítá celý další den. Občas paradoxně hrozí platba i za předčasné vrácení.“

Za dalšího řidiče příplatek

Co si s sebou vzít při převzetí vypůjčeného vozu? Cestovní pas (v EU stačí občanka), řidičský průkaz (mimo EU i mezinárodní) a platební kartu. U většiny společností smí řídit pouze ten člověk, na kterého je provedena rezervace, a za další řidiče si většinou připlatíte.

PSALI JSME:
Mezinárodní řidičský průkaz: Za pár minut a velmi slušné peníze už máte papíry k jízdě třeba na Haiti

Kdo tohle pravidlo nebere vážně, v případě havárie nebo pokuty způsobené jiným řidičem může čekat další pokutu od půjčovny. Je tedy dobré si předem rozmyslet, na koho bude rezervace provedena, protože v některých zemích (půjčovnách) je pojistka dražší i mladých i starších řidičů.

Jinak doma a venku

Mezinárodní řidičský průkaz si můžete vyřídit doma na registru řidičů, budete k tomu potřebovat fotografii. Předem si zjistěte, zda zvláště v exotických zemích neplatí některá, pro nás nezvyklá, pravidla.

Např. v Česku můžete řídit skútr do 125 ccm na standardní řidičské oprávnění skupiny B, zatímco v Řecku s tímto oprávněním si můžete půjčit skútr pouze do 50 ccm. V různých zemích se liší i minimální věk řidiče.

PSALI JSME:
Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

S převzetím nepospíchejte

Když už se dostanete k vozidlu a vidíte se na výletě, ještě chvíli své nadšení kroťte a předávaný vůz si pořádně prohlédněte. Půjčovna samozřejmě požaduje vrácení vozu ve stavu, v jakém jste jej převzali.

Především drobné závady a odřeny však mohou uniknout i pozornosti servisu půjčovny a následně můžete z jejich způsobení být obviněni vy, i když nespravedlivě.

Vyplatí tedy se auto před odjezdem prohlédnout zvenku i zevnitř, závady zdokumentovat (vyfotit) a popsat v předávacím protokolu. Jeho součástí by měly být i kontakty na půjčovnu pro případ poruchy či havárie. Zkontrolujte také stav tachometru a porovnejte s údajem ve smlouvě.

PSALI JSME:
Připojistit se dá už i alkohol v krvi. Ale jen na dovolené

Asi nejdůležitější však je dobré pojištění. Pokud využijete pouze základní pojištění (CDW – Collision Damage Waiver), sice ušetříte, ale při nehodě může spoluúčast činit i tisíce eur. V případě doplňkového pojištění částka většinou klesne na několik desítek eur.

Odborníci doporučují připojišťovat se přímo v autopůjčovně, nikoliv u jiných pojišťoven. Půjčovny totiž často nechtějí komunikovat se třetí stranou a pojistnou událost byste museli řešit s pojišťovnou sami.

V některých zemích je určitá míra alkoholu za volantem tolerována. Podle Evy Svobodové ale tolerance funguje jen do doby, než se něco stane: „Pokud způsobíte nehodu, alkohol vám rozhodně nepomůže. Pojišťovna může uplatnit výluku a v té chvíli platíte všechno sami.“

PSALI JSME:
Alkohol a léky za volantem pojišťovny neodpouštějí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB