Centrální bankéři promarnili další šanci restartovat českou ekonomiku a zlepšit dostupnost bydlení

Názor
Česká ekonomika bude i nadále skomírat, centrální bankéři promarnili další šanci domácnostem a firmám zásadně pomoci. Na čtvrtečním jednání bankovní rady České národní banky (ČNB) ponechali základní úrokové sazby, od kterých se odvíjí úroky komerčních úvěrů, opět beze změn. Dvoutýdenní repo sazba tak i nadále už od loňského 22. června zůstává na sedmi procentech.
Nové byty nyní v podstatě kupují jen lidé, kteří mají vlastní zdroje. Dlouhodobě se přitom v Praze prodala kupujícím s hypotékou polovina nových bytů. Ilustrační foto: FAEI.cz

Lombardní sazba, která určuje, za kolik si komerční banky mohou u centrální banky půjčit peníze oproti zástavě cenných papírů, zůstala na osmi procentech. Diskontní sazba, od níž se odvíjí úročení vkladů komerčních bank u centrální banky, zůstala na šesti procentech. Tyto sazby tak jsou stále na nejvyšších hodnotách od roku 1999.

Centrální bankéři tak pokračují ve své destruktivní politice, která poslala ke dnu celou českou ekonomiku. Že je ve velmi špatném stavu, dokazují i mnohé statistiky. Česká ekonomika podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně klesla o 0,4 procenta.

Výrazně se na tom podílela snížená spotřeba českých domácností, která se snížila o 4,5 procenta. Domácnosti vyždímané vysokými cenami zboží i služeb šetří a utrácí výrazně méně než dřív. To samozřejmě dopadá na podnikatele a jejich příjmy. I oni se dostávají do velkých problémů.

PSALI JSME:
Centrální banka udusila českou ekonomiku. Na její experimenty doplatily domácnosti i firmy

Podle analýzy společnosti CRIF – Czech Credit Bureau za prvních osm měsíců letošního roku v Česku zaniklo 10 543 firem, což je nejvíce za poslední čtyři roky. Rekordní byl z tohoto pohledu podle analýzy hlavně letošní srpen. Nejvíce krize zasáhla odvětví obchodu, peněžnictví a pojišťovnictví. Právě v nich ubylo nejvíce firem.

Kromě nižší poptávky způsobené šetřením spotřebitelů za to mohou i rekordně drahé firemní úvěry. Průměrná úroková sazba firemních úvěrů dosáhla na konci letošního prvního čtvrtletí téměř devítiprocentní hranice (8,92 procenta).

Tato sazba je tak nejvyšší od roku 2004, od kdy ČNB tyto statistiky zveřejňuje. Úrokové sazby firemních úvěrů se přitom v minulých letech stabilně držely v rozmezí dvou až tří procent. I v době největší finanční krize v letech 2007 až 2009 krátkodobě přesáhly pětiprocentní hranici. Byly tak stále o dost níže než nyní.

PSALI JSME:
ČNB sazby nezměnila, část trhu tím byla překvapena a koruna posilovala

Na extrémně vysoké základní úrokové sazby doplatil i realitní trh, který prakticky zamrznul. Hypotéky jsou totiž třikrát dražší než ještě před dvěma lety, měsíční splátka vzrostla o mnoho tisíc korun. Například v Praze se tak nové byty zájemcům s hypotékou v podstatě přestaly prodávat, protože žádní takoví na trhu nejsou.

Nové byty nyní kupují (až na naprosto výjimečné případy, pozn. aut.) jen lidé, kteří mají vlastní zdroje. Dlouhodobě se přitom v Praze prodala kupujícím s hypotékou polovina nových bytů. To se projevilo v celkových prodejích nových bytů, které byly loni nejhorší za posledních dvacet let.

Všechny hlavní ekonomické ukazatele jasně říkají, že současná politika ČNB ohledně sazeb je už dlouho neudržitelná. Dusí domácnosti i firmy a žene celou ekonomiku do záhuby. Už dávno nastal čas na radikální snížení základních úrokových sazeb, ne jen kosmetické změny. Jen to dostane českou ekonomiku z deprese, do které ji dostali i centrální bankéři.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Centrální bankéři zůstávají největším hrobníkem snů o vlastním bydlení

Zavřít reklamu ×
  1. Zvětšené sazby nemovitosti zlevňují, nyní nám to pěkně klesá. Zase jen demagogický článek.

  2. Stačilo zákaz prodeje nemovitostí cizincům a bydlení bylo dostupné a levné. Jenže,slavný ekonom Klaus řekl „neviditelná ruka trhu vše vyřeší“. Tak stojí garáž v malém okresním městě 750 000 kč…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB se obává míry lednového přecenění

Podle členky bankovní rady České národní banky (ČNB) Kariny Kubelkové je lednové přecenění zboží a služeb spojeno s velkou nejistotou a mohlo by být podle ní nakonec výraznější, než tuzemská centrální banka čeká.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.