S eurem by byla inflace a zadlužování Česka vyšší

Analýza
Máme za sebou čtyři pohnuté roky, 2020 až 2023. Nejprve dva roky covidu, poté dva roky války, do toho mimořádná inflace a energetická krize. Jak si v této pohnuté době stála koruna? Lépe než drtivá většina měn světa. Dokonce lépe než euro.
Jednotná měna euro přispívá ke zhoršení rozpočtové kázně většiny evropských zemí, které jej přijaly. S eurem by byla inflace a zadlužování Česka vyšší. Ilustrační foto: Pixabay.com

V Česku opět oživuje debata o jeho přijetí, jíž dává nejnověji impuls novoroční projev prezidenta Petra Pavla. Společná měna je podle něj „logickou budoucností“ malé a otevřené ekonomiky typu právě Česka. „Je načase, abychom po letech začali dělat konkrétní kroky, které nás k naplnění tohoto závazku (přijmout euro) dovedou,“ pronesl prezident.

Přijetí eura je primárně otázkou politickou. Ekonomické argumenty jsou tak vlastně druhořadé. Ovšem i politici by je měli brát v potaz. Problémem je, že ekonomické argumenty pro přijetí eura stále nejsou přesvědčivé.

PSALI JSME:
Proč vlastně teď přijímat euro?

Určité zájmové skupiny samozřejmě z přijetí eura ekonomicky těžit budou, politiky by však měl zajímat především jeho plošný, celospolečenský ekonomický dopad. S stran právě tohoto dopadu ekonomické argumenty vskutku stále přesvědčivé nejsou.

Je ale bláhové se domnívat, že ze současné stagnace vyléčí Českou republiku právě euro. Koruna se nyní stala fackovacím panákem, na nějž mnozí svádí nedobrý výkon české ekonomiky posledních letech. Ale koruna samotná si v pohnuté době let 2020 až 2023 vedla nadmíru dobře. To je nezpochybnitelný fakt, bohatě doložitelný daty.

PSALI JSME:
Koruna je v éře covidu a války na Ukrajině po švýcarském franku druhou nejvýkonnější evropskou měnou

Shrneme-li, koruna v letech 2020 až 2023 podala lepší výkon než euro, přičemž Česko si nadále drží větší devizové rezervy než všechny země eurozóny. To, že koruna podala lepší výkon než euro, zároveň znamená, že nemůže být viněna z mimořádně vysoké inflace, kterou má Česko jednu z nejvyšších v EU.

Pokud by Česko platilo eurem, bude mít za jinak stejných okolností inflaci ještě vyšší, než ji má, neboť euro vůči dolaru v uplynulých čtyřech letech oslabilo citelněji než koruna. To znamená, že pokud by Česko platilo eurem, bude mít nyní pohonné hmoty dražší, než je má s korunou, neboř ropa se obchoduje v dolaru. A nejde zdaleka jen o pohonné hmoty a ropu.

PSALI JSME:
Euro není automatem na solidní rating. Slovensko je toho důkazem

Tuzemská mimořádná inflace, která lednem 2024 končí, pramení z jiných příčin, než je měna. Euro nejenže by Česko neochránilo před inflací, ale dokonce ani před vyšším zadlužování a zhoršením ratingu. Stačí se opět podívat na data. A také za hranice, třeba na Slovensko.

Data hovoří celkem jasně: Jednotná měna euro přispívá ke zhoršení rozpočtové kázně většiny zemí, které jej přijaly. Nejnověji to dokládá prosincové zhoršení ratingu Slovenska agenturou Fitch, a to na nejslabší úroveň za osmnáct let. Česko má nyní oproti Slovensku nejlepší rating dokonce od roku 2002.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Co musí Česko udělat, pokud chce mít euro před rokem 2030

Zavřít reklamu ×
  1. Nikdo netvrdí, že vlastní měna je příčinou všech obtíží, stejně, jako neplatí opak. Pokud ale svou budoucnost spojujeme s EU (a jinou alternativu budeme asi těžko hledat), smysl rozhodně dává. Srovnání se Slovenskem značně kulhá, nepomůže, když udělá jeden krok vpřed a dva dozadu, přijetí eura chybou nebylo, mnoho dalšího však ano. Hledejme inspiraci u úspěšných zemí ( z nichž většina euro přijala) ne u těch na chvostu.

    • Víme že náš prezident papoušků je co mu vláda našeptává ale euro není cesta napřed se to tu musí nastartovat a pak můžeme do eura a né že neschopná vláda záduší vše co tu fungovalo a pak nás ještě chtějí zničit bezvýznamným eurem

      • Doufám že ohledně přijetí eura budou volit občané a ne tihle klauni. A také doufám že přijato NEBUDE.

  2. Euro si můžete nechat! EU se stejně dřív nebo později rozpadne! Jejich nulová uhlíková stopa v roce 2050 je nesplnitelná,dokonce i normu Euro7 bylo potřeba zmírnit. Opojení elektrickým autem již taky upadá v celé Evropě,uprchlická krize pokračuje,válka na Ukrajině nemá konce.Vše na co europarlament sáhne tak pokazí…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB