Sazby ČNB budou kvůli nízké inflaci klesat rychleji

Sazby České národní banky (ČNB) budou kvůli nízké inflaci klesat rychleji, koruna už ale patrně dále neoslabí. Vlivem nižšího lednového čísla jsme snížili náš odhad inflace pro letošní rok z 2,7 procenta na 2,1 procenta. Celková i jádrová inflace po zbytek roku pravděpodobně zůstanou v tolerančním pásmu ČNB.
Sazby České národní banky budou kvůli nízké inflaci klesat rychleji, koruna už ale patrně dále neoslabí. Ilustrační foto: FAEI.cz

Ta tak podle nás urychlí tempo snižování úrokových sazeb, a to i s ohledem na slabou ekonomiku. V březnu a květnu očekáváme snížení repo sazby o 75 bazických bodů a její pokles na 3,5 procenta do konce roku. Korunové tržní sazby s kratší splatností by měly dále klesat. U delších splatností podobný prostor nespatřujeme.

Oslabení koruny k euru v posledním půlroce do značné míry souviselo se zužováním úrokového diferenciálu. To ale podle nás pokračovat nebude a koruna by tak mohla s přispěním oživující domácí i zahraniční poptávky a oslabení amerického dolaru do konce roku mírně posílit.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB