S třetinou stokorun, které jsou stále v oběhu, už nezaplatíte

Lidé mají stále v peněženkách, nebo doma pod matrací či jinde, miliony neplatných bankovek. S odvoláním na údaje České národní banky (ČNB) na to upozornila Česká bankovní asociace (ČBA). Nejvíc je neplatných stokorun, těch je v oběhu ještě 22 milionů. Podle údajů centrální banky bylo ke konci roku 2021 v oběhu celkem 65,7 milionu stokorunových bankovek. To znamená, že v průměru má každý z nás v peněžence nebo pod matrací šest stokorun, přičemž dvě z nich již neplatí.
Jak od sebe neplatné a platné bankovky rozeznáte? Z oběhu stahované starší vzory bankovek jsou nejsnáze rozpoznatelné šířkou stříbřitého proužku (bankovka na snímku nahoře). Foto: FAEI.cz

O stažení některých vzorů tuzemských bankovek z oběhu – jde o ty s tenkým stříbrným proužkem z let 1995 až 1999 – rozhodla centrální banka už ke konci června 2022. Výjimkou jsou bankovky v hodnotě 5 000 korun, které zůstávají v platnosti.

Cílem tohoto kroku je mít v každé hodnotě běžně používaných peněz od stovky do dvoutisícovky pouze jeden vzor. To totiž přinese velké zjednodušení nejen pro obyvatele České republiky, ale i pro cizince. Sníží se tak například obavy z toho, zda nejde o padělek.

ČNB stahuje starší vzory bankovek z oběhu průběžně. V současnosti už by lidé měli v bankách nebo bankomatech dostávat pouze bankovky nové. ČBA ale doporučuje, aby lidé bankovky, které se k nim dostanou, například při placení v obchodě nebo v restauraci, kontrolovali.

PSALI JSME:
Nemáte pod matrací neplatné bankovky?

A když už náhodou dostanete již neplatnou bankovku, můžete ji vyměnit na každé pobočce banky, kde mají pokladnu nebo vkladový bankomat. Banky je budou přijímat do června 2024. Poté to bude možné už jen na pobočkách ČNB, ale neomezeně dlouho. Banky podle asociace upravily své vkladové bankomaty tak, aby již neplatné bankovky rozeznaly a byly schopny je přijímat.

„Doporučuji zkontrolovat peněženky nebo jiná místa, kam lidé peníze ukládají. V oběhu je totiž z celkového počtu stokorun stále více než jedna třetina neplatných. U dvoustovky je to víc než jedna pětina. Podle údajů z ČNB jde celkově o desítky milionů kusů neplatných bankovek,“ informoval Tomáš Hládek, expert České bankovní asociace (ČBA) na platební styk a peněžní oběh.

Platnost bankovek nominálních hodnot 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1 000 Kč a 2 000 Kč skončila v červnu letošního roku. Od těch, které zůstávají v oběhu, se nejsnáze rozpoznají podle stříbrného proužku. Jde o ochranný prvek, který protíná bankovku odshora dolů. Jeho barva se při naklopení bankovky nemění.

Zdroj: ČNB

„Nejnovější vzory bankovek mají proužek širší a zlatavý. Když bankovku nakloníme nebo mírně otočíme, barva se mění z hnědo-fialové na zelenou,“ přiblížil Hládek. Jednotlivé vzory od sebe odlišuje také letopočet vyobrazený na lícní straně bankovky a některé další ochranné prvky.

Ke konci roku 2021 kolovalo v oběhu v České republice rekordní množství peněz – přesně 2,73 miliardy bankovek a mincí, jak vyplývá z dat ČNB. Celková hodnota těchto peněz meziročně stoupla ze 709 miliard korun na více než 728 miliard. Kdybychom tyto peníze spravedlivě rozdělili mezi úplně všechny obyvatele Česka, pak by každý z nás měl doma přibližně 70 000 korun.

Celkem by to bylo 50 bankovek: Tři pětitisícovky, 17dvoutisícovek, čtrnáct tisícovek, čtyři pětistovky, šest dvoustovek a stejné množství stokorun. A pokud jde o mince, podle údajů ČNB z konce loňského roku by měl každý z nás průměrně 205 mincí. Nejvíce by z toho bylo korun (61) a dvoukorun (52), nejméně pak padesátikorun, těch by bylo jen patnáct.

PSALI JSME:
Pozor, končí platnost starších bankovek!

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.