
Globální akcie v prosinci rostou ve více než 70 procentech případů, nicméně Vánoce už letos možná přišly dříve, když globální akcie vzrostly o 13 procent oproti říjnovým minimům a stále více bojují s touhou americké centrální banky, Fedu, udržovat přísné finanční podmínky.
Hongkongský Hang Seng a britský FTSE 100 vedou tradiční prosincovou silou mezi hlavními trhy. Důležitý je také efekt velikosti, kdy se obvykle daří britským a americkým akciím s malou tržní kapitalizací.
Pouze španělské a francouzské akcie obvykle zaostávají za růstem indexu S&P 500. Významná je také širší sezónnost, kdy všech 15 trhů vykazuje v šesti měsících od listopadu do dubna mnohem vyšší výkonnost než trhy od května.
Jde o tradiční efekt „Sell in May“ (Sell in May and go away, staré rčení o akciových trzích, které popisuje anomálii kapitálového trhu, která tvrdí, že od května do srpna je míra výnosnosti investice, podprůměrná, zatímco od září do dubna lze dosáhnout nadprůměrných zisků – pozn. red.).
Prosincová sezónnost je způsobena tím, že se investoři připravují na příští rok a předcházejí známému „lednovému efektu“ (ten vychází z toho, že růst tržní ceny akcií na kapitálových trzích je historicky v lednu vyšší, než v jiných částech roku – pozn. red.).

Psali jsme
Index S&P 500 v rozkolísaných časech. Patnáctý medvědí trh bude zřejmě trvat déle než rok
Ten mohl být letos obzvláště silný, protože výhled na rok 2023 byl výrazně méně špatný, než dramatické inflační a úrokové šoky v roce 2022. Je možné, že Vánoce již přišly dříve, když trhy vzrostly o 13 procent z říjnových minim, a investoři by mohli opět „bojovat s Fedem“ předčasným uvolněním finančních podmínek.
Domníváme se, že jsme pro trhy viděli dno, inflace nyní klesá a vrchol cyklu úrokových sazeb Fedu je viditelný. Ocenění prudce klesá, zisky jsou odolné a nálada investorů špatná.
Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com