„Santa rally“ je globální

Názor
Hodně se mluví o silném prosincovém sezónním výkonu indexu S&P 500, který však zůstává v pozadí kvůli obvykle silnějším výsledkům ve zbytku světa (viz graf níže, pozn., aut.). Naše analýza 15 světových akciových trhů ukazuje, že průměrná „Santa rally“ činí 1,8 procenta, přičemž prosinec tvoří čtvrtinu průměrného ročního výnosu akciových trhů.
Prosinec obvykle tvoří čtvrtinu průměrného ročního výnosu akciových trhů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Globální akcie v prosinci rostou ve více než 70 procentech případů, nicméně Vánoce už letos možná přišly dříve, když globální akcie vzrostly o 13 procent oproti říjnovým minimům a stále více bojují s touhou americké centrální banky, Fedu, udržovat přísné finanční podmínky.

Hongkongský Hang Seng a britský FTSE 100 vedou tradiční prosincovou silou mezi hlavními trhy. Důležitý je také efekt velikosti, kdy se obvykle daří britským a americkým akciím s malou tržní kapitalizací.

Pouze španělské a francouzské akcie obvykle zaostávají za růstem indexu S&P 500. Významná je také širší sezónnost, kdy všech 15 trhů vykazuje v šesti měsících od listopadu do dubna mnohem vyšší výkonnost než trhy od května.

Jde o tradiční efekt „Sell in May“ (Sell in May and go away, staré rčení o akciových trzích, které popisuje anomálii kapitálového trhu, která tvrdí, že od května do srpna je míra výnosnosti investice, podprůměrná, zatímco od září do dubna lze dosáhnout nadprůměrných zisků – pozn. red.).

Prosincová sezónnost je způsobena tím, že se investoři připravují na příští rok a předcházejí známému „lednovému efektu“ (ten vychází z toho, že růst tržní ceny akcií na kapitálových trzích je historicky v lednu vyšší, než v jiných částech roku – pozn. red.).

PSALI JSME:
Index S&P 500 v rozkolísaných časech. Patnáctý medvědí trh bude zřejmě trvat déle než rok

Ten mohl být letos obzvláště silný, protože výhled na rok 2023 byl výrazně méně špatný, než dramatické inflační a úrokové šoky v roce 2022. Je možné, že Vánoce již přišly dříve, když trhy vzrostly o 13 procent z říjnových minim, a investoři by mohli opět „bojovat s Fedem“ předčasným uvolněním finančních podmínek.

Domníváme se, že jsme pro trhy viděli dno, inflace nyní klesá a vrchol cyklu úrokových sazeb Fedu je viditelný. Ocenění prudce klesá, zisky jsou odolné a nálada investorů špatná.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Finfluencer: Lidé se honí za velkými zisky. Investovat se teprve učíme

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB