Sazby hypoték v říjnu opět nepatrně klesly

Průměrná nabídková sazba hypoték v říjnu podruhé v řadě nepatrně klesla. Průměrná nabídková sazba hypoték za poslední měsíc (září) klesla o tři bazické body a k 3. říjnu činila 6,20 procenta ročně. Vyplývá to z aktuálního Fincentrum Hypoindexu, podle nějž se významnějších poklesů hypotečních sazeb zřejmě v nejbližší době nedočkáme.
Průměrná nabídková sazba hypoték v říjnu podruhé v řadě nepatrně klesla. Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,20 procenta roční činí v říjnu 22 991 korun. Ve srovnání s minulým měsícem tak měsíční splátka hypotéky klesla o 44 korun.

Hypoteční úvěry poskytované nad 80 procent odhadní ceny nemovitosti (LTV), které jsou určené pro mladé do 36 let, zlevnily výrazněji, než hypotéky do 80 procent LTV. Nejvíce klesly sazby u hypoték pro mladé s fixací na deset let, a to o 0,08 procentního bodu na 6,29 procent p. a.

PSALI JSME:
Sazby hypoték v září mírně klesly. Zdražily ale úvěry pro mladé

Hypotéky fixované na tři a pět let zlevnily o 0,04 procentního bodu na 6,7 procenta, resp. 6,24 procenta ročně. Sazby hypoték nad 80 procent LTV s fixací na jeden rok klesly o 0,03 procentního bodu na 6,24 procenta a zůstávají společně s pětiletými fixacemi nejlevnější.

„Hypotéky s LTV do 80 procent fixované na pět let nabízejí banky v průměru za 5,94 procenta, tedy za stejnou cenu, jako v měsíci předchozím. Společně s desetiletými fixacemi jsou tak jedinými hypotékami na trhu, které jsou v průměru nabízeny pod šestiprocentní hranicí,“ informoval Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

PSALI JSME:
Změna trendu: U hypoték klesá podíl fixací nad pět let

„To, že během letošního září nabídkové úrokové sazby hypoték mírně klesly, neznamená prakticky vůbec nic. Drobné změny o desetiny procentního bodu nemají při stávající úrovni sazeb žádný rozpoznatelný dopad,“ sdělil redakci David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance.

Česká národní banka, která v září ponechala klíčové úrokové sazby na nezměněné úrovni, podle své prognózy očekává další růst úrokových sazeb, především jako důsledek růstu cen energií. „Prognóza hovoří o možném růstu inflace až na úroveň 20 procent a pokud se tato úvaha ukáže správnou, obávám se, že nelze vyloučit ani další růst úrokových sazeb,“ uvedl David Eim.

PSALI JSME:
Centrální banka základní sazbu nezměnila. Jak zareagují hypotéky?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB